Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Zakladatel

životopisný

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Founder

Minutáž

116

Žánr

životopisný

Země původu

Spojené státy americké

Copyright

2016

Rok výroby

2016

Premiéra

26.01.2017

Režie

John Lee Hancock

Scénář

Robert Siegel
Doporučujeme

Riskoval. Porušoval zákony. Měnil pravidla.

Po životopisném snímku Zachraňte pana Bankse (2013, Saving Mr. Banks) natočil režisér John Lee Hancock další snímek podle skutečných událostí, nazvaný Zakladatel, v němž zachytil životní příběh Raye Kroca (1902-1984), který se zasloužil o vznik řetězce rychlého občerstvení McDonaldʹs. – 1954. Dvaapadesátiletý obchodní cestující Ray Kroc marně nabízí majitelům bister a malých restaurací multimixér. Vyrazí do San Bernardina v Arizoně, odkud si bratři Dick a Mac McDonaldové objednali osm kusů. Sourozenci provozují bistro, jaké Ray dosud neviděl. Lidé dostanou hamburger i nápoj za třicet vteřin v papírových obalech. Dick a Mac provedou návštěvníka po ergonomicky zorganizované kuchyni a vyprávějí, jak jejich podnik vznikl. Základem je rychlost, kvalita a „svižný systém“. Ray jim navrhne franšízu, ale podle Dicka je lepší jedno výjimečné místo než tucet průměrných. Neúnavný Kroc je však umluví; podniky McDonaldʹs s architekturou „zlatých“ oblouků budou pak podle něho novou církví, kde lidé nakrmí tělo a duši. Uzavřou smlouvu. Ray bez vědomí manželky Ethel zatíží dům hypotékou a rozjede projekt. Otevře svůj McDonaldʹs v Des Plaines v Illinois. Zlanaří zdejší bohaté podnikatele, aby do společnosti investovali. Ale jen těžko se dohaduje s bratry, jimž vadí jeho dravost. Kvůli smlouvě s nimi se Kroc navzdory úspěchům dostane do finančních potíží. Jeho nový známý Harry Sonneborn po revizi účetnictví doporučí Rayovi, aby nakupoval pozemky budoucích restaurací. Kroc požádá o rozvod s manželkou Ethel; zamiloval se do ženy majitele restaurace a provozovatele McDonaldʹs Joan, která vymyslela další zlepšení provozu, ovšem za cenu ztráty kvality. S pomocí právníků bratry vyplatí (každému po zdanění připadne milion dolarů) a stane se majitelem značky McDonaldʹs. Dick a Mac přijdou o název svého podniku v San Bernardinu i o slíbené podíly ze zisku. Další osudy skutečných aktérů jsou stručně popsány v závěru filmu. – Snímek Zakladatel přináší trpký a svým způsobem typický portrét nepříliš sympatického člověka, který jde za svým americkým snem a s každým dalším dílčím úspěchem se mění k horšímu... -kat-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

JOHN LEE HANCOCK (vl. jm. John Lee Hancock, Jr., nar. 15.12.1956, Longview, Texas) je nejstarším ze čtyř dětí profesionálního hráče amerického fotbalu. Vystudoval angličtinu na Baylorově univerzitě v texaském Wacu a pak absolvoval tamější právnickou fakultu. Čtyři roky pracoval v houstonské advokátní firmě. Přesídlil do Los Angeles a stal se členem divadelního souboru Fountainhead a spoluzakladatelem jiného souboru Legal Aliens Theatre, v němž inscenoval vlastní texty. Filmové zkušenosti získal jako asistent režie a produkce. Debutoval nezávislým snímkem Romance s překážkami, který se prakticky nedostal do kin. Prosadil se teprve jako scenárista dvou filmů Clinta Eastwooda, jejichž natáčení mohl sledovat na place. Pak se uplatnil v televizi jako režisér a výkonný producent seriálů L.A. Doctors (1998-99, Doktoři z L.A.; + nám., spol. sc. – TV) a Falcone (2000). I přes kolosální neúspěch nákladného westernu Pevnost Alamo pokračoval v režijní kariéře, v níž se věnuje zejména životopisným příběhům. Dobrý ohlas měla jeho sportovní dramata podle skutečných událostí, zejména mimořádně úspěšné Zrození šampióna, jež vyneslo Sandře Bullockové Oscara za roli energické adoptivní matky talentovaného teenagera. Za snímek Zachraňte pana Bankse byl nominován na Cenu BAFTA v kategorii britských filmů. – Filmografie: (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) drama uprchlého trestance Dokonalý svět (1993, A Perfect World; r. Clint Eastwood), rekonstrukce autentického kriminálního případu podle bestselleru Johna Behrendta Půlnoc v zahradě dobra a zla (1997, Midnight in the Garden of Good and Evil; r. Clint Eastwood), rodinný snímek My Dog Skip (1999, Můj pes Skip; r. Jay Russell; spol. prod. – V), dobrodružná fantasy na motivy známé pohádky Sněhurka a lovec (2012, Snow White and the Huntsman; r. Rupert Sanders); (režie, není-li uvedeno jinak) příběh dobrosrdečného jezdce rodea a jeho dívky Hard Time Romance (1991, Romance s překážkami; + sc.), příběh středoškolského baseballového kouče Jima Morrise, jenž se v pokročilém věku stane profesionálním nadhazovačem, The Rookie (2002, Hráč – V) s Dennisem Quaidem, rekonstrukce známé události z texaské historie The Alamo (2004, Pevnost Alamo; + spol. sc. – V) s Billym Bobem Thorntonem a Dennisem Quaidem v úlohách Davyho Crocketta a Sama Houstona, další skutečný příběh nemotorného černého teenagera, jenž se stane fotbalovou hvězdou, The Blind Side (2009, Zrození šampióna; + sc. – V), biografický snímek o vzniku filmové adaptace Mary Poppinsové, nazvaný Zachraňte pana Bankse (2013, Saving Mr. Banks) s Emmou Thompsonovou v roli autorky P.L. Traversové a Tomem Hanksem jako Waltem Disneym, příběh podnikatele Raye Kroca, který se postaral o vznik impéria řetězce McDonald’s, Zakladatel (2016, The Founder) s Michaelem Keatonem. -mim-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Michael Keaton

Michael Keaton

Ray Kroc

Nick Offerman

Nick Offerman

Dick McDonald

John Carroll Lynch

John Carroll Lynch

Mac McDonald

Laura Dernová

Laura Dernová

Ethel Krocová

Linda Cardelliniová

Linda Cardelliniová

Joan Smithová

B.J. Novak

B.J. Novak

Harry J. Sonneborn

Patrick Wilson

Patrick Wilson

Rollie Smith

Justin Randell Brooke

Justin Randell Brooke

Fred Turner

Kate Kneelandová

Kate Kneelandová

June Martinoová

Griff Furst

Griff Furst

Jim Zien

Wilbur Fitzgerald

Wilbur Fitzgerald

Jerry Cullen

Scénář

Robert Siegel

Kamera

John Schwartzman

Architekt

Michael Corenblith

Návrhy kostýmů

Daniel Orlandi

Masky

Kimberly Jonesová,

Michael White (účesy)

Střih

Robert Frazen

Zvuk

Aron Siegel,

Yann Delpueh (design)

Vizuální efekty

Alan Munro (supervize)

Koordinátor kaskadérů

Jennifer Badgerová

České titulky

Barbora Knobová (PO.ET.A)

Výkonná produkce

Glen Basner,

Alison Cohenová,

Karen Lunderová,

Harvey Weinstein,

Bob Weinstein,

David C. Glasser,

Christos V. Konstantakopoulos,

Holly Brownová,

David S. Greathouse,

William D. Johnson

Producent

Don Handfield,

Jeremy Renner,

Aaron Ryder

Koproducent

Parry Creedonová,

Michael Sledd

Hudba

Carter Burwell

Písně

různé skladby a písně

Lokace

Spojené státy americké,

Georgia (Spojené státy americké),

Thomaston (Georgia),

Canton (Georgia),

Newnan (Georgia),

Atlanta (Georgia),

Douglasville (Georgia),

Nové Mexiko (Spojené státy americké),

Belen (Nové Mexiko),

Albuquerque (Nové Mexiko)

Původní název

Founder

Anglický název

Founder

Copyright

2016

Rok výroby

2016

Premiéra

26.01.2017

Přístupnost

nevhodné pro děti do 12 let

Výrobce

FilmNation Entertainment,

The Combine,

Faliro House Productions (spolupráce),

FilmNation Entertainment (zadavatel),

The Weinstein Company (zadavatel)

Distribuce

Freeman Entertainment