Sen

drama

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Dream

Minutáž

21

Země původu

Česká republika

Copyright

2002

Rok výroby

2001

Premiéra

04.09.2002

Jazyková verze

česká

Režie

Miloš J. Kohout

Scénář

Miloš J. Kohout

Anotace

SEN …se musí prožít, …nezáleží, jak je dlouhý, …ale jak je silný.

Krátkometrážní širokoúhlý film Sen vznikl podle stejnojmenné povídky Jana Weisse (1892-1972), otištěné poprvé v časopise Cesty v roce 1924. Režisér Miloš J. Kohout jej původně realizoval jako ukázkový snímek, jenž měl demonstrovat jednak kvality díla Jana Weissa, jednak schopnosti i možnosti zaujatého filmaře. Tvůrce totiž připravuje adaptaci stěžejního Weissova románu Dům o tisíci patrech (1929) jako náročnou evropskou koprodukci s vysokým rozpočtem a s mezinárodním hereckým obsazením. – Sen je rozhodně nezvyklým pocitovým snímkem, akcentujícím namísto tradiční fabule zejména vizuální a zvukovou stránku. Zvláštní „příběh“ zoufalého muže, jemuž se v jakýchsi snových vizích, či nočních můrách vybavují v mlžném podzimním parku vzpomínky na zavražděnou milovanou ženu, se vymyká „logickým“ vyprávěcím principům, a snaží se působit na diváky zejména v emoční rovině. V důsledku je však spíše nezvyklým experimentem s profesionálně zvládnutými jednotlivostmi. Dominantní roli při realizaci sehráli Karel Roden jako trýzněný muž, kameraman Petr Hojda a autor hudební (přesněji řečeno zvukové) složky Jan P. Muchow. – Snímek vznikl díky spolupráci několika špičkových profesionálních pracovišť, zaměřených na moderní audiovizuální technologie a i v oblasti „technického“ zpracování je výjimečný. – Společnost Falcon nabízí do kinodistribuce pět kopií tohoto díla, jež je možné uvádět samostatně či připojovat k jiným titulům.

Obsah

V podzimním parku na lavičce u nízkého rozložitého dubu spí muž v ošuntělém kabátu. Náhle se u něj zjeví holčička, podobná panence. Probuzený muž ji překvapeně pozoruje. Dívenka se nudí. Zatímco dospělý opět usne, holčička se vydá k nedalekému malému dřevěnému domečku na kůlu. – Muže probudí jakýsi zvuk. Zoufale se snaží křičet, ale nemůže. Jde k domečku a marně nahlíží dovnitř. Na žebříčku najde dívčin střevíček. Jen těžce v hrůze artikuluje, že holčička zmizela v domečku. Obklopuje ho houf zvědavců, který však záhy zmizí. Přijde k němu drobný mužíček a obviní ho: „Podruhé jsi ji zavraždil!“ – (Vzpomínka) Na chodbě nad schodištěm rozlehlého domu napadne násilník ženu, podobnou holčičce. Muž jí přiběhne na pomoc. Rve se s ozbrojeným vetřelcem. Náhle se ozve rána ze zločincovy pistole. Muž se probírá pod mrtvým tělem násilníka. Avšak i jeho milovaná žena je mrtvá. Muž ji zoufale objímá. Mluví o tom, že spal a když se probudil, uviděl ji v krvi. – V parku obcházejí domeček tři tajní agenti, kteří zoufalému muži zjevně nedůvěřují. Je slyšet dívčí smích a výkřik dospělé ženy: „Karle!“ Muž vyrve domeček ze země a ten se rozpadne. Pod starým novinovým papírem je druhý střevíček a malá panenka, k nerozeznání podobná holčičce. Muž si pannu schová pod kabát a odchází mezi stromy kolem sochy ženy. -tbk-

Hrají

Klaudie Osičková

Klaudie dítě

Pavel Cajzl

násilník

Oskar Hák

mužíček

Petr Janiš

zvědavec

Josef Müller

zvědavec

Hana Hošková

zvědavá

Petr Bednář

zvědavec

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Irena Bočková

Předloha

Jan Weiss (Sen – stejnojmenná povídka) (1924)

Technický scénář

Miloš J. Kohout

Dramaturgie

Miloš J. Kohout

Asistent kamery

Thomas Křivý

Architekt

Jan Vlasák

Výtvarník

Miloš J. Kohout

Návrhy kostýmů

Evženie Rážová

Triky

Výkonná produkce

Daniel Rouha

Zástupce vedoucího výroby

Michal Reitler, Barbora Jakubíčková

Hudba

Nahrál

Viktor Ekrt (housle), Štěpán Jamník (violoncello), Roxy Lenka (saxofon), Jan P. Muchow (ostatní nástroje)

Text písně

Jan P. Muchow

Hudební režie

Jan P. Muchow

Produkční údaje

Původní název

Sen

Anglický název

Dream

Pracovní název

Sen

Copyright

2002

Rok výroby

2001

Premiéra

04.09.2002

Výrobce

Magic film s. r. o., VISION PRODUCTION, spol. s r. o., STUDIO MIRAGE, ČESKÁ TELEVIZE, Centrum pořadů pro děti a mládež (ČESKÁ TELEVIZE)

Nositelé copyrightu

MAGIC FILM, spol. s r. o.

Distribuce

FALCON, a. s. (monopol do 4. 9. 2003)

Technické údaje

Nosič

35mm

Formát

Widescreen

Barva

colour

Zvuk

Dolby Stereo (Dolby Digital)

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.