Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Otevřená krajina svobodného muže

povídka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Open Country of a Lonely Man

Minutáž

35

Žánr

povídka

Země původu

Česká republika

Copyright

1999

Rok výroby

1999

Jazyková verze

česká

Režie

Pavel Göbl

Scénář

Pavel Göbl
Doporučujeme

Středometrážní film Otevřená krajina svobodného muže natočil Pavel Göbl jako reálové cvičení třetího ročníku FAMU. Vypráví prázdninový příběh studenta, jenž řízením osudu zůstane trčet „na brigádě“ u podivínského samotářského kožkaře. Prožijí spolu pro oba dva nezapomenutelné léto. Student naučí kožkaře tančit a na oplátku (kromě toho, že bude umět čistit kožky) se začne dívat na svět poněkud jinýma očima. Režisér ani oba protagonisté nezastírají slabost pro dlouhé pohledy do krajiny a na horská úbočí, pro něž však ostatní obyvatelé blízké vesnice nemají porozumění. Výjimkou je pošťačka, která nosí kožkaři nejen poštu, ale i vyprané prádlo, přičemž neskrývá své pravé úmysly...

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Stará oprýskaná dodávka s amplionem na střeše mine stopaře. Starší řidič si to však rozmyslí a vrátí se. – Když mladík nastoupí, s úlekem zjistí, že muž za volantem je opilý. Kožkař Zdenál si všimne, že se student Zdeněk bojí, a nechá ho proto řídit. Když se spolu zastaví v hospodě, opije se i Zdeněk. – Druhý den se student probudí v kožkařově domku na samotě. Dohodnou se, že u něj zůstane na brigádě. Zdenál mu ukazuje, jak oškrabovat kožky, jež vykupuje po okolních vesnicích. Student se ošívá, protože kožky smrdí. – Když je Zdeněk sám doma, přinese sympatická listonoška Boženka kožkařovi vyprané prádlo. Zdenál se vrátí večer bez auta, které nechal v opravně. „Zaměstnanec“ se ho vyptává na Boženku, ale Zdenál tvrdí, že jeho by žádná ženská nechtěla. – Mladík napíše své dívce, aby za ním přijela. – Zdenál vyveze brigádníka na konec prašné cesty, aby mu ukázal nádhernou vyhlídku. Zdeněk ho pak večer učí před domem tančit. – V hospodě darují štamgasti Zdenálovi k narozeninám striptérku, která po představení odejde s oběma muži. Zatímco „dáreček“ čeká v ložnici, Zdenál se myje. Když přijde za ženou, v jeho posteli s ní blaženě a tvrdě spí Zdeněk. – Druhý den se hospodský vyptává na „dáreček“. Zdenál ho ignoruje a jde si do kuchyně nabrat guláš. Přitom slyší studenta telefonovat. – Zdeněk najde v domku na stole výplatu. Chystá se k odchodu, ale přijde pošťačka s dopisem. Po jeho přečtení se Zdeněk opije a usne. Tak ho večer najde Zdenál. Přečte si dopis a chápavě spícího mladíka přikryje. – Ráno dvojice mlčky pozoruje oblohu. – Za deště se oba muži vydají na koncert místní kapely. Jsou jedinými návštěvníky. Zdeněk tu opět učí kožkaře tančit. – Ráno přijde Boženka. Uklízí a zpívá si. Zdeněk odjíždí do města, protože mu začíná škola. – Zdenál a Boženka blaženě spí v posteli. Mladík stopuje na stejném místě u božích muk jako na začátku… -kat-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Jiří Vymětal

Jiří Vymětal

kožkař Zdenál

Zdeněk Marek

Zdeněk Marek

brigádník Zdeněk

Anna Slezáková

Anna Slezáková

pošťačka Boženka

Stanislav Bartoš

Stanislav Bartoš

hospodský Franta

Lenka Blažková

Lenka Blažková

dáreček

kůň Garetka

kůň Garetka

Leo Hanuš

Leo Hanuš

John Lennon

mdlý hoch

Robert Ptáček

Robert Ptáček

George Harisson

mdlý hoch

Pavel Göbl

Pavel Göbl

Paul McCartney

mdlý hoch

Jiří Melcher

Jiří Melcher

Ringo Starr

mdlý hoch

Asistent režie

Roman Švejda

Scénář

Pavel Göbl

Architekt

Pavel Göbl

Triky

Jiří Větroň (počítačová grafika),

(počítačová grafika)

Vítěz

Akce: Distribuční projekt, 2002

2002
Lokalita: ...

Hudba

Pavel Göbl (Kopáč u zábradlí),

Pavel Göbl (Let It Go)

Písně

různé skladby a písně

Text písně

Pavel Göbl (Let It Go)

Původní název

Otevřená krajina svobodného muže

Anglický název

Open Country of a Lonely Man

Copyright

1999

Rok výroby

1999

Nosič

35mm

Verze

česká