V 50. letech se v tematicky nevyrovnané filmografii režiséra Jiřího Weisse objevil i dětský snímek, k němuž podle vlastního námětu napsal scénář příští úspěšný autor dětských příběhů – Ota Hofman. Protagonistou vyprávění je žák třetí třídy Toník Burda, který se pokouší vylepšit svůj obraz v očích kamarádů prostřednictvím zaběhlého foxteriéra. Roztomilý psík, kterému chlapec říká Punťa, postupně zaplete malého hrdinu do sítě lží, ze které mu může pomoct jen upřímné přiznání… V mentorsky laděném snímku Jiří Weiss poskytl první větší hereckou příležitost Václavu Postráneckému (kterému bylo v době natáčení dvanáct let) a o rok staršímu Vladimíru Pucholtovi. Hlavní dětské role se ujal Aleš Košnar, který se na filmovém plátně příležitostně objevoval až do konce 70. let. Ve filmu si zahrála i třiačtyřicetiletá Nataša Gollová, která byla v 50. letech do filmu obsazována jen sporadicky.
Žák třetí třídy Toník Burda není příliš dobrý fotbalista, proto musí moc prosit své kamarády Pepíka a Karla, aby ho vzali do týmu alespoň jako náhradníka. Cestou na hřiště se k Toníkovi přidá zaběhlý foxteriér. Jako majitel psa je náhle pro kluky zajímavý a je přibrán do hry. Karel a Pepík si psa Punťu, jak ho Toník pojmenoval, půjčí, ale ten jim za chvíli uteče. Uprchlíka kluci najdou v náručí malé Lidky, která mu říká Asťo a odmítne ho vydat. Kluci jí psa seberou, ale v tahanici si nevšimnou, že ztratil psí známku. Toník se stydí přiznat, že pes není jeho a tak si způsobí spoustu starostí. Doma zalže, že ho má pro učitelova známého nějakou dobu hlídat. Lži se začnou kupit a problémy rostou. Shodou okolností je Toník svědkem toho, jak jeho otec, který je právník, řeší případ chlapce, souzeného za krádež. Toník nakonec podlehne výčitkám svědomí a jede se přihlásit na Bezpečnost. Punťa mezitím utekl ke své majitelce a také ve škole a doma se všechno vysvětlí. Za účinnou lítost věnují rodiče Toníkovi štěně.
advokát JUDr. František Burda
Helena, Burdova žena
Toník, syn Burdových
Marie Prouzová
Karel, syn Prouzové
Karlova tetička Růžena
rozzlobený penzista
strážmistr SNB Šimek
Pepík, Šimkův syn
železničář Svoboda
Lidka Čermáková, majitelka Punti
učitel Hořejší
žák
prodavačka v hračkářství
příslušník SNB
příslušník SNB
příslušník SNB
velitel SNB
úředník na ONV
příslušník SNB Bureš
maminka Čermáková
úřednice
Helenka, dcera Burdových
žákyně
kluk
dívka
foxteriér Punťa vlastním jménem Asťa
Milada Řeháková, Alena Nová
Stanislav Pavlík, Ladislav Winkelhöfer
Václav Chmelíř
Punťa a čtyřlístek
Doggy and the Four
1955
1955
15.04.1955
35mm
česká
Český film
Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.
Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.
V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.
České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.
Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.
Televizní tvorba se v databázi nenachází.
Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.
Zahraniční distribuční film
Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.
Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.