Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Média

agitka, satira

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Media

Minutáž

5

Žánr

agitka, satira

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

20.01.2000

Režie

Pavel Koutský

Námět

Pavel Koutský, Jan Kutálek
Doporučujeme

Zkušený tvůrce animovaných filmů Pavel Koutský natočil „agitku“ Média, v níž se sarkastickým humorem, výstižně a v hutné zkratce popisuje vztah novin a čtenáře. – Nic netušící muž se postupně stává obětí novin a rukou, které je pro něj připravují jako pokrm v kuchyni. Nakonec vyjde najevo, že nešťastný a pronásledovaný čtenář sám roztáčí mechanismus „masového komunikačního prostředku“. Jeho vzpoura však nemá šanci. Místo novin a „novinářů“ ho stejným způsobem zřejmě začnou ohrožovat počítače. – Koutský tentokrát kombinuje animovanou kresbu s animací reálu: zatímco čtenář je kreslený, „výroba“ novin se odehrává v reálu s použitím reálných předmětů a potravin.

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Okolo solidního pána poletují noviny. Muž si je chce přečíst, má s tím však poněkud obtíže. Přilétají stále nové a nové články. Noviny se postupně mění v různé papírové podoby světadílů, zbraní, vojáků, sportovců či diskutujících hlav. Zvolna se mění v šipku, která zpočátku čtenáři ukazuje směr, pak ho však nutí, aby běžel podle směru ukazování. Po chvíli proměněné noviny odklopí muži vršek hlavy a padají zmuchlané dovnitř. - Ruce na redakčním stole upravují „potraviny“ do novinové podoby: nejdříve je řádně okoření. Z glóbusu vytahují kusy masa, jež povaří v hrnci, kde se maso mění ve zmuchlané noviny. Ruce je upravují, vyžehlí válečkem a vysílají je za čtenářem přímo do jeho hlavy. Později ruce maso rovnou nabijí do pistole a vystřelují je v podobě novinových kulek za utíkajícím mužem. Tiskovina se mění v kladivo, ohrožující neúnavného běžce, a nakonec v prapor, který muž uchopí do ruky. – Čtenář se i s praporem ocitá ve šlapacím kole, jež svým během na místě roztáčí. Kolo svým pohybem udržuje v chodu složité soustrojí, na jehož konci jsou ruce na redakčním stole. Ty připravují pro zajatce stále novou „potravu“. Avšak pánovi se podaří z kola vyskočit. S úlevou se propadá dolů, až se ocitne na pevné půdě. – Nakrátko si oddechne, pak se však zděsí: je totiž obklopen počítači a ze všech stran na něj dorážejí „myši“... -tbk-

Snímek je připojen jako předfilm u titulu Jana a její přátelé (1999, Ha-chaverim shel Yana; r. Arik Kaplun).

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme

Vítěz

Festival: AniFest

2002
Lokalita: Třeboň / Česká republika
Hlavní cena města Třeboně
Pavel Koutský
Další oceněné filmy: Koktejl /série antireklam/ (Coctail /series of anti-advertisements/, 1999), Má vlast /série blackoutů sestavená v bloky na aktuální téma/ (My Country /series of blackouts for the actual theme/, 1998), Pygmalion (2001), Čaroděj – 2. díl ze seriálu Do pohádky (The Sorcerer – part 2 /from the series Into the Fairytale/, 2003).

Původní název

Média

Anglický název

Media

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

20.01.2000

Výrobce

Krátký Film Praha a. s.,

Studio Bratři v triku (Krátký Film Praha a. s.)

Nositelé copyrightu

Krátký Film Praha a. s.

Distribuce

CINEMART, a. s.

Nosič

35mm

Barva

colour