Bílý ráj

melodrama

Typologie filmu

hraný

Anglický název

White Paradise

Minutáž

67

Země původu

Československo

Copyright

1924

Rok výroby

1924

Premiéra

01.08.1924

Jazyková verze

česká

Režie

Karel Lamač

Scénář

Karel Lamač, Martin Frič

Námět

Karel Lamač

Anotace

Jeden z nejvýraznějších filmařů počátků československé kinematografie Karel Lamač zaznamenal úspěch s melodramatem Bílý ráj. Příběh i řemeslné zpracování snímku ukazují poučenost americkou kinematografií. Hlavní hrdinkou je sirota Nina, do jejíhož života zasáhne uprchlý vězeň, který chce naposledy navštívit umírající matku. Film natočený se skromným rozpočtem 90 000 korun se dočkal příznivého přijetí u českých i zahraničních diváků. Kapitál na jeho výrobu poskytla společnost Kalosfilm (Karel-Anny-Lamač-Ondra-spol), kterou založil filmový nadšenec Alfréd Baštýř. Kromě Karla Lamače se na filmu podílely další dvě významné osobnosti českého filmu – Gustav Machatý a Martin Frič.

Obsah

Jakub Rezek a jeho schovanka Nina pracují v zájezdní hospodě. Rezek se dozví o útěku vězně Ivana Holara, proti kterému svědčil u soudu, a obává se Holarovy msty. Holar chce navštívit umírající matku a nese jí lék. Je však pronásledován policií a ukryje se ve sklepě hospody. Tam potká Ninu a požádá ji, aby lék matce donesla. Jde za ní do matčiny chalupy, kde ho policie dostihne. Všichni jsou dojati shledáním nemocné matky a syna. Matka v rozrušení umírá, aniž se dozví, že je Ivan znovu zatčen. Nina se vrací ke zlému Rezkovi. Potulný loutkář Tomáš jí svěří, že hospodu původně vlastnili její rodiče. Najdou se i listiny dokazující, že Nina je dědičkou. Objeveny jsou rovněž doklady o Ivanově nevině a Ivan je z vězení propuštěn. Je pozván na slavnostní znovuotevření hospody, kde se setká se zoufalou Ninou, která ho viděla v doprovodu Yvetty, neteře ředitele věznice, a nevěří v jeho lásku. Nakonec se vše vysvětlí a šťastnému setkání milujících přihlíží i starý Tomáš.

Poznámka

Film byl v roce 2016 rekonstruován v Národním filmovém archivu.

Hrají

Karel Lamač

Ivan Holar

Vladimír Majer

hostinský Jakub Rezek

Anny Ondráková

sirotek Nina Mirelová

Josef Rovenský

loutkář zvaný tatík Tomáš

Saša Dobrovolná

Ivanova matka Holarová

Jan W. Speerger

četník

Karel Fiala

ředitel věznice

Lo Marsánová

ředitelova neteř Yvetta Karenová

Přemysl Pražský

vězeňský dozorce

Mario Karas

soudní úředník

Martin Frič

lékař

Anna Lamačová-Karinská

dáma z dobročinného spolku

Gustav Machatý

snoubenec Yvetty, člen dobročinného spolku

Marie Veselá

sousedka paní Holarové

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Karel Lamač

Produkční údaje

Původní název

Bílý ráj

Anglický název

White Paradise

Copyright

1924

Rok výroby

1924

Premiéra

01.08.1924

Výrobce

Kalos

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Kalos

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Revue

Bílý ráj

Jako „český film, který svými scénami romantickými, dramatickými, komickými i skutečně napínavými vyhoví vkusu všeho obe...

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.