Extase

drama

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Ecstasy

Minutáž

90

Země původu

Československo

Copyright

1932

Rok výroby

1932

Premiéra

20.01.1933

Jazyková verze

česká, německá

Režie

Gustav Machatý

Scénář

Gustav Machatý, František Horký

Námět

Gustav Machatý, František Horký

Anotace

Gustav Machatý je právem oceňován pro své filmařské kvality. Mezinárodně nejpopulárnější český film předválečného období – Extase (1932) – ovšem zůstává rovněž příkladem jeho obchodního myšlení. Poučen svými dvěma předchozími zvukovými filmy, s nimiž nebyl spokojený, omezil Machatý dialogy ve prospěch hudby. Drama milostného trojúhelníku tak mělo být podle jednatřicetiletého autora „internacionálním“ dílem srozumitelným kdekoli na světě, Machatý však nakonec musel realizovat vedle české a německé verze i verzi francouzskou s částečně odlišným obsazením. Film po umělecké stránce naplňoval představu komplexního díla v duchu konceptu Gesamtkunstwerk. Extase si navíc vydobyla pověst skandálního snímku provokujícího explicitním erotismem (devatenáctiletá Hedy Kiesler [později v Hollywoodu známá jako Hedy Lamarr] se na plátně objevila nahá). Dobové pobouření neumenšil fakt, že příběh mladé ženy unikající z neuspokojivého manželství do náruče pohledného inženýra vyústí v konvenční moralitu.

Obsah

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva. Manžel spáchá ve svém pokoji sebevraždu. Jeho smrt se postaví mezi milence, Adam se vrací k práci, Eva porodí dítě.

Poznámka

Film byl vydán v české a německé dabované jazykové mutaci (obě cenzurovány v lednu 1933). Byla natočena též francouzská verze s mírně rozdílným obsazením. Německá mutace byla hrána též pod názvem Symphonie der Liebe. Film byl uveden na II. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách roku 1934.

Německá jazyková mutace byla v roce 2001 rekonstruována v rakouském Filmarchiv Austria.

Hrají

Aribert Mog

stavební inženýr Adam

Zvonimir Rogoz

Emil Jerman, Evin manžel

Leopold Kramer

Evin otec

Jiřina Steimarová

písařka na stroji Madla

Jan Sviták

tanečník na barrandovské terase

Eduard Šlégl

muž ve venkovské hospodě

Antonín Kubový

muž ve venkovské hospodě

Mluví

Jiřina Štěpničková ?

hlas Evy v české verzi

Jiří Plachý

hlas Adama v české verzi

Bedřich Vrbský

hlas Evina otce v české verzi

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Gustav Machatý, František Horký

Autor komentáře

František Halas

Architekt

Bohumil Heš

Vedoucí výroby

František Horký

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Extase

Anglický název

Ecstasy

Souběžný název

Extase / Symphonie der Liebe

Copyright

1932

Rok výroby

1932

Premiéra

20.01.1933

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Slavia-film

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká, německá

Ocenění

Vítěz

Festival: 2. mezinárodní filmový festival Benátky

1934
Benátky / Itálie
Cena města Benátek kolekci čtyř československých filmů
za filmy Bouře nad Tatrami, Extase, Řeka a Zem spieva

Revue

Extase na speciálním DVD

Do speciální kolekce NFA přibylo DVD s filmovou klasikou režiséra Gustava Machatého, která je propojena se zajímavě konc...

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.