Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Od višní do višní

dokument

Typologie filmu

dokumentární

Anglický název

From Cherries to Cherries

Minutáž

57

Žánr

dokument

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2010

Premiéra

03.03.2011

Jazyková verze

česká

Režie

Jana Boršková

Scénář

Jana Boršková

Námět

Jana Boršková
Doporučujeme

Mladá režisérka Jana Boršková (nar. 1977) chtěla původně vytvořit film o otci, který žil „obyčejný krásný“ život. Než sebrala odvahu, tatínek zemřel na následky pádu z kola. Lítost nad ztrátou milovaného člověka ji dovedla k natočení „náhradního“, rok plynoucího dialogu, v němž společně s matkou hledá roli pro ztracenou blízkou osobu; při tomto „objevování“ však obě především budují a prohlubují svůj vzájemný vztah. Vznikl tak středometrážní dokument Od višní do višní, jenž je mimo jiné i empatickým portrétem normální stárnoucí ženy. Pokorná, trochu bezradná a bázlivá věřící vdova se umí radovat ze všedních dní. Život bere s jistým nadhledem, ale drobné nepříjemnosti ji občas naopak překvapivě vyvádějí z míry. – Ženy se při vzpomínání doplňují. Režisérka často mluví přímo na kameru, jindy důvěrnými otázkami posouvá děj a v komentáři sestavuje svou „rodinnou paměť“. Matku zpočátku sleduje s kamerou proti její vůli. Chce v ní zachytit něco, co v ní zbylo po manželovi/otci. Posléze „příležitostné“ natáčení žena akceptuje, mluví zcela uvolněně a „zpřístupňuje“ sama sebe. - Aktérky jezdí vlakem na zahradu, která je jejich společným „útočištěm“. Neoplocený sad se skromnou chatkou měl zesnulý muž velmi rád a věnoval mu mnoho úsilí; byl pro něho smyslem života. Obě tu cítí jeho přítomnost. Vzpomínají na něj, snaží se rozkrýt jeho uzavřený svět, občas se laskavě pošťuchují. Režisérka matku natáčí při běžných činnostech (zejména na zahradě či doma), ale i v těžkých životních situacích (vyzvedávání urny s popelem manžela, pobyt matčina nemohoucího otce v nemocnici a jeho pohřeb). – Do sadu ženy poprvé přijedou po manželově/otcově smrti v čase sklizně višní; cestou vznikají první metry filmu, jenž končí po roce shodnou scénou. Zaznamenané proměny ročních dob akcentují přirozený životní koloběh, tedy i jejich křehce poskládaný, upřímný a velmi osobní rodinný příběh. -kk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme