Bajky ze zahrady

balada

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Fables from the Garden

Minutáž

9

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

19.10.2000

Režie

Galina Miklínová

Scénář

Galina Miklínová

Námět

Galina Miklínová

Anotace

Krátký kreslený snímek režisérky Galiny Miklínové je příjemnou baladou o prolínání života lidí (zastoupených postavou zahradníka) a přírody v průběhu jednoho vegetačního období. Film je volně inspirován osobní zkušeností mladé autorky se životem na vesnici. Změny prostředí i ročních období jsou zprostředkovány výrazným, „plošným“ barevným řešením jednotlivých sekvencí a pomocí jednoduchých symbolů (padající listí, mraky, slunce). Na jejich pozadí se střetává „osobní“ život zvířecích obyvatel zahrady, který komplikují běžné zahradnické práce nebo nepřízeň počasí. Na baladickém vyznění snímku má výrazný podíl hudba Jana Hrubého a celkově volné tempo.

Obsah

Pracovní den staršího zahradníka začíná na zápraží domu rozcvičkou s motykou. – Na jaře koketuje v zahradě párek poživačně vyhlížejících žížal. On se snaží oslnit prsteny, navlečenými na těle, což se mu stává osudným, protože je chtivou samičkou sežrán. Vzápětí ale přichází o své poklady i ona, neboť její tělo i se zlatem ukopne zahradník při práci. – Muž seje a tlustá larva si hamouní semínka v podzemním doupěti. Semena ale začnou bobtnat a klíčit a tučná larva je vytlačena na povrch, kde ji sezobne pták. – Červí milostný trojúhelník, prožívající dramatickou situaci v ložnici (dužině třešně) je uprostřed hádky vyrušen sklizní zralého ovoce. – Motýlí slečna se snaží zaujmout s pomocí malovátek, jimiž si vylepší celé tělo i křídla. Zahradníkovi ale praskne hadice a pravda o vzhledu neúspěšné kokety vychází rychle najevo. – Dva mužní červi se chtějí bít o své místo na hlávce zelí, ale tu sebere zahradník a bojovníci skončí pádem na zem. – Přichází podzim. Vosáci mastí na hrušce karty. Když jim dojdou peníze, vsadí i svá nablýskaná žihadla. Ale ta jim spolu s ovocem odnese zahradník. – S příchodem zimy začíná být havěti chladno a tak závistivě hledí do zahradníkova příbytku. Muž to zpozoruje a vpustí „svá“ zvířátka dovnitř. - rapl-

Poznámka

Snímek je uváděn jako předfilm u titulu Andělé všehomíra (1999, Englar alheimsins; r. Fridrik Thór Fridriksson).

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Galina Miklínová

Dramaturgie

Jan Kutálek

Animace

Galina Miklínová, Táňa Zlesáková (plošková animace)

Vedoucí výroby

Viktor Mayer

Výtvarná spolupráce

Kateřina Lánská

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Bajky ze zahrady

Anglický název

Fables from the Garden

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

19.10.2000

Výrobce

ALKAY ANIMATION PRAGUE s. r. o., ČESKÁ TELEVIZE, TS Jiřího Kavana (ČESKÁ TELEVIZE), ANIFILM, spol. s r.o.

Technické údaje

Nosič

35mm

Barva

colour

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.