Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Rozum a Štěstí

pohádka

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Reason and Happiness

Minutáž

40

Žánr

pohádka

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Premiéra

10.02.2011

Jazyková verze

česká

Režie

David Súkup

Scénář

Jiří Kubíček
Doporučujeme

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Na úzké lávce se dohadují malý tlustý brýlatý mužíček s kufříkem a dlouhovlasý hipík s kytarou, kdo má přednost a koho lidé víc potřebují. Ten menší je totiž Rozum a ten druhý Štěstí. Mužíček nakonec s brbláním ustoupí. Okolo jde ušmudlaný pasáček Luděk s vepři. Aby vyřešili spor, Rozum a Štěstí se dohodnou, že na tom prosťáčkovi zkusí, co kdo z nich umí. Rozum má začít jako první a až si nebude vědět rady, přispěchá prý na pomoc Štěstí. – Rozum se usadí v Luďkově poloprázdné hlavě. Vytáhne z kufříku laptop a začne úřadovat. – Mladík se u chalupy umyje a oznámí alkoholickému otci, že se vyučí zahradníkem. Otec se zlobí. – Na hradě kat usekl hlavu dalšímu odvážlivci, který se neúspěšně pokusil přimět princeznu k řeči. – U starého královského zahradníka se Luděk za pomoci Rozumu velmi rychle učí, a tak mistr odejde do penze a začne psát paměti. Záhy však zemře, protože ho uštípají vosy, které zdivočely u uťatých hlav neúspěšných nápadníků. Luděk mu vystrojí tak krásný pohřeb, že mu král za odměnu chce splnit jakékoli jeho přání. Zahradník si přeje, aby směl uzdravit princeznu, i když ví, že pokud neuspěje, přijde o hlavu. Král jen nerad souhlasí. – Luděk se vypraví do princezniny komnaty. Ministr vnitra a hlavní zbrojník ho sledují klíčovou dírkou. – Mladík si princezny nevšímá, vypráví zrcadlu příběh o dřevěné panně a ptá se ho, komu podle příběhu panna patří: tomu, kdo ji vytesal, tomu, kdo ji oblékl nebo tomu, kdo ji rozmluvil? Luděk, který se princezně líbí, tak dívku přiměje, aby promluvila. Dohodnou se, že se vezmou, a na dlouho se zavřou do ložnice. Ministr kuje pikle. – Rozum si musí v Luďkově hlavě odskočit na záchod. – Mladík oznamí králi, že uspěl, jenže pro panovníka je zahradník pro princeznu špatný ženich. Do toho se vloží ministr, dá Luďka zavřít a mučit celou noc. Nešťastník nakonec podepíše všechna nesmyslná přiznání, král podepíše rozsudek a mladíka vedou na popravu. Nic netušící princezna pláče, protože se Luděk neobjevuje. – Rozum vyjde z toalety a zjistí na laptopu, že situace je neřešitelná, a tak zavolá Štěstí. Hipík se objeví u popraviště, pošle kolegu pryč a začne jednat. Rozum se mezitím usadí v hlavě princezny, která přestane plakat a jde za králem. Ten jí ukáže podepsaná přiznání. Dcera se rozčílí. – Katovi při rozmachu ulétne sekyra z topůrka a zabije ministra vnitra. Kat vezme meč, ale čepel také odletí. – Princezna donutí otce podepsat pro Luďka milost i abdikaci. Štěstí přistaví k popravišti káru, naloží Luďka a ujedou před zbrojnoši. Během zběsilé jízdy, která končí v paláci, přiberou ještě faráře. Princezna se okamžitě provdá za Ludvíka. – Mladí manželé spokojeně piknikují u lávky, kde se kdysi vsadili Rozum a Štěstí, zatímco starý král nadšeně jezdí kolem nich s kočárkem. -mat-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme

Předloha

Jan Werich (Fimfárum – kniha pohádek)

Návrhy kostýmů

Radka Balejová

Triky

Ondřej Zajíc (3D animace, triky),

Jakub Mareš (3D animace, triky),

Pavel Hruboš (3D animace, triky),

Martin Zahradník (3D animace, triky),

Martin Lazarov,

Adam Stanko,

Václav Kostúň (3D tracking)

Spolupráce

Milan Vinš (výroba loutek a koster),

Jaroslav Bezděk (latex),

Jan Müller (dekorace a rekvizity),

Kateřina Tažárová (dekorace a rekvizity),

Helena Šimůnková (dekorace a rekvizity),

David Filcík (dekorace a rekvizity),

Milan Halousek (dekorace a rekvizity),

Pavel Hofta (dekorace a rekvizity),

Jan Ott (dekorace a rekvizity),

Pavel Kout (dekorace a rekvizity),

Eleonora Spezi (dekorace a rekvizity),

Zane Përkone (dekorace a rekvizity)

Nahrál

Vladimír Merta (kytary, loutny, flétny, bratch, gamba, basa, perkuse, fujara, midi),

Josef Zámek (trubka, křídlovka, clarina),

Ladislav Zámek (klarinet, basklarinet),

Marcel Bárta (basklarinet, tenorsaxofon),

Pavel Macák (klávesy, midi),

Václav Veselý (akordeon),

Jiří Zelenka (bicí),

Jan Jirucha (pozoun, eufonium),

Jiří Genrt (tuba),

Jaroslav Nejezchleba (cello),

Karel Holas (housle, viola),

Sára Mertová

Původní název

Rozum a Štěstí

Anglický název

Reason and Happiness

Copyright

2011

Premiéra

10.02.2011

Distribuce

Bioscop

Nosič

2-D, 3-D

Barva

colour

Zvuk

Dolby Digital

Verze

česká