Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství

dětský

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

The Great Adventures of Rosa and Dora

Minutáž

58

Země původu

Česká republika

Copyright

2015

Rok výroby

2013, 2015

Premiéra

15.10.2015

Anotace

Příběhy Rosy a Dary doplní tři dobrodružství jejich kamarádů. Pásmo krátkých animovaných filmů pro děti, kterým vás provedou Rosa s Darou.

Společnost Bionaut sestavila hodinové pásmo krátkých animovaných filmů pod názvem Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství, aby uspokojila poptávku kin po chybějících titulech pro nejmenší diváky. Program začíná nejdelším filmem Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství, vyprávějící příhody sedmiletých dvojčat Rosy a Dary během pobytu u „superbabičky“ a dědečka. Obě dívenky pak před bílým pozadím oslovují diváky a uvádějí zbylé snímky. Kromě dalších tří vzdělávacích dvouminutových vsuvek s Rosou a Darou je pásmo doplněno třemi originálními absolventskými díly studentů FAMU z roku 2013: Nový druh Kateřiny Karhánkové, Malý Cousteau Jakuba Kouřila a Mythopolis Alexandry Hetmerové. Absolventem FAMU je ostatně i Martin Duda, autor titulního příběhu. – Příhody Rosy a Dary jsou vytvořeny jednoduchou animací a kvůli snazšímu prodeji za hranice mají kosmopolitní nátěr (dům prarodičů s vodojemem vystavěný v americkém slohu, dědeček čtoucí noviny Le Figaro). Provází je také značná nadsázka (pes řídící Velorex, kráva odfouknutá psem do vesmíru, babička ovládající raketu). Příliš zjevná je i snaha o edukativnost projektu, když babička vnučkám vysvětluje různé přírodní a společenské jevy a fenomény. Pro další využití projektu Rosa & Dara totiž tvůrci hledají zahraničního koproducenta a připravují pro dětský kanál ČT dvaapadesátidílný seriál. Poněkud nesourodě v pásmu působí tři „famácké“ snímky. Ač jsou jejich tématem děti, nejsou jim primárně určeny a svým zpracováním a myšlenkou se přece jen vymykají představě o tom, jak by pásmo mělo vypadat (platí to zejména pro film Mythopolis). -jl-

Produkční údaje

Původní název

Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství

Anglický název

Great Adventures of Rosa and Dora

Copyright

2015

Rok výroby

2013, 2015

Premiéra

15.10.2015

Přístupnost

přístupný

Distribuce

CinemArt

Technické údaje

Nosič

2–D, DVD–K, BRD–K

Formát

1:1,85

Barva

colour

Zvuk

Dolby Digital

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.