Moře, strýčku, proč je slané?

rodinný

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

The Sea, Uncle, Why Is It Salty?

Minutáž

18

Země původu

Česká republika

Copyright

2006

Premiéra

23.02.2006

Režie

Jan Balej

Scénář

Jan Balej

Anotace

Název je odvozen z otázky zvídavého kluka, jež autora knihy přiměla k vymyšlení svérázné odpovědi.

Obsah

Ve vsi žijí dva bratři. Marek je bohatý a lakomý, Kouba je chudý, zato má sedm dětí. O Vánocích nemají u Koubů co jíst, a tak se táta vydá za bratrem, který právě zabíjí prase. Marek se rozčílí a hodí po Koubovi půlku čuníka, prý aby s ní šel k čertu. Maso spadne na paseku, kde se u chalupníka objeví podivný mužíček. Pošle ho do pekla za Luciferem. Kouba má chtít za prase jen rezatý kafemlejnek. Smrtelník sjede do pekla výtahem, projde kolem spícího vrátného a překvapí Lucifera v kanceláři. Dá mu maso, ale odmítne peníze. Sebere kafemlejnek a hajdy pryč. Lucifer běží za ním, ale na rychlého Koubu nemá. A tak se vesničan vrátí na zem. Mužík, který byl kdysi čertem, má své účty s Luciferem, a pomáhá proto lidem. Poradí Koubovi, jak kouzelný mlýnek používat. – Chalupník dorazí domů a hned namele jídlo a ženě kožich. Protože však není lakomec, svolá celou vesnici a namele každému, co chce. - Všem se vede dobře, jen Marek zchudne a užírá se závistí. V noci se vypraví k bratrovi, mlýnek mu ukradne a ujede na traktoru až k moři. – Koubovým ztráta mlýnku ani moc nevadí. – Marek se dá najmout na loď Makaróna a těší se, jak si v zámoří namele bohatství. Hned při prvním jídle v kajutě si chce osolit brambory. Mlýnek opravdu funguje a sůl se jen sype. Jenže zloděj neví, jak ho zastavit. Sůl je brzo všude. Kapitán s námořníky skočí na záchranný člun. Marek chce také do člunu, ale objeví se tu fajfka polepšeného pekelníka, která zabafá: „Toho neberte, toho je čert čertu dlužen.“ A tak námořníci odplují bez něj. Loď se potopí a mlýnek na mořském dně stále mele sůl… -tbk-

Štáb a tvůrci

Režie

Jan Balej

Scénář

Jan Balej

Technický scénář

Jan Balej

Výtvarník

Jan Balej

Triky

Boris Masník (supervizor digitálních efektů a 3D efekty), Tomáš Kalhous (digitální efekty), Michal Křeček (digitální efekty), Petr Mašek (digitální efekty)

Vedoucí výroby

Viktor Mayer

Spolupráce

Emiko Yonedaová, Patricia Ortiz Martinezová, Ervín Sanders

Produkční údaje

Původní název

Moře, strýčku, proč je slané?

Anglický název

Sea, Uncle, Why Is It Salty?

Copyright

2006

Premiéra

23.02.2006

Technické údaje

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.