Pelargónie

romantický

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Geraniums

Minutáž

12

Země původu

Česká republika

Copyright

2004

Rok výroby

2004

Premiéra

03.11.2004

Režie

Lucie Sunková

Scénář

Lucie Sunková

Námět

Jiří Suchý

Anotace

Autorský snímek Lucie Sunkové Pelargónie byl vytvořen neobvyklou animační technikou – malbou olejovými barvami na skle. Tento způsob je zvláštní tím, že animace vzniká přímo pod kamerou na skle, kde se umazáváním a dokreslováním tvoří jeden obrázek za druhým. Jde tedy o náročný způsob filmové práce, kladoucí velké nároky na představivost i na čas, strávený ve studiu. V případě Pelargónie to bylo devět měsíců. Použitá technika zato dává příběhu neopakovatelnou atmosféru i zvláštní, až snový nádech. Autorka si ji poprvé vyzkoušela v krátkém bakalářském snímku Havran. – V nočním baru Pygmalion se seznámí mladík s dívkou, která je zde zřejmě jako doma. Zamilují se do sebe, odejdou za město a společně začnou pěstovat pelargonie. Jsou šťastni, až jedné noci dojde k nedorozumění, přes něž se mladík nedokáže přenést. Dívce zůstane jen vzpomínka a osudná pelargonie v květináči na okně. – Něžné a citlivé dílko o ztracené lásce má zvláštní poetiku a jeho silnou stránkou je i výborná hudba Vladimíra Merty. – Na snímku, který se uvádí jako předfilm ve vybraných kinech, je (kvůli účasti na festivalech) copyright 2005.

Obsah

Je pošmourný den. Na ulici parta výrostků zraní při hře psa. Stará paní zalévá pelargonii na okně. Prudký vítr utrhne dva zelené lístky a odnese je dolů před dveře baru Pygmalion. Žena se zasní… – V baru je veselo. Pianista divoce buší do kláves, hosté náruživě tančí, kouří a popíjejí. Jenom osamělý mladík je smutný. Tmavovlasá dívka v červených šatech je jím okouzlena. Mladíkovi se také líbí. Zamilují se do sebe a odejdou spolu do zahradnictví za městem, kde pěstují pelargonie. – Muž se jednoho dne láskyplně rozloučí se ženou a vydá se s květináčem do města na výstavu pelargonií. Zatímco trpělivě čeká na verdikt odborné poroty, žena má doma dlouhou chvíli. Sní o veselých časech v baru Pygmalion. Nakonec ze skříně vyndá krátké červené šaty a vydá se do města. – Mladík dostane peněžitou odměnu za vítězství a zamíří domů. Před barem Pygmalion mu spadnou na zem peníze. Sebere je a po chvilce zaváhání vstoupí dovnitř. Na barové stoličce vidí svou dívku u vína a s cigaretou. Položí na bar květináč a peníze a smutně odejde… – Stará paní se teskně dívá na vchod do baru. Všechno se stalo tak dávno; zbyla jen vzpomínka a pelargonie na okně. -kat-

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Jiří Suchý

Technický scénář

Lucie Sunková

Dramaturgie

Miloš Zvěřina (dramaturgická spolupráce)

Výtvarník

Lucie Sunková

Zástupce vedoucího výroby

Daniel Růžička

Hudba

Nahrál

Vladimír Merta, Pavel Macák (sólo piáno)

Produkční údaje

Původní název

Pelargónie

Anglický název

Geraniums

Copyright

2004

Rok výroby

2004

Premiéra

03.11.2004

Technické údaje

Nosič

35mm

Barva

colour

Zvuk

Dolby Digital

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.