Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Hledat filmy

Žánr
Rok
Země původu
Typologie
 

Hledat Osobnosti

Profese
Rok narození
Rok úmrtí

Hledat společnosti

Typ

Hledat v revue

Typ
Autor

Hledat v kalendáři

Typ
Doporučujeme
Výsledků: 1034

Hra proti pravidlům – Happy end

Filmy

Oldřich Lipský chtěl na úspěch Limonádového Joea navázat komedií natočenou v italské koprodukci s cizími herci a na atraktivních zahraničních lokacích, jako jsou Capri, Mallorca nebo Alpy. Ke spojení sil s italským producentem Morisem Ergasem sice nakonec nedošlo, ale Happy end je v kontextu československé filmové produkce i přesto mimořádně ambiciózním počinem. Pouze ne svými produkčními hodnotami, nýbrž experimentálním způsobem vyprávění.

NFA objevil při restaurování Černého Petra neznámou scénu

Aktuality

Zrestaurovaný 54 let starý celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr bude uveden 4. září na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku. Po premiérách bude Národní filmový archiv (NFA) nabízet restaurovaný snímek do distribuce všem kinům v ČR. Novináře o tom dnes informoval ředitel NFA Michal Bregant.

Bába z ledu a Učitelka byly nominovány na Evropskou filmovou cenu

Aktuality

Filmy Bába z ledu Bohdana Slámy a Učitelka Jana Hřebejka se dostaly do širší nominace na Evropskou filmovou cenu. Svůj výběr dnes zveřejnila Evropská filmová akademie.

Na Zlínsku vzniká filmové drama ze středověku

Aktuality

Morovou epidemii i protižidovské pogromy ve 14. století chce zachytit právě vznikající snímek Pláč svatého Šebestiána nezávislých tvůrců Milana Cyroně a Tomáše Uhra. Závěrečná fáze natáčení probíhá od půlky srpna na Lednicku a v Bílých Karpatech, jednu z nejnáročnějších scén pak filmaři natočí v Archeoskanzenu Modrá poblíž Velehradu.

Film Po strništi bos vede žebříček návštěvnosti

Aktuality, Statistiky

Film režiséra Jana Svěráka Po strništi bos podle očekávání vede tabulku návštěvnosti kin, když se zařadil s počtem více než 113.000 diváků na 6. místo premiérového víkendu dlouhodobého žebříčku českých filmů. Na prvním místě je stále Anděl Páně 2, na který loni během prvního víkendu dorazilo 188.000 lidí. Snímek Po strništi bos natočený podle knižní předlohy Zdeňka Svěráka od svého uvedení již vydělal 17,62 milionu korun.

Ladislav Helge

Profily

Filmař, zařazený do „ur vlny“ předcházející československému filmovému zázraku šedesátých let, režíroval během pouhých deseti let své aktivní činnosti – v letech 1957–1967 – sedm filmů. Každý z jeho projektů byl ovšem nedílně spjatý s dobou svého vzniku i „reformním“ přesvědčením svého tvůrce, že sloužit systému znamená podrobovat ho kritice.

Alžběta Bačíková: Průběžná zpráva

Události

V břevnovské galerii Entrance vystavuje Alžběta Bačíková svá poslední tři videa, natočená v letech 2016–2017. Výstava vybízí k bilancování aktuální tvorby mladé umělkyně.

Festival Film a dějiny nabídne téma pravěku

Aktuality

Hrad Orlík u Humpolce bude od pátku do neděle hostit 16. ročník festivalu Film a dějiny, tentokrát s podtitulem Pravěk útočí. Vedle projekcí odrážejících představy a fantazie filmových tvůrců o životě v tomto nejdelším období lidských dějin festival nabídne i přednášky a hry inspirované pravěkem.

Po strništi bos

Premiéry

Do kin přichází netrpělivě očekávaná domácí novinka – lyrické rodinné retro inspirované vzpomínkami scenáristy Zdeňka Svěráka. Desátý celovečerní film režiséra Jana Svěráka je profiluje jako prototyp českého letního blockbusteru.

Robert Sedláček natáčí film o Janu Palachovi

Aktuality

Ve čtvrtek se začne natáčet nový film o Janu Palachovi. Snímek se soustředí hlavně na vnitřní proměnu studenta, který se v lednu 1969 na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci Československa rozhodl upálit. Scénář napsala prozaička a někdejší mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková. Režisérem je Robert Sedláček. V hlavní roli se představí Viktor Zavadil. Premiéru v kinech by celovečerní film měl mít 21. srpna příštího roku, kdy od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplyne půl století.

Videorozhovor: Zuzana Piussi a Vít Janeček o filmu Selský rozum

Rozhovory

Dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček ve svém novém filmu mapují proměny venkova v posledních letech. Jaké je současné české zemědělství? A jaký vliv na něho mají podnikatelské aktivity Andreje Babiše?

Pátý ročník Noir Film Festivalu bude ve znamení vlaků a napětí

Aktuality, Pozvánky

Pátý ročník Noir Film Festivalu na hradu Křivoklát bude ve znamení vlaků a napětí. Diváky čeká zhruba 40 projekcí filmů s temnou atmosférou přímo v prostorách hradu a na nádvoří. Pořadatelům se podařilo k pátému ročníku festivalu vyjednat první vydání jednoho z československých noir filmů na DVD. Bude jím Hra bez pravidel režiséra Jindřicha Poláka z roku 1967. Festival se koná od čtvrtka 17. do neděle 20. srpna.

Horor Annabelle 2 a animovaní Emoji překonali drama Dunkerk

Aktuality, Statistiky

Horor Annabelle 2 a animovaní Emoji ve filmu překonali ve víkendové návštěvnosti českých kin válečné drama Christophera Nolana Dunkerk. Vedoucí snímek žebříčku, thriller Annabelle 2: Zrození zla, při své premiéře přilákal o víkendu přes 45.000 diváků, kteří v pokladnách zanechali bezmála 6,4 milionu korun. Uvádí to na svém webu Unie filmových distributorů.

Soutěž experimentálních filmů, česká filmová avantgarda, ale také široký hudební program

Aktuality, Pozvánky

Ve dnech 29. srpna až 2. září 2017 se v Mariánských Lázních uskuteční druhý ročník Marienbad Film Festivalu. Festival nabídne českou soutěž experimentálních filmů, rakouský experiment nebo českou filmovou avantgardu 20. až 40. let a může se pochlubit také širokým hudebním programem, výstavou a projekcemi klasických hollywoodských filmů 50. let a dalšími akcemi určenými pro širokou veřejnost.

Studentské filmy na LFŠ

Události

Letní filmová škola v Uherském Hradišti kromě maratonu studentských filmů nabídla komponovaný pořad FAMU 70 a představila tvorbu tří absolventů filmových škol.

Praha bude hostit filmové přehlídky Hvězdy Hongkongu a Be2Can

Aktuality, Pozvánky

V Praze se uskuteční filmové přehlídky Hvězdy Hongkongu a Be2Can. Zatímco Be2Can nabídne vítězné a dramaturgicky výrazné filmy z festivalů Berlinale, Benátek a Cannes, Hvězdy Hongkongu obsáhnou filmy významných režisérů, jakými jsou Wong Kar Wai, Johnie To, Andrew Lau a Pang Ho Cheung. K oslavám 20. výročí hongkongské kinematografie se v kině Lucerna mohou diváci připojit 14. až 17. září. Be2Can se bude konat od 4. do 10. října v kinech Lucerna, Evald a Světozor a od 12. do 18. října v dalších městech po celé ČR.

Filmová producentka Kamila Dohnalová: Ráda vedu s tvůrci dialog

Rozhovory

Ještě před dokončením FAMU na sebe Kamila Dohnalová upozornila jako producentka dvou nejúspěšnějších i možná nejlepších českých krátkých filmů posledních let. Hraný Furiant Ondřeje Hudečka uspěl na Sundance, animovaný Happy End Jana Sasky se promítal v Cannes a dostal se na desetičlenný oscarový shortlist. Další projekty mladá Pražačka připravuje v rámci své nové produkční společnosti Silk Films, kterou založila spolu se dvěma kolegyněmi.

Selský rozum

Premiéry

Zuzana Piussi a Vít Janeček uvádějí do kin aktivistický dokument, ve kterém zkoumají také dopad kumulovaných podnikatelských aktivit Andreje Babiše na české zemědělství.

Press Start na LFŠ

Události

Jednou z programových sekcí letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti byl Press Start, zaměřený na vyprávění ve videohrách a jejich propojení se světem filmu. Program, jenž zahrnoval přednášky, projekce, diskuze, výstavu či přenesení fenoménu „let’s play“ do kina, podpořila Kreativní Evropa – MEDIA.

Drama Dunkerk potřetí ovládlo víkendový žebříček návštěvnosti

Aktuality, Statistiky

Již třetí týden je v čele návštěvnosti tuzemských kin válečné drama Christophera Nolana Dunkerk. Celková návštěvnost filmu o evakuaci obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží u Dunkerku na jaře 1940 je téměř 158.000 diváků. Uvádí to na svém webu Unie filmových distributorů.

Cesta hlubokým lesem

Filmy

Scenárista Jaroslav Dietl se uvedl v hrané kinematografii třemi snímky z roku 1963: filmovou verzí populárního televizního seriálu Tři chlapi v chalupě, satirickou komedií Einstein kontra Babinský a dramatem Cesta hlubokým lesem. V tomto filmu se spolu s režisérem Štěpánem Skalským pokusil vytvořit revizionistický obraz kolektivizace českého venkova na konci čtyřicátých let.

David Ondříček připravuje film Dukla 61

Aktuality

Režisér David Ondříček natáčí dvoudílný televizní film Dukla 61 o největším poválečném důlním neštěstí v tehdejším Československu, při němž v roce 1961 v havířovském Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Aktuálně se natáčí v bývalém černouhelném Dole Žofie v Orlové na Karvinsku. Hlavní role hrají Marek Taclík, Martha Issová, Jiří Langmajer a Václav Neužil.

Křižáček

Premiéry

Vítězný snímek MFF Karlovy Vary vzbuzuje mezi českými filmovými kritiky diskuze o účelu a smyslu „artových“ filmů. Vzápětí po festivalovém uvedení byly na internetu uveřejněny texty, které vypovídají rovněž (a možná především) o možnostech i kondici současné české filmové publicistiky.

Digitálně restaurované filmy na DVD/BD

Události

Po Případu pro začínajícího kata (v doprovodu Postavy k podpírání) a Ikarii XB1 vydal Národní filmový archiv na DVD a Blu-ray discích dalších pět digitálně restaurovaných filmů. Neboť samotným snímkům jsme se již věnovali u příležitosti jejich opětovného uvedení do kin, zaměříme se tentokrát na bohatou bonusovou výbavu jednotlivých disků.

Válečné drama Dunkerk vede i druhý týden žebříček návštěvnosti

Aktuality, Statistiky

I druhý týden v české distribuci je v čele návštěvnosti kin válečné drama Christophera Nolana Dunkerk. O víkendu ho vidělo zhruba 31.000 diváků, což je o 20.000 méně než během prvního víkendu v kinech. Celková návštěvnost filmu o evakuaci obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží u Dunkerku na jaře 1940 se za dva týdny blíží 122.000. Uvádí to na svém webu Unie filmových distributorů.