Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Sběrné surovosti

příběh

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Cruelties of Life

Minutáž

30

Žánr

příběh

Země původu

Československo

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

09/1965

Jazyková verze

česká

Režie

Juraj Herz

Scénář

Juraj Herz, Bohumil Hrabal
Doporučujeme

Dřív než se adaptace děl Bohumila Hrabala staly doménou režiséra Jiřího Menzela, zaujal fenomenální spisovatel i další tvůrce československé nové vlny. V roce 1965 vznikl povídkový film Perličky na dně, v němž pětice začínajících režisérů přesvědčivě demonstrovala své autorské kvality. Vedle Jiřího Menzela, Jana Němce, Evalda Schorma, Věry Chytilové a Jaromila Jireše realizoval svou krátkou hrabalovskou povídku – Fádní odpoledne – v roce 1964 i Ivan Passer. Ta však byla do kin uváděna samostatně. Dalším obdobným počinem, jenž se do povídkového filmu nedostal, se stala půlhodinová hrabalovská etuda Sběrné surovosti, již natočil v roce 1965 debutující Juraj Herz. Novopečený režisér, který se spolu se spisovatelem podílel i na scénáři, se pokusil povídku Baron Prášil ze sbírky Perlička na dně pojmout jako nekonvenční, syrově surrealistickou etudu, která humorně morbidními rysy předznamenává Herzovu hororovou tvorbu. Bizarní vyprávění se odehrává ve sběrně starého papíru, jejímž agresivním, unikavým středobodem se stává svérázný výkupčí Hanťa. Užvaněný muž je svědkem i hybatelem řady humorných, trapných i jímavých příhod. Hlučný pábitel navíc svými výmysly trápí šéfa sběrny, zjemnělého pana Bohouška, a neváhá se pustit ani do likvidace nepotřebných soch z nedalekého kostela. Hanťovy výstřednosti nejdou naštěstí tak daleko, aby se starým papírem slisoval i malého rošťáka Pepíčka… V duchu postulátů československé nové vlny obsadil Juraj Herz do hlavních rolí svého filmu neherce. V autenticky působícím časoprostoru excelují Václav Halama jako Hanťa a František Ketzek coby soudruh vedoucí. Hrabalovský hrdina se znovu objevil ve filmu coby protagonista nostalgické tragikomedie režisérky Věry Caisové Příliš hlučná samota (1994). V uhlazeném koprodukčním snímku si ho zahrál populární francouzský herec Philippe Noiret.

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Svérázný a hlučný zaměstnanec sběrny surovin Hanťa rád šíří o lidech ve svém okolí různé smyšlenky. V prostředí, kde mají dříve uznávané hodnoty halířovou cenu, dochází ale i bez toho k absurdním situacím. Hanťův kamarád - kostelník od svatého Tadeáška - snímá ze zdi děkovné cedulky věřících, aby je přišrouboval na jiném místě. Šéf sběrny - jemný pan Bohoušek - si stěžuje, co o něm zase Haňta navyprávěl. Přicházejí lidé se starým papírem. Malý Pepíček odevzdal se sběrem i matčinu účetní bilanci, na které pracovala dva dny. Hysterická žena střídavě fackuje synka a hledá v ohromné kupě papíru. Starou ženu pohorší, když jí za milostné dopisy z mládí nabídnou jedinou korunu. Kostelník pošle Bohouškovi vyřazené dřevěné sochy svatých. Hanťa ho přemluví, aby je rozřezali nejprve na malé části. Bohoušek obletuje útlou slečnu Hermínku. Hanťa dostane od postarší tlusté hostinské vynadáno, protože o ní roznesl, že je těhotná. Žena mu však za několik ženských románků odpustí. Ztratil se Pepíček a Hanťa ho málem vylisoval se starým papírem. Nastává večer, Hanťa se sprchuje, Bohoušek sestavuje rozřezané sochy...

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
František Ketzek

František Ketzek

šéf sběrny

Bobina Maršátová

Bobina Maršátová

Mařenka

Libuše Palečková

Libuše Palečková

maminka kluka Pepíčka

Jan Vlček (2)

Jan Vlček (2)

kostelník

Olga Novotná

Olga Novotná

Hedvika

Karel Hadrbolec

Karel Hadrbolec

veterinář na kontrole koček

Ivana Klíčníková

Ivana Klíčníková

Václav Soldát

Václav Soldát

Karel Veselý

Karel Veselý

František Pelikán

František Pelikán

Věra Pokorná

Věra Pokorná

Antonín Dimitrov

Antonín Dimitrov

A. Mukenšnáblová

A. Mukenšnáblová

M. Cirmonová

M. Cirmonová

L. Rubínová

L. Rubínová

R. Cvrček

R. Cvrček

Ivo Gübel

Ivo Gübel

hlas vedoucího sběrny

Marie Rosůlková

Marie Rosůlková

hlas zákaznice

Pomocná režie

Květa Lehovcová

Předloha

Bohumil Hrabal (Baron Prášil – povídka ze sbírky Perlička na dně)

Druhá kamera

Josef Pechar

Výprava

Josef Calta

Návrhy kostýmů

Olga Dimitrovová

Vedoucí výroby

Jaroslav Prokop

Zástupce vedoucího výroby

Jordan Balurov

Nahrál

FISYO

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Ó, sole mio

Hudba k písni

Eduardo di Capua (Ó, sole mio)

Text písně

Giovanni Capurro (Ó, sole mio)

Zpívá

mužský hlas (Ó, sole mio)

Původní název

Sběrné surovosti

Anglický název

Cruelties of Life

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

09/1965

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Feix – Brož,

Miloš Brož,

Karel Feix

Nosič

Betacam, HD

Verze

česká