Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Viva

psychologický

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Viva

Minutáž

101

Žánr

psychologický

Země původu

Irsko, Kuba

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

26.01.2017

Režie

Paddy Breathnach

Scénář

Mark O’Halloran
Doporučujeme

Najít svůj hlas...

Příběh sociálního dramatu irského režiséra Paddyho Breathnacha s názvem Viva by se mohl odehrát kdekoliv. Ale právě prostředí současné Havany mu dodává tu pravou atmosféru. Dojem autenticity navíc zvyšuje dokumentaristicky laděné snímání. – Mladý homosexuál Jesús češe sousedky ve svém okolí a stará se o paruky v travesty klubu, jehož provozovatelem i hlavní hvězdou je stárnoucí transvestita Mama. Jesús touží vystupovat na pódiu a Mama mu to umožní. Jenže mladíka, oblečeného v ženských šatech a zpívajícího na playback, který si dal umělecké jméno Viva, srazí u baru opilý muž. Je to jeho otec Ángel Gutierrez, bývalý boxer, jenž rodinu opustil, když byly synovi tři roky, a který se vrátil z vězení, kde byl za vraždu. Otec se nastěhuje do synova bytu. Mladík, jehož matka před časem zemřela, je kvůli němu nešťastný. Ángel jen pije a kouří. Mama vyhodí Jesúse z klubu, protože nechce mít potíže, ale když chlapec později zalže, že mu otec dovolil vystupovat, dá mu jedno hudební číslo. Jesús si přesto musí přivydělávat prostitucí. Mama nabídne Ángelovi, že se o jeho syna postará, ale mladík se rozhodne zůstat s otcem, s nímž se postupně sbližuje. Muž mu přizná, že se v životě choval vždy špatně, a proto opustil jeho matku, kterou miloval. Z vězení ho propustili, neboť umírá na rakovinu. Když se mu přitíží, Jesús se o něj stará v nemocnici a později doma, kde mu pomáhá mladičká sousedka Cecilia, která otěhotněla s machistickým boxerem Javierem. Otec je však stále proti jeho vystupování. Syn mu vysvětlí, co to pro něj znamená. Příště, když Viva zpívá s velkým úspěchem v klubu, přijde tam Ángel a se synem se definitivně smíří. Po jeho smrti podle jeho přání žije s Jesúsem v bytě Cecilia s miminkem. Je tam také mladíkův kamarád, prostitut Don. -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

PADDY BREATHNACH (nar. 11.4.1964, Dublin) začínal jako režisér přírodních a sportovních dokumentů a prosadil se krátkým snímkem Kámen v srdci, oceněným na FF v Corku. Jeho úspěch mu umožnil v roce 1992 založit s producentem Robertem Walpolem výrobní společnost Treasure Films (později Treasure Entertainment). V celovečerní tvorbě na sebe výrazně upozornil gangsterským filmem Byl jsem dole, vyznamenaným na MFF v San Sebastiánu (Cena poroty, Cena pro nového režiséra, Zvláštní uznání FIPRESCI) i na dalších přehlídkách (mj. Cena za režii na MFF v Soluni). Ve své kariéře byl zatím jako režisér třikrát nominován na irskou výroční cenu IFTA (Sázka pod psa, Houbičky, Viva). – Filmografie: (neúplná; režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. A Stone of the Heart (1991, Kámen v srdci), dok. o kvalifikačních fotbalových zápasech irského národního mužstva The Road to America (1994, Cesta do Ameriky), drama podle povídky Josepha O’Connora o muži posedlém novou sousedkou Ailsa (1994), střm. drama řidiče a tajemného stopaře The Long Way Home (1995, Dlouhá cesta domů), šestidílný dok. seriál o životě ve Waterfordské oblastní nemocnici W.R.H. (TV-1995), příběh protřelého gangstera, který zaučuje nezkušeného mladíka, I Went Down (1997, Byl jsem dole – TV) s Brendanem Gleesonem, smutná komedie o zatrpklém holiči, který se po letech znovu zúčastní prestižní kadeřnické soutěže, aby dal dohromady svou rodinu, Dohola? (2000, Blow Dry) s Alanem Rickmanem a Natashou Richardsonovou, kriminální komedie o třech notorických sázkařích Man About Dog (2004, Sázka pod psa), horor o amerických studentech na výletě v Irsku Shrooms (2006, Houbičky – V), horor o komatózním pacientovi, jenž se mstí medikům zodpovědným za jeho stav, Freakdog (2008, Magor), střm. dok. o historii vlastní rodiny An oíche a gineadh m’athair (2012, Noc, kdy byl počat můj otec; + sc., spol. kam., prod.), drama z prostředí havanských transvestitů a jejich travesty show Viva (2015, Viva); (podíl na produkci) Southpaw: The Francis Barnett Story (1998, Levák: Příběh Francise Barnetta; r. Liam McGrath), kr. f. Ape (2002, Opice; r. Rory Bresnihan), The Mighty Celt (2005, Mocný Kelt; r. Pearse Elliott); (II. režie) Saltwater (2000, Slaná voda; r. Conor McPherson), The Eclipse (2009, Zatmění; r. Conor McPherson). -mim-

CENY:
Ceny Irské filmové a televizní akademie (IFTA): nejlepší kamera (Cathal Watters); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Paddy Breathnach), nejlepší výprava (Paki Smith), nejlepší střih (Stephen O’Connell), nejlepší hudba (Stephen Rennicks).

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Héctor Medina

Héctor Medina

Jesús

Jorge Perugorría

Jorge Perugorría

Ángel

Luis Alberto García

Luis Alberto García

Mama

Laura Alemánová

Laura Alemánová

Cecilia

Luis Manuel Álvarez

Luis Manuel Álvarez

Cindy

Paula Aliová

Paula Aliová

Nita

Jorge Martínez

Jorge Martínez

Celeste

Luis Ángel Batista

Luis Ángel Batista

Don

Luis Daniel Ventura

Luis Daniel Ventura

Kali

Maikol Villa Puey

Maikol Villa Puey

William

Oscar Ibarra

Oscar Ibarra

Javier

Jorge Acosta

Jorge Acosta

Lydia

Mark O’Halloran

Mark O’Halloran

Ray

Scénář

Mark O’Halloran

Kamera

Cathal Watters

Architekt

Paki Smith

Návrhy kostýmů

Sofia Marquesová

Střih

Stephen O’Connell

Zvuk

Evelio Manfred

České titulky

Šárka Holišová (Filmprint Digital)

Výkonná produkce

Benicio Del Toro,

Rory Gilmartin,

Renzo Trivellini

Producent

Cathleen Doreová,

Nelson Navarro,

Robert Walpole,

Rebecca O’Flanaganová

Koproducent

Claire McCaughleyová,

Sarah Gunnová

Hudba

Stephen Rennicks

Písně

různé skladby a písně

Lokace

Kuba,

Havana (Kuba)

Původní název

Viva

Anglický název

Viva

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

26.01.2017

Přístupnost

přístupné od 15 let

Výrobce

Treasure Entertainment,

RTE (spolupráce),

Windmill Lane Pictures (spolupráce),

Island Films (spolupráce),

Bord Scannán na hÉireann/Irish Film Board (zadavatel)

Distribuce

Artcam