Svatozář

povídka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Halo

Země původu

Česká republika

Copyright

2002

Rok výroby

2002

Anotace

Pan Divoký je zdánlivě tichý důchodce a bezbranný muž pod pantoflem. Že tomu tak docela není, pochopí až ušní lékař, který zase vzdoruje dvěma partnerkám. Jen na okamžík lékař zaváhá, zda by neměla paní Divoká znát pravdu o svém muži. Ale pak pochopí, že by svého pacienta připravil o jedinou zbraň a útočiště.

Obsah

Rázná paní Divoká vykládá v čekárně na ušním oddělení dívce, která zaujatě čte útlou knížku, o potížích s neslyšícím manželem. Pan Divoký je penzista, a zdá se, že je pěkně pod pantoflem. Dívku to však příliš nezajímá. Vžívá se do romantického příběhu Guye de Maupassanta s názvem Vášeň. Francouzský poručík de Courson se zamiloval do krásné markýzy. Jenže její láska je příliš náročná, a on se chce své milenky zbavit. – Pan Divoký vstoupí do ordinace. Při vyšetření se zaujetím vyslechne hádku sestřičky Majky s doktorem Hroboňem. Dívka svému milenci vyčítá, že není schopný rozhodnout se mezi ní a manželkou. – Hroboň si všimne, že pacient zřejmě slyší, co si povídají, a nastraží malou lest. Musí prý použít při zákroku skalpel. Vyděšený pan Divoký se prořekne. Doktor pak k němu má přednášku o podvodech. Do ordinace náhle vtrhne nedočkavá paní Divoká a hned začne všechny sekýrovat. MUDr. Hroboň rázem pochopí úděl pana Divokého a z mužské solidarity ho neprozradí. Šťastný pacient pak vidí nad jeho hlavou „svatozář“, způsobenou odrazem z vyšetřovacího čelního zrcátka. Manželé odcházejí ze střediska. Dívka právě dočítá knihu: poručík uposlechl rady svého lékaře a dal se přeložit. Tak se zbavil neodbytné milenky. – A pan Divoký na odchodu šibalsky pohlédne na dívku… -tbk-

Hrají

Eva Holubová

Divoká

Oldřich Navrátil

MUDr. Hroboň

Michaela Mauerová

dívka s knihou

Emil Linka

poručík de Courson

Jaroslav Gillar

lékař d' Henricel

Technické údaje

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.