Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Zneužívaný

dokument

Typologie filmu

hraný dokument

Anglický název

Abused

Minutáž

75

Žánr

dokument

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2011

Premiéra

26.09.2011

Režie

Ivanna Benešová

Scénář

Ivanna Benešová

Námět

Ivanna Benešová
Doporučujeme

V autorském hraném dokumentu Ivanny Benešové Zneužívaný se odvíjí příběh třicetiletého Filipa, který se po těžkém dětství, týrání a sexuálním zneužívání vlastní matkou dopustil na prahu dospělosti její vraždy. Po odpykání poloviny trestu je propuštěný z vězení a hledá své místo ve společnosti. První záchytný bod mu poskytne vstřícná, ale rozpačitá babička (z matčiny strany). Muž, tající svou minulost, si obstará brigádu, přes internet se posléze seznamuje s dívkami a s některými navazuje i vážnější vztahy (problémy mu pak přináší inklinace k sadomasochistickým praktikám). Svůj sen být spisovatelem si kompenzuje zveřejňováním smyšlených bulvárních článků v internetových médiích. Muž postupně prožije několik krizí; v závěru dojde i k rozkolu s režisérkou „dokumentu“, u které na čas nalezl azyl. Přichází dějový zvrat: malý Filip, svázaný do kozelce zpitou a vyšinutou matkou, umírá. Babička vzpomíná nad fotografiemi na vnuka a zapaluje svíčku u hrobu s nápisem Filip Zahradil, 12.7.1987 – 6.7.1999 (na hrobě matky jsou uvedena data 31.3.1961 – 6.9.1999). – Hlavní linii mystifikačního snímku, tedy záznam Filipova života na svobodě (inspirovaný známými časosběrnými dokumenty o delikventech), provází režisérka svými častými vstupy a několika drsně natočenými, ještě více „hranými“ scénami fyzických trestů a sexuálního zneužívání zvrácenou alkoholičkou. – Příběh, který má být zřejmě „rekonstrukcí“ možného vývoje osobnosti, poznamenané traumaty z dětství a z matkovraždy, se jistě mohl v nějaké obdobě odehrát i ve skutečnosti. Ovšem způsobem zpracování autorka spíše předvádí odstrašující příklad toho, jak upozorňovat na reálné případy. Dopouští se řady manipulací a obětem prokazuje spíše medvědí službu. Okolnosti vzniku snímku i jeho uvedení vzbudily negativní odezvu. -kk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme