Hledat filmy

Žánr
Rok
Země původu
Typologie

Hledat Osobnosti

Profese
Rok narození
Rok úmrtí

Hledat společnosti

Typ

Hledat v revue

Typ
Autor

Hledat v kalendáři

Typ
Výsledků: 863

Cena Pavla Kouteckého se ponese ve festivalovém duchu

Aktuality, Události

Cena Pavla Kouteckého se již deset let snaží upozornit veřejnost na současné výjimečné české dokumentární filmy. Jejím cílem je podpořit dokumentární tvorbu v České republice jako takovou, napomoci vzniku nových dokumentů, a také ocenit a motivovat výrazné režisérské osobnosti. I proto je cena spojena s finanční odměnou. Cena chce obecně přispět k zviditelnění a propagaci dokumentární tvorby a zvýšit okruh zájemců o tento žánr, pro 11. ročník chce pak vytvářet nové publikum především mezi mladými diváky.

Výstava jako iniciační příběh aneb Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery

Události

V brněnském Domě pánů z Kunštátu začala unikátní výstava, kterou kurátorsky i odborně zaštítila Kateřina Svatoňová. Nejde o statickou monografickou expozici, ale spíš o konceptuální čin rozpohybovaný v časoprostoru a provokující návštěvníkovy tvořivé schopnosti.

V pražské Lucerně se uskuteční přehlídka tchajwanských filmů

Aktuality

V pražské Lucerně se ve dnech 10. až 14. května uskuteční přehlídka tchajwanských filmů. Festival pořádaný Tchajpejskou hospodářskou a kulturní kanceláří v Praze (TECO) zahájí snímek Šťastnou cestu, který loni dokončil režisér Čung Meng-chung. Celkem se v Lucerně představí osm filmů reprezentujících současnou tchajwanskou kinematografii. Budou mezi nimi tituly jako Krok zpátky k vítězství, Modrá brána či Duše.

Film Učitelka byl oceněn v Honkongu a míří do distribuce v Itálii

Aktuality

Poté co nedávno získala ocenění Slovenské filmové a televizní akademie za nejlepší film uplynulého roku, bodovala na konci dubna Učitelka Jana Hřebejka i Zvláštním uznáním poroty na 41. Mezinárodním filmovém festivalu v Honkongu. Před pár dny ji viděli i diváci v kinech ve Španělsku nebo na Tchaj-wanu, za pár dní míří dokonce v dabované verzi do italské kinodistribuce.

Film Bába z ledu získal cenu za nejlepší scénář na festivalu Tribeca

Aktuality

Scenárista a režisér Bohdan Sláma obdržel za svůj nový film Bába z ledu cenu za nejlepší scénář na newyorském filmovém festivalu Tribeca.

30. Finále

Události

Od 20. do 26. dubna 2017 probíhal jubilejní 30. ročník Finále, reflektující českou a slovenskou tvorbu. Co tento tradiční festival přinesl a kteří tvůrci si odnesli Zlatého ledňáčka?

Festival francouzských filmů nabídne 13 snímků

Aktuality

Premiéra snímku Neznámá dívka dnes v Praze zahájí přehlídku francouzských filmů Crème de la crème. Čtvrtý ročník akce do neděle představí publiku celkem 13 filmů.

Anifilm představil letošní program

Aktuality

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v jihočeské Třeboni od 2. do 7. května a pro své návštěvníky a hosty připravil opět to nejlepší z české a světové animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutěže v šesti kategoriích, které letos nově rozšíří mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her.

Zahradnictví: Rodinný přítel

Premiéry

Jan Hřebejk a Petr Jarchovský odstartovali třídílnou historickou ságu, která je ambiciózním rodinným portrétem narýsovaným na pozadí dvou historických totalit – nacismu a komunismu.

Výstava Na film! se v Praze díky velkému zájmu prodlužuje

Aktuality

Interaktivní výstava Na film! se díky ohlasům návštěvníků prodlužuje. Její autoři dokázali, že film v muzeu může zaujmout a hlavně bavit děti i dospělé. Netradiční, hravou i vzdělávací instalaci bude možné zažít v Paláci Chicago na Národní třídě v Praze až do konce roku.

Filmové dědictví v březovém lese

Blog

Zpráva o 21. ročníku festivalu Belyje Stolby  2017 v ruském Gosfilmofondu.

Vsetínský filmový maraton: nový slovinský film a František Čáp

Události

Vsetínský filmový maraton se tradičně zaměřuje na balkánské kinematografie, mezi něž řadí kromě zemí bývalé jugoslávské federace také Rumunsko či Bulharsko. Festival pořádá Vsetínský filmový klub v místním kině Vatra. Komorní akce s rodinnou atmosférou je přátelským setkáním příznivců Balkánu.

Karlovarský festival ocení Howarda, Loache, Lavertyho i Vorlíčka

Aktuality

Autor hudby k filmům Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná či série Hunger Games skladatel James Newton Howard bude hostem 52. ročníku MFF v Karlových Varech. Při zahájení převezme 30. června Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stejné ocenění obdrží britský režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty, oznámil dnes na tiskové konferenci prezident festivalu Jiří Bartoška.

V čele víkendové návštěvnosti českých kin je komedie Mimi šéf

Aktuality, Statistiky

Žebříček návštěvnosti českých kin po víkendu vede novinka v podobě americké animované komedie Mimi šéf. Do kina na ni přišlo na 102.000 lidí, kteří za vstupenky zaplatili 11,4 milionu korun. Druhým nejnavštěvovanějším snímkem byl osmý díl americké akční série Rychle a zběsile, třetí skončila česká komedie Špunti na vodě. Vyplývá to z údajů na webu Unie filmových distributorů (UFD).

Anděl blažené smrti

Filmy

Náhražkou za kriminální a dobrodružné filmy se po válce ve většině socialistických zemí staly politicky konotované filmy špionážní, v nichž se v ohrožení neocital primárně majetek nebo lidský život, nýbrž národní bezpečnost. Jejich výroba pokračovala i v šedesátých letech, kdy ovšem liberálnější výrobní podmínky tvůrcům umožňovaly větší stylistické experimenty, jež mohly zdiskreditovanou špionážní tematiku učinit divácky přitažlivější. V případě krimi Anděl blažené smrti (1965) podle scénáře Jana Procházky představuje hlavní ozvláštnění snaha o napodobení dokumentární estetiky.

Academia Film Olomouc ocení astronoma Jiřího Grygara

Aktuality

Hlavní cenu letošní přehlídky Academia Film Olomouc (AFO) dostane astronom Jiří Grygar. Cenu za celoživotní přínos popularizaci vědy obdrží při zahájení festivalu v úterý 25. dubna. Kromě této osobnosti zamíří do Olomouce i další špičkoví vědci z celého světa. Patří mezi ně například japonský specialista na robotiku Hiroši Išiguro, tvůrce vlastní robotické kopie, či americká filozofka Susan Schneiderová. Ústředním tématem přehlídky bude letos slogan The Future Is Now!. Přehlídka se koná od 25. do 30. dubna.

Kniha Filmové Brno

Události

Výzkum lokální filmové historie je oproti zahraničí v českém prostředí stále opomíjenou disciplínou. Přesto má nezanedbatelný význam, poněvadž řada praktik, vztahů nebo zvyklostí ve filmové mikrohistorii, například v rámci jednoho města (v tomto případě Brna), může osvětlit či upozornit na jevy týkající se i celkových dějin (české) kinematografie.

Kino na hranici: Retrospektiva FAMU

Aktuality

Na 19. ročníku Kina na hranici bude jedna z retrospektiv věnována studentským filmům FAMU.

Špína

Premiéry

Celovečerní hraný debut Terezy Nvotové Špína o vypořádávání se znásilněním měl světovou premiéru na festivalu v Rotterdamu v sekci Bright Future. Nyní míří do českých kin.

Vsetínský filmový maraton představí slovinskou kinematografii

Aktuality

Ve vsetínském kině Vatra se o víkendu uskuteční Vsetínský filmový maraton, letos zaměřený na slovinský film. Tématem bude Nový slovinský film a František Čáp ve slovinském filmu, sdělila mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Přehlídka každoročně mapuje kinematografii některé balkánské země. Filmový maraton byl původně lokální akcí, postupně se z něj stala největší přehlídka balkánského filmu v Česku, letos se koná 19. ročník. Pořádá jej Filmový klub Vsetín.

Vladimír Vlček

Profily

V jeho filmografii nalezneme pouze pět celovečerních hraných filmů, mj. budovatelskou veselohru s tanci a písněmi Zítra se bude tančit všude (1952) nebo dělnickou love story Rudá záře nad Kladnem (1955). Přesto patřil Vladimír Vlček, přezdívaný pro své úzké napojení na sovětskou kulturu „Voloďa", mezi nejvlivnější režiséry československé kinematografie padesátých let. Důvodem nebyl jeho mimořádný talent, nýbrž (převážně) politické konexe, kterých s nebývalým pragmatismem využíval ve svůj prospěch.

Na Anifilm přijede držitel Oscara Adam Elliot

Aktuality

Na festival animovaných filmů Anifilm v Třeboni přijede z Melbourne režisér a animátor Adam Elliot, držitel Oscara z roku 2004 za animovaný film Harvie Krumpet. Představí tam svou kompletní tvorbu, kterou označuje slovem plastelínografie čili biografie tvořené hlavně z plastelíny.

O velikonočním víkendu ovládl česká kina film Rychle a zběsile 8

Aktuality, Statistiky

Do čela návštěvnosti českých kin se o svém premiérovém víkendu vyhoupl osmý díl americké akční série Rychle a zběsile. Do biografu na něj vyrazilo přes 113.000 lidí, kteří v pokladnách nechali 16,7 milionu korun. Druhým nejnavštěvovanějším filmem byla česká novinka Špunti na vodě. Na třetím místě se umístil animovaný snímek Šmoulové: Zapomenutá vesnice. Vyplývá to z údajů na webu Unie filmových distributorů (UFD).

Režiséři Hollandová a Sláma budou hosty festivalu Kino na hranici

Aktuality

Režiséři Agnieszka Hollandová a Bohdan Sláma budou hosty letošního ročníku filmového festivalu Kino na hranici. Přehlídka nabídne více než 120 projekcí snímků z evropských zemí. Festival se uskuteční od 28. dubna do 3. května v Českém Těšíně a polském Těšíně (Cieszynu). Mezi hosty budou podle ní i herci Milan Lasica, Karel Roden, Marek Daniel či Jan Budař.

Přes kosti mrtvých

Premiéry

Agnieszka Hollandová natočila „pohádku o hněvu slabých“ jako kriminální, ekofeministickou moralitu.