Tu es Petrus

příběh

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Tu es Petrus (You are Peter)

Země původu

Československo

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Jazyková verze

česká

Režie

Boro Radojčić

Scénář

Dejan Bogičević, Boro Radojčić, Tereza Brdečková, Antonín Trš

Obsah

Mezi kardinály to v zahradách a místnostech Vatikánu vře. Papež je už starý a velmi nemocný. Jeho smrt se dá očekávat každým dnem a poté je po uplynutí devíti dnů smutku volen sborem kardinálů nový muž na papežský stolec. Jenomže mezi muži v šarlatovém odění jsou různé kliky. Jedni se domluví, že jejich kandidátem bude klidný a uznávaný Beladini, druzí by volili Joisiniho. Obě strany se pak snaží zákulisními jednáním a lobováním získat především tak zvané neutrály mezi voliteli. Pro získání informací, které by mohly některého kandidáta zprofanovat, slouží zjevně i příslušníci tajných služeb. Joisini se snaží Beladiniho přimět k odmítnutí kandidatury tím, že ho upozorní na fakt, že dva z kardinálů, kteří ho navrhli mají jistý nemovitý majetek. Beladini ale vydírání s odporem odmítne. Probíhá volba, jednotliví kardinálové odevzdávají svůj tajný hlas v sále, hlídaném mladými bohoslovci. Nakonec vyhraje třetí vzadu, nenápadný starý kardinál. Nad vatikánské střechy se vznese bílý kouř oznamující úspěšnou volbu.

Poznámka

Titul pochází z biblického příběhu o setkání Ježíše s rybářem Šimonem. Vyvolil si ho jako prvního mezi svých dvanáct apoštolů a oslovil ho: Tu es Petrus, et super hanc petram aedificabo ecclesiam meam, et portae inferi non praevalebunt adversus eam /Ty jsi Petr, to znamená skála, na této skále postavím svou církev a brány pekla ji nepřemohou/. V původním aramejském textu bylo použito slovo „cepha“ znamenající Petr i skála.

Hrají

Jiří Adamíra

kardinál Locatelli

Miloš Nedbal

kardinál zvolený novým papežem

Jiří Mikota

kardinál Bellandini

Otakar Brousek

kardinál Riconici

Miloslav Štibich

kardinál Joasino

Jaroslav Mareš

kardinál Muroni

Vlastimil Bedrna

kardinál

Dalimil Klapka

Hamilton

Jiří Brdečka

ředitel banky Giovanni Serpetto

Ondřej Pavelka

mladý bohoslovec

Čestmír Řanda ml.

mladý bohoslovec

Vladimír Trš

mladý bohoslovec

Štáb a tvůrci

Produkční údaje

Původní název

Tu es Petrus

Anglický název

Tu es Petrus (You are Peter)

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Výrobce

Studio FAMU

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.