Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Hledat filmy

Žánr
Rok
Země původu
Typologie
 

Hledat Osobnosti

Profese
Rok narození
Rok úmrtí

Hledat společnosti

Typ

Hledat v revue

Typ
Autor

Hledat v kalendáři

Typ
Doporučujeme
Výsledků: 1063

Sou fár, tu jú aj mej aneb parodie podle Jiřího Brdečky

Fokus

Podíl mutitalentovaného autora na polidštění československého filmu probíhal především prostřednictvím parodie. Tvůrce hudebního westernu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) se opíral o důvěrnou znalost parodovaných prvků i o schopnost vytvářet vlastní fikční světy.

Výstava Český filmový plakát 1931–1948

Aktuality

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. 12. 2017 do 11. 3. 2018 v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Johana Švarcová: Baví mě objevovat, co všechno nám studentský film ještě může říct

Rozhovory

Od letošního února se o studentské filmy v Národním filmovém archivu jako kurátorka stará absolventka FAMU Johana Švarcová. Autorka loňského vítěze FAMUfestu, krátkého snímku Černý dort, kromě ustavování sbírky v NFA také připravuje celovečerní dokumentárně hraný film o elektronické hudbě The sound is innocent.

Videorozhovor: Marta Nováková o filmu 8 hlav šílenství

Rozhovory

V říjnu měl premiéru snímek 8 hlav šílenství, který neobvyklým způsobem nahlíží na život ruské básnířky Anny Barkovové. Režisérka Marta Nováková hovoří o způsobu vyprávění, výtvarné koncepci i politickém vyznění filmu.

Filmy Věry Chytilové v zahraničních ohlasech aneb Fuckoffguysgoodday

Fokus

Na letošním ročníku portugalského filmového festivalu Doclisboa byla koncem října uvedena takřka kompletní retrospektiva filmů Věry Chytilové. Z reflexí přehlídky se Chytilové obsáhleji věnoval například text na webových stránkách britského časopisu Sight & Sound, který také v minulosti patřil mezi přední zahraniční periodika více zohledňující tvorbu jedné z nejvýraznějších evropských filmových režisérek.

Výstava Ester Krumbachové

Aktuality

Od 14. prosince do 21. února se v pražské galerii tranzitdisplay uskuteční výstava, představující dílo výtvarnice, scenáristky a režisérky Ester Krumbachové. Součástí výstavy bude i performance dua New Noveta a mezinárodní odborná konference.

Jiří Brdečka vzdělávající

Fokus

Méně známou oblast tvorby multitalentovaného českého umělce tvořily snímky, které diváky neměly pouze bavit, ale také vzdělávat a vychovávat. Ať v oblasti vědy a techniky, nebo hygieny a zdravého stravování.

Lukáš Kokeš: Studentský film není pouhým cvičením

Rozhovory

V sobotu 4. listopadu uvede kino Ponrepo v rámci cyklu Večer FAMU studentské práce filmařské dvojice Lukáš Kokeš – Klára Tasovská. V rozhovoru pro Revue přibližuje Lukáš Kokeš svůj přechod od studentských filmů k profesionální tvorbě.

Marie Barešová: Daly jsme příležitost mluvit těm, které velké dějiny zatím nezachytily

Rozhovory

Zatímco na tvůrce z československé nové vlny se vzpomíná neustále, filmaři, kteří začali FAMU studovat za Pražského jara a skončili za normalizace, zůstávají víceméně zapomenuti. Realita sedmdesátých let v Československu jim nedovolila prosadit se. To, že i tak jejich vzpomínky stojí za pozornost, letos ukázala nová kniha Národního filmového archivu nazvaná Generace normalizace: Ztracená naděje českého filmu? Spolu s Terezou Cz Dvořákovou se na ní podílela i Marie Barešová, kurátorka Oddělení orální historie v NFA.

Ukradená vzducholoď

Filmy

Verneovské dobrodružství se v rukou Karla Zemana proměnilo v příběh o potřebnosti občanské svobody a svobodných klukovských her.

Home Movie Day 2017

Aktuality

Již tradičně se Národní filmový archiv připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která má za cíl upozornit na fenomén rodinné kinematografie a důležitost uchování specifického obrazového materiálu pro budoucí generace.

Digitální restaurování filmu Černý Petr

Fokus

Záměrem digitálního restaurování filmu Černý Petr bylo zpřístupnit film v podobě co nejvěrnější stavu, v jakém jej diváci mohli vidět v roce 1964, kdy byl snímek premiérově uveden do československých kin. K filmu se ve sbírkách Národního filmového archivu dochovalo kromě originálního negativu také několik duplikačních materiálů (duplikační pozitiv a kombinovaný duplikátní negativ) a jedenáct kombinovaných kopií, které pocházejí nejen z šedesátých let, ale i z pozdějších období, v nichž byl film opakovaně uváděn na našem území i v zahraničí.

Videorozhovor: Jiří Konečný o filmové produkci

Rozhovory

Jiří Konečný patří k mladé generaci českých filmových producentů, kterým se daří uplatnit na mezinárodní scéně. Snímky, na nichž se podílel (Rodinný film, Pátá loď, Aferim!, Koza a další), získaly ocenění na velkých festivalech i uznání zahraniční kritiky. V rozhovoru pro Revue přibližuje svůj přístup k filmové produkci, spolupráci s režiséry a úlohu při vzniku autorského filmu.

Ivan Vojnár

Profily

Kino Ponrepo připomíná osobnost dokumentaristy, kameramana a režiséra hraných filmů, který 28. září oslavil pětasedmdesátiny.

Kateřina Karhánková: Fascinuje mě, co lze filmem sdělit

Rozhovory

Zatímco absolventský film režisérky, výtvarnice a animátorky Kateřiny Karhánkové, Plody mraků, úspěšně cestuje po festivalech, ona už pracuje na připravovaném seriálu Mlsné medvědí příběhy. Specifika tvorby pro děti, co ji provází, ale také plány do budoucna přiblížila v rozhovoru pro Revue.

Mrtvý mezi živými

Filmy

Debut Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými zůstává ve stínu režisérovy pozdější, zejména pohádkové tvorby, přesto si zasluhuje pozornost.

Černý Petr a francouzská kritika

Fokus

První celovečerní film Miloše Formana vyvolal po svém uvedení ve Francii nebývalý ohlas. O Černém Petrovi psaly příznivě kromě běžných novinářů i takové osobnosti, jako Georges Sadoul, Michel Ciment, Claude Mauriac nebo kritici-filmaři Claude Chabrol, Luc Moullet a André Téchiné.

Jihlavský festival dokumentů ocení režiséra Marcela Ophülse

Aktuality

Německý režisér Marcel Ophüls převezme na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě osobně Cenu za přínos světové kinematografii. Dokumentaristka Helena Třeštíková uvede ve světové premiéře časosběrný dokument Manželské etudy po 35 letech. Znělku letošního festivalu vyrobil hollywoodský skladatel a experimentální filmař Jóhann Jóhannsson. Diváci uvidí také historicky dosud největší přehlídku tchajwanského dokumentu.

Krátký film české režisérky Dvořákové získal studentského Oscara

Aktuality

Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové získal v kategorii hraných filmů jako jeden ze tří vítězů studentského Oscara za rok 2017. Americká filmová akademie na 44. ročníku soutěže ocenila celkem 17 studentských filmů v sedmi kategoriích. Z českých tvůrců získal cenu pouze v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci.

Černý Petr v zahraničí

Fokus

V roce 1964 byly v československých kinech uvedeny hned tři filmy Miloše Formana – Konkurs, Kdyby ty muziky nebyly a Černý Petr. Největší divácký i kritický ohlas zaznamenal třetí uvedený snímek, vyprávějící s jemným humorem o chlapeckém dospívání a prvních láskách. Formanův celovečerní debut, který byl zároveň první hereckou příležitostí pro osmnáctiletého Ladislava Jakima, přitom zaznamenal úspěch nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Právě jeho cesty za hranice Československa si představíme blíže.

Zánik samoty Berhof

Filmy

Režisér Jiří Svoboda a scenárista Vladimír Körner se v roce 1983 pro příběh o zmrzačených lidských duších vypravili do poválečných Sudet.

Filmová přehlídka a výstava připomenou Alexandera Hackenschmieda

Aktuality

Série filmových a fotografických událostí připomene 110. výročí narození českého filmaře a fotografa Alexandra Hackenschmieda. V letním kině na Nákladovém nádraží Žižkov budou moci dnes večer diváci vidět pásmo filmů, na kterých se podílel před svým odchodem do USA. Hackenschmied, který v Americe používal jméno Hammid, patřil k nejvýznamnějším osobnostem české filmové a fotografické avantgardy a je jedním z mála českých držitelů ceny americké filmové akademie Oscar za film Žít!

Videorozhovor: Václav Kadrnka o filmu Křižáček

Rozhovory

Na MFF v Karlových Varech získal nejvyšší ocenění - Křišťálový glóbus. Jeho film zároveň rozděluje diváky i odbornou veřejnost. Václav Kadrnka hovoří o režijní koncepci, natáčení a kritice Křižáčka.

David Havas a Milan Klepikov: Ponrepo by mělo být adresou pro všechny, kdo hledají kulturu na určité úrovni

Rozhovory

Pražské kino Ponrepo, které provozuje Národní filmový archiv, prošlo nedávno kompletní digitalizací. O jeho technickém zázemí, programové skladbě a nové sezóně jsme hovořili s vedoucím kina Davidem Havasem a dramaturgem Milanem Klepikovem.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Premiéry

Legendární marionety Hurvínek, Spejbl, Mánička a paní Kateřina se opět vrací na filmové plátno. Po více jak osmileté přípravě vstupuje do kin animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum režiséra a producenta Martina Kotíka. Snímek překvapí fanoušky loutek především faktem, že kvůli 3D animaci došlo ke změně vizuální podoby hlavních hrdinů. Hurvínek již není téměř bezvlasý chlapec s kšandovými kalhotami a dřeváky, ale moderní kluk – milující počítačové hry – se současným oblečením, vyholenými vlasy a teniskami.