Média

agitka, satira

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Media

Minutáž

5

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

20.01.2000

Režie

Pavel Koutský

Námět

Pavel Koutský, Jan Kutálek

Anotace

Zkušený tvůrce animovaných filmů Pavel Koutský natočil „agitku“ Média, v níž se sarkastickým humorem, výstižně a v hutné zkratce popisuje vztah novin a čtenáře. – Nic netušící muž se postupně stává obětí novin a rukou, které je pro něj připravují jako pokrm v kuchyni. Nakonec vyjde najevo, že nešťastný a pronásledovaný čtenář sám roztáčí mechanismus „masového komunikačního prostředku“. Jeho vzpoura však nemá šanci. Místo novin a „novinářů“ ho stejným způsobem zřejmě začnou ohrožovat počítače. – Koutský tentokrát kombinuje animovanou kresbu s animací reálu: zatímco čtenář je kreslený, „výroba“ novin se odehrává v reálu s použitím reálných předmětů a potravin.

Obsah

Okolo solidního pána poletují noviny. Muž si je chce přečíst, má s tím však poněkud obtíže. Přilétají stále nové a nové články. Noviny se postupně mění v různé papírové podoby světadílů, zbraní, vojáků, sportovců či diskutujících hlav. Zvolna se mění v šipku, která zpočátku čtenáři ukazuje směr, pak ho však nutí, aby běžel podle směru ukazování. Po chvíli proměněné noviny odklopí muži vršek hlavy a padají zmuchlané dovnitř. - Ruce na redakčním stole upravují „potraviny“ do novinové podoby: nejdříve je řádně okoření. Z glóbusu vytahují kusy masa, jež povaří v hrnci, kde se maso mění ve zmuchlané noviny. Ruce je upravují, vyžehlí válečkem a vysílají je za čtenářem přímo do jeho hlavy. Později ruce maso rovnou nabijí do pistole a vystřelují je v podobě novinových kulek za utíkajícím mužem. Tiskovina se mění v kladivo, ohrožující neúnavného běžce, a nakonec v prapor, který muž uchopí do ruky. – Čtenář se i s praporem ocitá ve šlapacím kole, jež svým během na místě roztáčí. Kolo svým pohybem udržuje v chodu složité soustrojí, na jehož konci jsou ruce na redakčním stole. Ty připravují pro zajatce stále novou „potravu“. Avšak pánovi se podaří z kola vyskočit. S úlevou se propadá dolů, až se ocitne na pevné půdě. – Nakrátko si oddechne, pak se však zděsí: je totiž obklopen počítači a ze všech stran na něj dorážejí „myši“... -tbk-

Poznámka

Snímek je připojen jako předfilm u titulu Jana a její přátelé (1999, Ha-chaverim shel Yana; r. Arik Kaplun).

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Média

Anglický název

Media

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

20.01.2000

Výrobce

Krátký Film Praha a. s., Studio Bratři v triku (Krátký Film Praha a. s.)

Nositelé copyrightu

Krátký Film Praha a. s.

Distribuce

CINEMART, a. s.

Technické údaje

Nosič

35mm

Barva

colour

Ocenění

Vítěz

Festival: AniFest

2002
Třeboň / Česká republika
Hlavní cena města Třeboně
Pavel Koutský
Další oceněné filmy: Koktejl /série antireklam/ (Coctail /series of anti-advertisements/, 1999), Má vlast /série blackoutů sestavená v bloky na aktuální téma/ (My Country /series of blackouts for the actual theme/, 1998), Pygmalion (2001), Čaroděj – 2. díl ze seriálu Do pohádky (The Sorcerer – part 2 /from the series Into the Fairytale/, 2003).

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.