Až opadá listí z dubu

pohádka, povídka

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Wait Until the Oak Loses Its Leaves

Minutáž

28

Země původu

Československo

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

28.11.2002

Jazyková verze

česká

Režie

Vlasta Pospíšilová

Scénář

Jiří Kubíček

Anotace

Příběh je oslavou chytrosti a vtipu prostého sedláka Čupery, který zvítězí najen nad démonem alkoholu, ale také nad byrokraticky vytrvalým a důkladným čertem. Peklo jímž sedlák projde při odvykací kůře je stylizováno jako šantán, galeje s věznicí a odlidštěný noční klub.

Obsah

Hospodský nalévá mladému sedláku Čuperovi rum. S každou další sklenkou se Čuperův statek rozpadá. – Čupera už zadlužil všechno a jeho žena Julinka ho již několikrát marně prosila, aby si vybral mezi ní a pitím. – Na zanedbaném poli navštíví sedláka kulantní čert. Slíbí zajistit alkoholikovi čtyřnásobnou úrodu za to, co má doma a neví o tom. – Čupera potká před prahem porodní bábu, která mu oznámí, že se mu narodil syn Jeník. - Když dostane sedlák čertovu obsílku, jde se oběsit na hřbitov. Ale praskne pod ním větev a on se svěří žebračce Pompadůrce. Stařena se pomaže medem, vyválí v peří a Čupera na ní jede vstříc čertovi, který osedlal lišku. Byrokraticky důkladný pekelník mu podle původní dohody vrátí kontrakt, neboť pozemšťan použil originálnější dopravní prostředek než on. – Jenže sedlák začne znovu pít. Nakonec opět povolá čerta, aby mu od pití pomohl. Za vyléčení slíbí, že dá svou duši „až opadá listí z dubu“. Absolvuje v pekle lékařskou prohlídku a pak náročnou odvykací kůru (v šantánu i na galejích, kdy musí točit klikou pater-nosteru). – Čupera vede spořádaný život a plánuje druhé dítě. Když si pro něj čert na podzim přijde, ukáže mu dubovou větev, z níž suché listy opadají až na jaře, kdy však už vypučí nové. Čert vztekle otrhává dubové listí ze stromu. – Čuperovi se narodí dcerka, ale on odmítne vypít sklenku. Napije se prý „až opadá listí z dubu“. -rapl-

Komentář

Jan Werich

záznam

Štáb a tvůrci

Předloha

Jan Werich (Až opadá listí z dubu – pohádka z knihy Fimfárum)

Autor komentáře

Jiří Kubíček

Dramaturgie

Edgar Dutka

Výtvarník

Petr Poš

Vedoucí výroby

Bedřich Strnad

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Až opadá listí z dubu

Anglický název

Wait Until the Oak Loses Its Leaves

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

28.11.2002

Výrobce

Krátký Film Praha a. s., Studio Jiřího Trnky (Krátký Film Praha a. s.)

Nositelé copyrightu

Krátký Film Praha a. s.

Distribuce

FALCON a.s. (obnovená 2002 v pásmu Fimfárum Jana Wericha)

Technické údaje

Nosič

35mm

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.