Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Druhé dějství

psychologický

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Second Act

Minutáž

43

Žánr

psychologický

Země původu

Česká republika

Copyright

2008

Rok výroby

2008

Premiéra

19.11.2009

Režie

Olmo Omerzu

Scénář

Bruno Hájek, Olmo Omerzu
Doporučujeme

Komorní snímek Druhé dějství natočil režisér Olmo Omerzu jako bakalářský film katedry režie FAMU. Úsporným způsobem s použitím minima dialogů vypráví příběh mladých manželů Martina a Cílie. Muž prochází osobní krizí a cítí potřebu větší svobody nejen ve vztahu. Přestane chodit do nezáživné práce a rozhodne se odjet pryč. Křehká Cílie, která žije spokojeně ve stereotypu a o manželových pocitech nic netuší, jede s ním; považuje spontánní výlet za opožděnou svatební cestu. V italském Terstu však už nelze vztah zachránit a mladá žena si uvědomí, že k vzájemnému odcizení došlo již dříve. - Hlavní roli ztvárnil Petr Marek, herec, režisér, filmový teoretik, pedagog FAMU a hudebník. - Snímek je uváděn v pásmu s titulem Bába (2008; r. Zuzana Kirchnerová).

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Třicátník Martin doma překládá knihu, v níž majitelka zapálí svůj hotel i s hosty. Jeho žena Cílie si chce překlad přečíst, ale Martin ho ještě nedokončil a pochybuje, že ho kdy dodělá; běžně překládá jen příručky k autům. – Úvodní titulek. – Martin tvrdí příteli v kavárně, že je spokojen: oženil se, má auto, pracuje v automobilce. Cynický a namyšlený kamarád ho moc neposlouchá; zvedne se k odchodu na nádraží, odkud jede na dalekou cestu. – Martin se domů vrátí trochu napitý, Cílii to překvapí. – Dívka se baví s přítelkyní, která si pořád stěhuje a která nemá dlouhodobé vztahy. Martin v duchu uvažuje o tom, že manželka přitahuje zoufalce. – Mladá žena se zasní nad pohledem od Martinova přítele. Navrhne manželovi, že by mohli také někam jet. Martin nereaguje. – Muž ženě vysvětlí, že je občas rád sám. – Za Cílií přijde kamarádka, ale doma je jen Martin. Ten přestal chodit do práce, ale manželka o tom neví. S kamarádkou řeší, zda má člověk živit z lásky někoho, kdo nepracuje. Pak ji začne svádět, ale po chvíli se zarazí. Mladá žena raději odejde. – Cílie přizná Martinovi, že ji miluje chlapeček Jakub, kterého po večerech hlídá. – Martin si balí věci a chce odjet někam pryč. Nabídne zaskočené ženě, aby vyrazila na cestu s ním. Jedou v noci po dálnici. Cílie nad ránem volá do práce. Martin předstírá, že tam volá také. – V Terstu dvojice povečeří v hotelu. Recepční (či majitelka hotelu?) si je nápadně prohlíží. Pár má peníze jen na pár dní. Cílie se domnívá, že Martin chce doma překládat a nabídne mu proto, že si najde další hlídání. Muž jí to vyvrátí. – Cílie se v noci probudí sama v hotelovém pokoji. Martin nenechal žádný vzkaz, a tak čeká na recepci. Je znepokojená. Zatím její partner během jízdy autem pozoruje setmělé přístaviště. Nad ránem se vrátí do hotelu. Recepční chce hned zaplatit a žádá, aby dvojice opustila hotel. Martin po nočním výletě spí, Cílie ho s pláčem pozoruje. – Martin si myslí, že nic špatného neudělal. Podle Cílie chtěl odejít už doma. – Na poloprázdné městské pláži je typický ruch. -dh-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme