Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Láska šílená

historický, příběh, životopisný, milostný

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Mad Love

Minutáž

96

Žánr

historický, příběh, životopisný, milostný

Země původu

Rakousko, Lucembursko, Spolková republika Německo, Francie

Copyright

2014

Rok výroby

2014

Premiéra

11.06.2015

Režie

Jessica Hausnerová

Scénář

Jessica Hausnerová
Doporučujeme

Láska si vybírá nás, smrt si však vybíráme my.

V životopisném snímku Láska šílená líčí rakouská scenáristka a režisérka Jessica Hausnerová zvláštní vztah mezi dramatikem a spisovatelem Heinrichem von Kleistem (nar. 1777) a vdanou Henriettou Vogelovou (nar. 1780), kteří 21. listopadu 1811 spáchali společnou sebevraždu. – Berlín 1809. Henrietta, žijící v poklidném manželství s úředníkem Friedrichem Louisem Vogelem a starající se o domácnost a dcerku Pauline, se seznámí s Heinrichem von Kleistem, který se netají světobolem. Dramatik chce zemřít, ale ne sám, nýbrž s někým, kdo ho miluje. Nabídne proto společnou sebevraždu své přítelkyni (a sestřenici) Marii. Ale ta to odmítne. Kleist se proto zaměří na Henriettu, v níž spatřuje spřízněnou duši, kterou „nikdo nemiluje a která nikoho nemiluje“. Ani ta ho však nepochopí. Později se žena zhroutí. Lékař nedokáže zjistit příčinu jejích bolestí a záchvatů. Domnívá se, že mohou být nervového původu a povolá kolegu, který zahájí terapii pomocí „magnetického spánku“. Podle názoru kapacit však má žena v podbřišku nádor. Lékař potvrdí Vogelovi, že jeho manželka patrně zemře. Kvůli nemoci Henriette změní názor. Vydá se s Kleistem na výlet. Spisovatel se náhle rozmýšlí. Nechce, aby se s ním Henriette zabila kvůli nemoci, nýbrž z lásky k němu. Z jejich záměru sejde, když se v hostinci setkají se společným přítelem Müllerem. Kleist se znovu marně obrátí na Marii. Po čase se sejde s Henriettou, která je ochotná zkusit to znovu. Dvojice se ubytuje v hostinci a ráno u jezera Wannsee nedaleko Postupimi Kleist zastřelí nejdříve ženu a pak sám sebe. Vogel najde doma dopis na rozloučenou. Později mu lékař sdělí, že podle pitvy Henriette žádný nádor neměla... – Zvláštním způsobem „vyprázdněný“ komorní film, v němž na rozdíl od titulu, evokujícího vášně, je explicitních emocí jen málo, zato v něm převládá podivný odstup od postav a elegantní chlad. Důraz je kladen na vizualitu se statickými záběry, upomínajícími na Vermeerovy obrazy s vybledlými barvami (kombinovanými jen místy s výraznější barevností např. Henriettiných šatů). Také herecký projev je redukován na nevýrazná gesta, nehybnost či jen pomalý pohyb. Evokace doby je zprostředkována též promluvami o daňových reformách či o důsledcích francouzské revoluce a písněmi Wolfganga Amadea Mozarta nebo Ludwiga van Beethovena. -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

JESSICA HAUSNEROVÁ (nar. 6.10.1972, Vídeň) studovala režii na vídeňské Filmové akademii, kde také natočila krátký film Flora, s nímž se zúčastnila mnoha přehlídek a jenž získal Leoparda zítřka na MFF v Locarnu. V roce 1999 založila s Antoninem Svobodou, s Barborou Albertovou a s kameramanem Martinem Gschlachtem (jenž je jejím stálým spolupracovníkem) produkční společnost coop 99, která se stala platformou mladých rakouských filmařů. Její celovečerní hrané filmy, v nichž uplatňuje minimalistický styl s důrazem na obraz a na herecký projev, získaly řadu ocenění: Inter-View – Zvláštní uznání v sekci Cinéfondation na MFF v Cannes 1999; Hotel – Velká cena na FF Diagonale; Lurdy – Cena FIPRESCI a Cena SIGNIS na MFF v Benátkách 2009, Velká cena na MFF ve Varšavě 2009, Vídeňská filmová cena za nejlepší film Viennale, švédský Zlatý brouk za nejlepší zahraniční film; Láska šílená – rakouská výroční filmová cena za nejlepší scénář (+ nominace za režii a nejlepší film). Zabývá se v nich často osamělými hrdinkami a navzdory psychologickým tématům uplatňuje i nenápadný sardonický humor. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. f. Flora (1996; + střih), absolventský střm. f. Inter-View (1999), psychologické drama vzdorné teenagerky Lovely Rita (2001 - TV), hororový příběh dívky, která nastoupí jako recepční do luxusního venkovského hotelu a začne pátrat po zmizelé předchůdkyni, Hotel (2004), střm. f. o nelehké přípravě snídaně Toast (2006), psychologické drama ženy upoutané na vozík, která se vydá do slavného poutního místa, Lurdy (2009, Lourdes) se Sylvií Testudovou, životopisný historický snímek o sebevraždě Heinricha von Kleista a Henriette Vogelové Láska šílená (2014, Amour fou); (spoluproducentka) Schläfer (2005, Spáč; r. Benjamin Heisenberg), Immer nie am Meer (2007, Navždy, nikdy, nikde; r. Antonin Svoboda), Free Rainer – Dein Fernseher lügt (2007, Tvůj televizor lže; r. Hans Weingartner). -tbk-

CENY:
Rakouské výroční filmové ceny: nejlepší scénář (Jessica Hausnerová), nejlepší střih (Karina Resslerová); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Jessica Hausnerová), nejlepší herečka (Birte Schnöinková), nejlepší výprava (Katharina Wöppermannová), nejlepší kostýmy (Tanja Hausnerová), nejlepší masky (Heiko Schmidt, Kerstin Gaecklinová).

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Birte Schnöinková

Birte Schnöinková

Henriette Vogelová

Christian Friedel

Christian Friedel

Heinrich von Kleist

Stephan Grossmann

Stephan Grossmann

Friedrich Louis Vogel

Sandra Hüllerová

Sandra Hüllerová

Marie

Holger Handtke

Holger Handtke

lékař

Barbara Schnitzlerová

Barbara Schnitzlerová

matka

Alissa Wilmsová

Alissa Wilmsová

Dörte

Paraschiva Dragusová

Paraschiva Dragusová

Pauline

Peter Jordan

Peter Jordan

Müller

Katharina Schüttlerová

Katharina Schüttlerová

Sophie

Dramaturgie

Géraldine Bajardová

Kamera

Martin Gschlacht

Výprava

Katharina Wöppermannová

Kostýmy

Tanja Hausnerová

Masky

Heiko Schmidt,

Kerstin Gaecklinová

Střih

Karina Resslerová

Zvuk

Nicolas Tran Trong (design),

Uve Haussig

České titulky

Veronika Sysalová (Filmprint Digital)

Výkonná produkce

Sarah Nagelová,

Isabell Wiegandová

Producent

Martin Gschlacht,

Antonin Svoboda,

Bruno Wagner,

Bady Minck,

Alexander Dumreicher-Ivanceanu,

Philippe Bober

Písně

různé skladby a písně

Původní název

Amour fou

Anglický název

Mad Love

Copyright

2014

Rok výroby

2014

Premiéra

11.06.2015

Přístupnost

přístupné od 15 let

Výrobce

Coop 99 Filmproduktion,

Amour Fou Luxembourg (koprodukce),

Essential Filmproduktion (koprodukce),

ORF Film/Fernsehabkommen (spolupráce),

WDR/Arte (spolupráce),

Arte France Cinéma (spolupráce)

Distribuce

Film Europe