Konkurs

hudební, povídkový

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Talent Competition

Země původu

Československo

Copyright

1963

Rok výroby

1963

Premiéra

28.02.1964

Jazyková verze

česká

Povídkový film

Konkurs

Povídky

Kdyby ty muziky nebyly, Konkurs

Anotace

V roce 1963 režíroval Miloš Forman dva krátké filmy s hudební tematikou, které byly uváděny v kinech pod názvem Konkurs. Snímek Kdyby ty muziky nebyly je spojený s žánrem dechovky, zatímco v Konkursu zaznívají rozličné hudební styly, především však (ve své době progresivní) bigbít a jazz. Dokumentární osu vypravěčské mozaiky tvoří konkurs na zpěvačky, pořádaný v populárním pražském divadle Semafor. Forman z desítek uchazeček rozličných kvalit vytváří svou první sociální mozaiku. Do té zapouští fiktivní příběhy dvou mladých žen – přehnaně ambiciózní pedikérky (Markéta Krotká) a schopné, ale ztrémované zpěvačky amatérského souboru. Tu si zahrála Formanova příští manželka Věra Křesadlová, která na rozdíl od filmové postavy konkurs vyhrála. Před kamerou se mihne řada semaforských celebrit (mj. Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Hana Hegerová) i příští Formanův Černý Petr – neherec Ladislav Jakim.

Obsah

Povídkový film.

Poznámka

Druhá povídka Konkurs byla natočena jako první v autentických prostorách divadla Semafor reportážní kamerou na 16mm film. Následně byla ve Filmových laboratořích Gottwaldov překopírována na 35mm formát.

Film online

Produkční údaje

Původní název

Konkurs

Anglický název

Talent Competition

Copyright

1963

Rok výroby

1963

Premiéra

28.02.1964

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Výrobní skupina

Šebor – Bor, Vladimír Bor, Jiří Šebor

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.