Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Waterloo po česku

povídka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Waterloo Czech Style

Žánr

povídka

Země původu

Česká republika

Copyright

2002

Rok výroby

2002
Doporučujeme

Příběh pražského památkáře Hrušky, zakřiknutého úředníčka překážejícího ve světě své atraktivní ženy a ambiciózní dcery. Před každodenním papírováním, byrokracií a marnými diskusemi utíká do napoleonské doby a mění se v udatného maršála. A pak se mu jednoho dne podaří být hrdinou i v současnosti a utéct možná jednou provždy.

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Památkář Hruška má doma mladou ženu Višeň a vytáhlou dceru Lodyhu. Obě ženy se netají despektem k němu. Muž manželku podezírá, že mu zahýbá. Jinak se v malé komůrce věnuje svému koníčku: historii. Zabývá se postavou Napoleonova maršála de Grouchyho, který nepomohl svému veliteli u Waterloo. – Hruška z moci úřední zakáže vdově Révě vybourat vikýře v památkově chráněném domě. Doma mu Višeň vynadá za špatný nákup. Jako obvykle se chystá na aerobik. – Hruška se vžívá do role maršála. Toho Napoleon vyslal, aby shromáždil posily proti Prusům. Maršál se ocitne na noc u notáře a jeho vnadné sestry. Podřízení důstojníci ho marně přemlouvají, aby se ihned vrátili k Waterloo na pomoc císaři. Kyprá žena je de Grouchymu přednější. – Hruška se vzteká u vdovy, která navzdory jeho zákazu dala udělat vikýře. Přikáže jí vše uvést do původního stavu. – V práci mu kolegyně Dýně konečně řekne pravdu: jeho žena ho podvádí s nějakým zubařem. – Hruška dorazí domů, ale než se zmůže na pořádné výčitky, Višeň ho zesměšní a odejde. – Muž se opije vaječným koňakem a jako rozkurážený maršál de Grouchy se vydá za vdovou. Povolí jí vikýře a je za to náležitě odměněn… -tbk-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Jana Paulová

Jana Paulová

manželka Višeň

Heda Čechová

Heda Čechová

dcera Lodyha

Naďa Konvalinková

Naďa Konvalinková

vdova Réva

Anna Ferencová

Anna Ferencová

sousedka Švestková

Jan Přeučil

Jan Přeučil

šéf Slíva

Kateřina Šildová

Kateřina Šildová

puberťačka Rybíz

Kristýna Luťanská

Kristýna Luťanská

sestra notáře

Původní název

Waterloo po česku

Anglický název

Waterloo Czech Style

Copyright

2002

Rok výroby

2002