Franta Nebojsa

povídka

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Frankie Courage

Minutáž

15

Země původu

Česká republika

Copyright

2002

Rok výroby

2002

Jazyková verze

česká

Režie

Aurel Klimt

Scénář

Aurel Klimt

Anotace

Expresivní loutkový horor s panoptikem strašidel, jejichž podobu dotváří Martin Velíšek užitím přírodních materiálů.

Obsah

Potulný muzikant Huťásek si v hospodě U přívozu stěžuje, že se jeho syn Franta neumí bát. (Papírková animace) Vzpomíná na Frantovo narození a dětství; kluk byl mimořádně velký a silný, ale nemluvil až do předškolního věku, protože "dosud nebyl důvod ke stížnostem". – Hostinský otci slíbí, že když pošle syna v úterý do hospody, tak ho naučí bát. V jeho podniku totiž o zavíracím dnu pravidelně straší. – Prší a urostlý Franta jde do hospody. Hostinský ho tam zavře a odejde. V jedenáct v noci začnou padat do místnosti jednotlivé končetiny, nakonec trup a hlava. Zpívající umrlec se postaví za pípu a začne točit pivo. V podlaze se otevře otvor a po jezdících schodech jako z metra začnou lézt umrlci v různém stádiu rozkladu. Podivná společnost hraje karty. Kdo prohraje, toho ostatní roztrhají a krysy s ním zatopí. Když dojde řada na Frantu a ten karty odmítne, umrlci se na něj vrhnou. Nebojsa se s nimi popere a smrťáckému výčepnímu, který na něj jde se sekerou, dá tři facky. Po těch se výčepní promění v obyčejného nebožtíka, jehož Franta fackami vysvobodil. Bývalý zlodějský hospodský musel každé úterý za trest točit pivo pro všechny falešné hráče z okresu. Ráno Franta vše vypravuje tatíkovi a hospodskému; bát se samozřejmě nenaučil. -rapl-

Komentář

Štáb a tvůrci

Předloha

Jan Werich (František Nebojsa – z knihy pohádek Fimfárum)

Scénář

Aurel Klimt

Autor komentáře

Jan Werich

Výtvarník

Martin Velíšek

Vedoucí výroby

Michal Havlík

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Franta Nebojsa

Anglický název

Frankie Courage

Copyright

2002

Rok výroby

2002

Výrobce

ČESKÁ TELEVIZE, Centrum tvorby pro děti a mládež (ČESKÁ TELEVIZE), KRÁTKÝ FILM PRAHA a. s., Aurel Klimt

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.