Powers

komedie

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Powers

Minutáž

28

Země původu

Spolková republika Německo, Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

15.01.2001

Jazyková verze

česká

Režie

Petr Zelenka

Scénář

Petr Zelenka

Anotace

Na základě snímků Mňága – Happy End (1996) a Knoflíkáři (1997) oslovila režiséra a scenáristu Petra Zelenku německá společnost Ziegler Film s nabídkou podílet se na jejím cyklu erotických povídek. (Do projektu přispívají známí režiséři různých národností, např. Mika Kaurismäki, Hal Hartley, Ken Russell, Bob Rafelson, Fridrik Thór Fridriksson.) – „Český“ příspěvek Powers je roztomilou groteskou o varietním kouzelníkovi, jenž nechtěl mít nic společného s magií a navzdory tomu se u něj projevily „nadpřirozené schopnosti v rozvinutém stadiu“. Spíše než o erotickou povídku se jedná o kuriózní eskamotérskou hříčku. Zelenka v této miniatuře znovu zábavně variuje svůj charakteristický smysl pro „civilizační paradoxy“, s nimiž si pohrával již v minulosti. Zaznívá tu řada autorových autentických ironických postřehů o jeho vrstevnících, kteří stále tápají ve slepých uličkách milostných labyrintů, a nescházejí tu ani různé excentrické žertíky (kupříkladu sexuální akt s kouzelníkovou asistentkou, během něhož vyletí zpoza jejich těl holubička). Ve filmu jsou navíc využity i některé motivy, které vypadly z konečné podoby Zelenkova scénáře ke snímku Samotáři. – Hravé dílko je uváděno v rámci Projektu 100 - 2001 jako předfilm ke kultovnímu muzikálu The Rocky Horror Picture Show (1975, The Rocky Horror Picture Show; r. Jim Sharman). -tse-

Obsah

Ke konci tisíciletí budou mít všichni lidé nadpřirozené schopnosti… dokonce i kouzelníci. – Úspěšný kabaretní kouzelník Petr Válek se stal eskamotérem, protože chtěl mít takové povolání, při kterém by se nesetkal s magií a nadpřirozenými věcmi. – Mezi vystoupeními mu zavolá kamarád Robert. Má v bytě dívku, s níž by se rád pomiloval. Ona však chce, aby jí před tím seznámil s někým z rodiny. Robert by rád Petra představil jako svého nejlepšího kamaráda. – Kouzelník se po příjezdu rozzuří: onou dívkou je jeho sestra Svatava. – Dívka vyčte bratrovi, že to byl on, kdo jí radil, aby si u svých známostí vždy nejdříve nechala někoho představit. – Během vystoupení začne Petrova asistentka na pódiu sama od sebe levitovat. Nevěří, že s tím Petr nemá nic společného. Když se s ním miluje v jeho bytě, vylétne zpoza jejich těl holubice. Dívka se urazí; je přesvědčena, že jí partner zatajuje informace, související s jejich profesí. Petr však neví, jak se to stalo. Vzápětí zjistí, že je schopen pohybem prstu přehrávat hudební cédéčka. – Neurochirurg vypráví kolegům hrůzný sen o své exmanželce, která „měla vždy na všechno názor“. Přijde za ním Petr a lékař ho pošle na rentgen mozku. – Kouzelníkova diagnóza zní magicky: má nadpřirozené schopnosti v rozvinutém stadiu. Petr rozhořčeně odejde. – Další kouzelníkova produkce skončí fiaskem. – Zdecimovaný Petr sleduje vystoupení striptýzové tanečnice. Ve zkratce se mu promítne dívčin život, ukončený tragickou nehodou. – Neurochirurg pošle Petra za knězem. Ten mu však pouze sdělí, že díky tomuto „božímu daru“ leží na mužových bedrech velká odpovědnost. – Petr se na ulici stane svědkem nehody: její obětí je striptérka z kabaretu. – Při následujícím vystoupení se kouzelník omlouvá divákům: pochopil, že je zodpovědný za jejich problémy. Ředitel kabaretu dá nešťastníkovi okamžitou výpověď. Během posledního vystoupení se neurochirurg seznámil se Svatavou. Hned první noc se s ní vyspí. – Kouzelník nepříčetně hledí na fotografii své sestry: vyjeví se mu dívčin osud, který končí svatbou. – Neurochirurg najde v ordinaci šálu a vizitku Svatavy. Vydá se za ní. Dívka je překvapená; žádnou vizitku mu nedala. Oba se stanou svědky Petrova „kázání“ na střeše zastavené tramvaje. – Svatava doma zjistí, že svoji šálu neztratila. – Další vzpomínka na manželku lékaři napovídá, že Svatava je pro něj ta pravá. – Po krátkém pobytu na psychiatrii je Petr propuštěn do domácího ošetření. Dozví se, že se Svatava bude vdávat. – Po sestřině svatbě Petr zjistí, že „ztratil“ nadpřirozené schopnosti. Podle švagra mu jeho dovednosti byly zřejmě propůjčeny jen proto, aby provdal sestru. – V kabaretu se Petr loučí s bývalou asistentkou. Dívku uklidní až sdělením, že tenkrát v posteli měl skrytý spouštěč na holubice. Loučí se i s ředitelem klubu, který se mezitím „nakazil“ jeho nadpřirozenými schopnostmi… -tse-

Hrají

Nela Boudová

Svatava

Zuzana Šulajová

asistentka

Ivana Chýlková

exmanželka

Pavel Kříž

ředitel klubu

Petr Forman

Robert

Roman Hybeš

chirurg

Zuzana Berkyová

striptýzová tanečnice

Jaroslav Haidler

kněz

Pavel Langer

kouzelník

Hana Kelblová

barmanka

Jana Pankuličová

číšnice

Kateřina Sorková

ošetřovatelka

Nataša Gáčová

ošetřovatelka

Štáb a tvůrci

Scénář

Petr Zelenka

Výprava

Radek Hanák

Návrhy kostýmů

Jaroslava Pecharová

Výkonná produkce

Pavel Strnad

Producent

Pavel Strnad, Regina Zieglerová

Hudba

Písně

různé písně

Produkční údaje

Původní název

Powers

Anglický název

Powers

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

15.01.2001

Výrobce

Ziegler Film, Westdeutscher Rundfunk Köln am Rhein (koprodukce)

Technické údaje

Nosič

35mm

Barva

colour

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.