Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

LokalFilmis

hudební, komedie

Typologie filmu

animovaný

Minutáž

78

Žánr

hudební, komedie

Země původu

Slovensko

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

24.09.2015

Režie

Jakub Kroner

Scénář

Jakub Kroner
Doporučujeme

První slovenský celovečerní animovaný film.

V roce 2011 začal slovenský internetový portál www.lokaltv.sk produkovat krátká animovaná videa s rázovitými parodickými postavičkami, inspirovaná nepochybně proslulým „nekorektním“ americkým seriálem South Park. Tato videa měla až překvapivý ohlas. Producenti uvádějí v současné době cca 130 milionů zhlédnutí (z toho asi 15 procent z ČR). Je tedy logické, že se tvůrci v čele se scenáristou a režisérem Jakubem Kronerem rozhodli natočit originální animovaný snímek, jejž nazvali LokalFilmis. Charakteristickými rysy výsledného tvaru jsou osobitý humor, barevnost kresby, jednoduchá animace, rychlý spád děje, pestrý hudební pastiš s převahou slovenského romského rapu, přemíra slangových dialogů (jež budou pro mladého českého diváka patrně obtížně srozumitelné) a také zdařilý pokus o politickou satiru (i s globálním přesahem). – Úspěšný romský zpěvák Pišta Lakatoš předpovídá narození vyvoleného Roma. Tím se stane právě narozený Peťo Vidlovský. Jenže u jeho porodu není Bůh, nýbrž ďábel Moloch. Ten chce chlapce využít pro své záměry a zdálky ho navádí. O patnáct let později mu doporučí, aby se stal rapperem. Mladík jej uposlechne a ještě se dvěma kamarády se prosadí v showbyznysu jako Rytmaus. Po dvaceti letech je slavný a bohatý jako Pišta. Oba kandidují na slovenského prezidenta. Vyhraje však Pišta Lakatoš, který uspořádá velkolepou „korunovaci“. Slovensko je bohaté, protože prodává svou vodu zemím, v nichž panuje sucho. – Moloch poradí Rytmausovu manažerovi Menežerisovi, jak se zbavit nového prezidenta. S Rytmausem rozpoutají vysokou politickou hru: namluví napřed americkému a pak ruskému prezidentovi (jsou podobní Baracku Obamovi a Vladimiru Putinovi), že Pišta chce prodávat vodu jen jejich protivníkovi. U romského tábora se tak náhle proti sobě ocitnou americká a ruská vojska. Z nebe se snese mimozemská loď, v níž přiletěl Nejvyšší Cikán. Ten chce odnést Pištu i všechny Romy. Nakonec loď vytrhne ze Země celé Slovensko a odletí s ním. Svět se přičiněním Molocha zhroutí do díry po něm. Přežije jen Rytmaus, který má teď s Menežerisem v ráji za úkol stvořit nové lidstvo. - Slogan tvrdí, že se jedná o první celovečerní slovenský animovaný film; to se ovšem týká jen samostatné Slovenské republiky. Prvním slovenským celovečerním snímkem byl ve skutečnosti Zbojník Jurko (1976; r. Viktor Kubal). - Podle závěrečných titulků na filmu spolupracovala též česká firma Evolution Films; v Praze se míchal zvuk a nahrával orchestr. -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

JAKUB KRONER (nar. 1987, Bratislava) je synem herce Jána Kronera (nar. 1956) a divadelní a televizní dramaturgyně, scenáristky a producentky Adriany Kronerové; jeho dědečkem byl Jozef Kroner a tetou je herečka Zuzana Kronerová. Absolvoval Soukromou střední školu animované tvorby v Bratislavě a bakalářské studium v Ateliéru animované tvorby na Filmové a televizní fakultě VŠMU. Od dětství ho přitahovala animace, kreslil komiksy, účinkoval v dabingu, ve filmu i v rozhlase. V patnácti letech natočil první krátký film. V osmnácti letech začal natáčet celovečerní studentský snímek BRATISLAVAfilm, jenž se dostal i do kin a měl na Slovensku značný ohlas. Ten ještě překonal jeho další snímek Love, který se stal jedním z nejnavštěvovanějších domácích titulů v historii slovenské kinematografie. Spolupracuje na animovaném seriálu Lokal TV pro internetový portál www.lokaltv.sk (a uváděném i na TV Joj), jehož postavy se ocitly i v celovečerním animovaném hudebním snímku LokalFilmis. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) amatérský kr. anim. f. Čo nás spája (2006), hraný dokument o jednom dni ve městě z pohledu mafiána, taxikáře a drogového dealera BRATISLAVAfilm (2009; + střih, spol. kam., herec), studentský anim. kr. f. Hvezdár (2010), kriminální milostný příběh Love (2011, Lóve), uvedený i v českých kinech, anim. hudební komedie podle úspěšné internetové série s protagonistou rapperem Rytmausem, LokalFilmis (2015, LokalFilmis; + spol. animace, hlas, zpěv). -tbk-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Marián Čekovský

Marián Čekovský

Pišta Lakatoš

Jakub Kroner

Jakub Kroner

Rytmaus

Boris Bauer

Boris Bauer

Menežeris

Denis Domaracký

Denis Domaracký

Moloch

Marek Fučík

Marek Fučík

Ivo Ladižinský

Ivo Ladižinský

Jaroslav Szabó

Jaroslav Szabó

Eva Kramerová

Eva Kramerová

Dušan Berky

Dušan Berky

Monika Potokárová

Monika Potokárová

Ján Strapec

Ján Strapec

Štefan Bučko

Štefan Bučko

Režie

Jakub Kroner

Scénář

Jakub Kroner

Zvuk

Lukáš Kasprzyk (design),

Jiří Melcher

Animace

Matej Holub (návrhy postav),

Marián Toma (layout a pozadí),

Martin Capovčák (layout a pozadí),

Matej Holub (supervize),

Matej Holub,

Boris Bauer,

Dávid Engel,

Jakub Kroner,

Peter Martinka,

Petra Hleninová,

Matej Mazák

Vizuální efekty

Matej Hajaš,

Adam Belis,

Homemedia

Výkonná produkce

Adriana Kronerová

Producent

Adriana Kronerová

Hudba

Marián Čekovský

Písně

Pôrodná,

Baro dade,

Šednem šebe,

Kohútik bambavý,

Idem doma,

Do je pán?,

Volebná,

Inaugurácia,

Bude to velké,

různé skladby a písně

Hudba k písni

Marián Čekovský (Pôrodná),

Adrián Harvan (Pôrodná),

Marián Čekovský (Baro dade),

Marián Čekovský (Šednem šebe),

Adrián Harvan (Šednem šebe),

Viktor Hazard (Kohútik bambavý),

Marián Čekovský (Idem doma),

DJ Wich (Do je pán?),

Viktor Hazard (Volebná),

Marián Čekovský (Inaugurácia),

Adrián Harvan (Inaugurácia),

Marián Čekovský (Bude to velké)

Text písně

Ján Strapec (Pôrodná),

Denis Domaracký (Pôrodná),

Rytmaus (Baro dade),

Marián Čekovský (Šednem šebe),

Rytmaus (Kohútik bambavý),

Marián Čekovský (Idem doma),

Rytmaus (Do je pán?),

Rytmaus (Volebná),

Marián Čekovský (Inaugurácia),

Ján Strapec (Inaugurácia),

Denis Domaracký (Bude to velké)

Zpívá

Marián Čekovský,

Denis Domaracký,

Jakub Kroner,

Boris Bauer,

Vojtěch Dyk,

Markus Daniel,

Richard Csino,

Nataša Džunková,

Monika Potokárová

Hudební dramaturgie

Martin Králik (supervize),

Lukáš Kasprzyk (supervize),

Adam Klemens (supervize)

Původní název

LokalFilmis

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

24.09.2015

Přístupnost

přístupné od 15 let

Výrobce

Lokal TV,

InOut Studio

Distribuce

A-Company Czech