Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Fimfárum

povídka

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Fimfarum

Minutáž

15

Žánr

povídka

Země původu

Česká republika

Copyright

2001

Rok výroby

2001

Premiéra

19.09.2001

Jazyková verze

česká

Režie

Aurel Klimt

Scénář

Aurel Klimt
Doporučujeme

Mravoučný příběh o potrestání záludných milenců je postaven na kontrastu stylizovaného lidového baroka a panské rokokové zjemnělosti.

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Ve vesnici Nejdedál je na návsi divný pomník a pod ním je z kytek vysázený nápis Fimfárum. – Na té návsi bývala kovárna. Kovářka byla mladá a pěkná, jenže jednou si začala za manželovými zády s prvním lokajem zdejšího knížepána. Milencům kovář překážel, a tak lokaj namluvil knížeti, že jeho poddaný je odbojný a bylo by dobře zbavit se ho. Řemeslník tak dostal příkaz, aby do druhého dne udělal řetěz, který by třikrát obtočil zámek. Nesplní-li objednávku, bude oběšen. Nešťastník se na manželčinu radu šel raději oběsit sám. Avšak v lese narazil na čerta, který mu řetěz vyčaroval. Kovář ještě navíc získal tisíc dukátů odměny. – Druhý nesplnitelný úkol, převést vodu z řeky do zámeckého parku, vyřešil kovář za pomoci vodníka Čochtana. – Do třetice měl podváděný manžel přinést knížeti fimfárum. Protože nevěděl, co to je, šel se raději na manželčinu radu zastřelit do lesa. Tam však našel pomoc u čerta, který mu dal fimfárum – hůlku, po jejímž švihnutí vše ztuhne a poslal kováře na půdu nad vlastní světnicí. Za fimfárum chtěl jenom tři lidské duše. Když kovář dírkou v suku viděl, jak se žena s lokajem radují z jeho konce, švihnul hůlkou a zkoprnělé milence začaroval i s tchyní, která se chtěla dcery zastávat. Pak je zbil řemenem. Ráno povedenou trojici zase fimfárem oživil a vyhnal na náves, aby je všichni viděli. Jenže pasáci hnali na pastvu. Nastal zmatek, který kovář vyřešil švihnutím proutku, takže všechno ztuhlo. Když po něm vzápětí čert žádal slíbené tři hříšné duše, zahodil kovář raději kouzelnou hůlku do ohně. A tak na návsi zůstal podivný „pomník“, kde je kromě milenecké dvojice a zlé tchyně i dobytek. – Kovář odešel do světa. Na Milevsku se prý šťastně oženil a měl synka. Jeho nová žena složila písničku: "Lepší jeden kováříček umouněný, nežli jeden lokajíček premovaný.“ -rapl-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme

Předloha

Jan Werich (Fimfárum – pohádky z knihy)

Scénář

Aurel Klimt

Technický scénář

Aurel Klimt

Výtvarník

Martin Velíšek

Zástupce vedoucího výroby

Libor Zlomek

Nahrál

Už jsme doma (hudební skupina)

Původní název

Fimfárum

Anglický název

Fimfarum

Copyright

2001

Rok výroby

2001

Premiéra

19.09.2001

Výrobce

Krátký Film Praha a. s.,

Studio Jiřího Trnky (Krátký Film Praha a. s.),

ČESKÁ TELEVIZE,

Centrum tvorby pro děti a mládež (ČESKÁ TELEVIZE),

Aurel Klimt

Distribuce

Telexport

Nosič

35mm

Verze

česká