Kašpárek a Budulínek

osvětový, pohádka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Clown and Budulínek

Minutáž

67

Země původu

Československo

Copyright

1927

Rok výroby

1927

Jazyková verze

česká

Režie

Josef Kokeisl

Scénář

Karel Driml

Obsah

Obuvníka Smůly synek jmenoval se Budulínek.
Doktora se strašně bál, až si zoubky zanedbal.
Ach, ich. Ouvej. Zoubek bolí – vrtá – píchá – nepovolí.
Náhle venku: Bum – Bum – Bum – Kašpárek zve publikum – že jsou v obci pimprlata, Budulínek také chvátá do divadla. Cilili
Bolest přešla na chvíli. Budulínek vidí čerty, Kašpárkovi chválí žerty, jásá, tleská o sto šest, – až zapomněl na bolest. Ale sotva dohráli, zoubky se zas ozvaly.
Znovu bolest začíná. A když doma usíná, sen jej vede do své říše... V spánku k němu přišli tiše z divadélka čerti malí, do zoubku mu zavrtali. Pomoc! Pomoc! Kašpárečku! zažeň pekelnou tu smečku!
Náhle se mu ve snu zdálo, jak by cosi zacinkalo. Ano Kašpárek to byl, aby čerta zaplašil. Přivedl si kouzelníka, který čáry – máry říká a ten hůlkou kouzelnou zahnal rotu pekelnou.
A co se mu zdálo dále, na co vzpomínal pak stále, o čem mluvil nadšeně, uvidíte na stěně v bio, kde vám Kašpárek řekne pěkně: Nazdárek

Obbsah z cenzurní listiny:
Budulínka bolí zoubek, nechce však jíti k lékaři. Na návsi oznamuje principál loutkového divadla představení. Budulínek pospíchá do divadélka. Zoubek ho přestane na chvíli bolet. Doma se mu zdá, že mu čerti v zoubku vrtají. Budulínek volá Kašpárka na pomoc, ten přijde, a kouzelnou hůlkou zažene pekelnou smečku. Budulínek prosí o hůlku. Kašpárek dříve zavolá kouzelníka, ten prohlédne zuby, zaplombuje a poučí ho, jak má pečovati o zuby pomocí kartáčku a pasty Thymolin a opět zmizí. /Ty neznáš Thymolin? Vždyť je doporučen spolkem čsl. zubních lékařů./ Pak Kašpárek daruje Budulínkovi onu kouzelnou hůlku, která se promění v kartáček na zuby. Když Budulínek procítá, slibuje matce, že si bude denně čistiti zuby a půjde k lékaři.

Poznámka

Jde o osvětový film nabádající dětské diváky k péči o chrup. Dochovala se jen část filmu.

Hrají

Filip Balek-Brodský

obuvník Smůla

Milka Balek-Brodská

Smůlova žena

Hana Brychtová

Budulínek

Oldřich Novotný

Kašpárek

Václav Kroha

principál

J. Richter

kouzelník

Oldřich Vacek

zvěrolékař

Štáb a tvůrci

Scénář

Karel Driml

Architekt

Alois Mecera

Produkční údaje

Původní název

Kašpárek a Budulínek

Anglický název

Clown and Budulínek

Copyright

1927

Rok výroby

1927

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Filmindustrie

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.