Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Hledat filmy

Žánr
Rok
Země původu
Typologie
 

Hledat Osobnosti

Profese
Rok narození
Rok úmrtí

Hledat společnosti

Typ

Hledat v revue

Typ
Autor

Hledat v kalendáři

Typ
Doporučujeme
Výsledků: 1054

Ukradená vzducholoď

Filmy

Verneovské dobrodružství se v rukou Karla Zemana proměnilo v příběh o potřebnosti občanské svobody a svobodných klukovských her.

Home Movie Day 2017

Aktuality

Již tradičně se Národní filmový archiv připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která má za cíl upozornit na fenomén rodinné kinematografie a důležitost uchování specifického obrazového materiálu pro budoucí generace.

Digitální restaurování filmu Černý Petr

Fokus

Záměrem digitálního restaurování filmu Černý Petr bylo zpřístupnit film v podobě co nejvěrnější stavu, v jakém jej diváci mohli vidět v roce 1964, kdy byl snímek premiérově uveden do československých kin. K filmu se ve sbírkách Národního filmového archivu dochovalo kromě originálního negativu také několik duplikačních materiálů (duplikační pozitiv a kombinovaný duplikátní negativ) a jedenáct kombinovaných kopií, které pocházejí nejen z šedesátých let, ale i z pozdějších období, v nichž byl film opakovaně uváděn na našem území i v zahraničí.

Videorozhovor: Jiří Konečný o filmové produkci

Rozhovory

Jiří Konečný patří k mladé generaci českých filmových producentů, kterým se daří uplatnit na mezinárodní scéně. Snímky, na nichž se podílel (Rodinný film, Pátá loď, Aferim!, Koza a další), získaly ocenění na velkých festivalech i uznání zahraniční kritiky. V rozhovoru pro Revue přibližuje svůj přístup k filmové produkci, spolupráci s režiséry a úlohu při vzniku autorského filmu.

Ivan Vojnár

Profily

Kino Ponrepo připomíná osobnost dokumentaristy, kameramana a režiséra hraných filmů, který 28. září oslavil pětasedmdesátiny.

Kateřina Karhánková: Fascinuje mě, co lze filmem sdělit

Rozhovory

Zatímco absolventský film režisérky, výtvarnice a animátorky Kateřiny Karhánkové, Plody mraků, úspěšně cestuje po festivalech, ona už pracuje na připravovaném seriálu Mlsné medvědí příběhy. Specifika tvorby pro děti, co ji provází, ale také plány do budoucna přiblížila v rozhovoru pro Revue.

Mrtvý mezi živými

Filmy

Debut Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými zůstává ve stínu režisérovy pozdější, zejména pohádkové tvorby, přesto si zasluhuje pozornost.

Černý Petr a francouzská kritika

Fokus

První celovečerní film Miloše Formana vyvolal po svém uvedení ve Francii nebývalý ohlas. O Černém Petrovi psaly příznivě kromě běžných novinářů i takové osobnosti, jako Georges Sadoul, Michel Ciment, Claude Mauriac nebo kritici-filmaři Claude Chabrol, Luc Moullet a André Téchiné.

Jihlavský festival dokumentů ocení režiséra Marcela Ophülse

Aktuality

Německý režisér Marcel Ophüls převezme na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě osobně Cenu za přínos světové kinematografii. Dokumentaristka Helena Třeštíková uvede ve světové premiéře časosběrný dokument Manželské etudy po 35 letech. Znělku letošního festivalu vyrobil hollywoodský skladatel a experimentální filmař Jóhann Jóhannsson. Diváci uvidí také historicky dosud největší přehlídku tchajwanského dokumentu.

Krátký film české režisérky Dvořákové získal studentského Oscara

Aktuality

Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové získal v kategorii hraných filmů jako jeden ze tří vítězů studentského Oscara za rok 2017. Americká filmová akademie na 44. ročníku soutěže ocenila celkem 17 studentských filmů v sedmi kategoriích. Z českých tvůrců získal cenu pouze v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci.

Černý Petr v zahraničí

Fokus

V roce 1964 byly v československých kinech uvedeny hned tři filmy Miloše Formana – Konkurs, Kdyby ty muziky nebyly a Černý Petr. Největší divácký i kritický ohlas zaznamenal třetí uvedený snímek, vyprávějící s jemným humorem o chlapeckém dospívání a prvních láskách. Formanův celovečerní debut, který byl zároveň první hereckou příležitostí pro osmnáctiletého Ladislava Jakima, přitom zaznamenal úspěch nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Právě jeho cesty za hranice Československa si představíme blíže.

Zánik samoty Berhof

Filmy

Režisér Jiří Svoboda a scenárista Vladimír Körner se v roce 1983 pro příběh o zmrzačených lidských duších vypravili do poválečných Sudet.

Filmová přehlídka a výstava připomenou Alexandera Hackenschmieda

Aktuality

Série filmových a fotografických událostí připomene 110. výročí narození českého filmaře a fotografa Alexandra Hackenschmieda. V letním kině na Nákladovém nádraží Žižkov budou moci dnes večer diváci vidět pásmo filmů, na kterých se podílel před svým odchodem do USA. Hackenschmied, který v Americe používal jméno Hammid, patřil k nejvýznamnějším osobnostem české filmové a fotografické avantgardy a je jedním z mála českých držitelů ceny americké filmové akademie Oscar za film Žít!

Videorozhovor: Václav Kadrnka o filmu Křižáček

Rozhovory

Na MFF v Karlových Varech získal nejvyšší ocenění - Křišťálový glóbus. Jeho film zároveň rozděluje diváky i odbornou veřejnost. Václav Kadrnka hovoří o režijní koncepci, natáčení a kritice Křižáčka.

David Havas a Milan Klepikov: Ponrepo by mělo být adresou pro všechny, kdo hledají kulturu na určité úrovni

Rozhovory

Pražské kino Ponrepo, které provozuje Národní filmový archiv, prošlo nedávno kompletní digitalizací. O jeho technickém zázemí, programové skladbě a nové sezóně jsme hovořili s vedoucím kina Davidem Havasem a dramaturgem Milanem Klepikovem.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Premiéry

Legendární marionety Hurvínek, Spejbl, Mánička a paní Kateřina se opět vrací na filmové plátno. Po více jak osmileté přípravě vstupuje do kin animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum režiséra a producenta Martina Kotíka. Snímek překvapí fanoušky loutek především faktem, že kvůli 3D animaci došlo ke změně vizuální podoby hlavních hrdinů. Hurvínek již není téměř bezvlasý chlapec s kšandovými kalhotami a dřeváky, ale moderní kluk – milující počítačové hry – se současným oblečením, vyholenými vlasy a teniskami.

České filmy se představí na festivalech v Benátkách a Torontu

Aktuality

Česká kinematografie bude mít v příštích týdnech své zastoupení na dvou významných světových filmových festivalech - v Benátkách a Torontu.

Pásmo Zkrátka kraťas představí animované filmy nadějných tvůrců

Aktuality

Pod názvem Zkrátka kraťas vstoupí do kin 21. září výběr nejzajímavějších krátkých animovaných filmů nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy. Jde o současnou tvorbu posledních dvou let, zahrnující abstraktní experiment i černou komedii Happy End z užšího výběru na Oscary loňského roku, oznámila dnes Asociace animovaného filmu.

Akce Živé kino předznamená festival dokumentů v Jihlavě

Aktuality

Akce nazvaná Živé kino, která už pojedenácté předznamená jihlavský festival dokumentárních filmů, v Praze od 28. srpna do 3. září za účasti režisérů uvede několik českých dokumentů těsně před dokončením. Předpremiérové projekce diváci uvidí přímo v místech, kde snímky vznikaly - ve filmové střižně nebo v režisérově obýváku. Přesná místa promítání však zůstanou do poslední chvíle utajena.

Lea Petříková: Vyvážení

Události

Lea Petříková vystavuje v pražské Galerii AMU soubor nových videí. Důmyslná instalace s názvem Vyvážení je inspirována starověkým tancem s divokými býky taurokathapsia.

Hra proti pravidlům – Happy end

Filmy

Oldřich Lipský chtěl na úspěch Limonádového Joea navázat komedií natočenou v italské koprodukci s cizími herci a na atraktivních zahraničních lokacích, jako jsou Capri, Mallorca nebo Alpy. Ke spojení sil s italským producentem Morisem Ergasem sice nakonec nedošlo, ale Happy end je v kontextu československé filmové produkce i přesto mimořádně ambiciózním počinem. Pouze ne svými produkčními hodnotami, nýbrž experimentálním způsobem vyprávění.

NFA objevil při restaurování Černého Petra neznámou scénu

Aktuality

Zrestaurovaný 54 let starý celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr bude uveden 4. září na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku. Po premiérách bude Národní filmový archiv (NFA) nabízet restaurovaný snímek do distribuce všem kinům v ČR. Novináře o tom dnes informoval ředitel NFA Michal Bregant.

Bába z ledu a Učitelka byly nominovány na Evropskou filmovou cenu

Aktuality

Filmy Bába z ledu Bohdana Slámy a Učitelka Jana Hřebejka se dostaly do širší nominace na Evropskou filmovou cenu. Svůj výběr dnes zveřejnila Evropská filmová akademie.

Na Zlínsku vzniká filmové drama ze středověku

Aktuality

Morovou epidemii i protižidovské pogromy ve 14. století chce zachytit právě vznikající snímek Pláč svatého Šebestiána nezávislých tvůrců Milana Cyroně a Tomáše Uhra. Závěrečná fáze natáčení probíhá od půlky srpna na Lednicku a v Bílých Karpatech, jednu z nejnáročnějších scén pak filmaři natočí v Archeoskanzenu Modrá poblíž Velehradu.

Film Po strništi bos vede žebříček návštěvnosti

Aktuality, Statistiky

Film režiséra Jana Svěráka Po strništi bos podle očekávání vede tabulku návštěvnosti kin, když se zařadil s počtem více než 113.000 diváků na 6. místo premiérového víkendu dlouhodobého žebříčku českých filmů. Na prvním místě je stále Anděl Páně 2, na který loni během prvního víkendu dorazilo 188.000 lidí. Snímek Po strništi bos natočený podle knižní předlohy Zdeňka Svěráka od svého uvedení již vydělal 17,62 milionu korun.