Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Táhni do pekel

drama, sociální, kriminální

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Eat Your Bones

Minutáž

98

Žánr

drama, sociální, kriminální

Země původu

Francie

Copyright

2014

Rok výroby

2014

Premiéra

02.04.2015

Režie

Jean-Charles Hue

Scénář

Jean-Charles Hue, Salvatore Lista (spolupráce)
Doporučujeme

Mezi westernem a krimi, mezi tuláky a bavoráky.

Francouzský režisér Jean-Charles Hue se od počátku století věnuje evropskému rodovému společenství kočovníků, zvaných Jenišové (společenství má svoji kulturu a jazyk a dodnes žije na vyhrazených tábořištích, často s Romy). V jejich prostředí se odehrává i jeho druhý hraný snímek Táhni do pekel (překlad původního názvu Sněz své kosti je jen přibližný; rčení znamená u Jenišů nejhorší kletbu). Film kombinuje etnografický a sociologický záznam života Jenišů s klasickým schématem kriminálního thrilleru. – Fred Dorkel se vrací na tábořiště k rodině po patnáctiletém trestu vězení za vraždu policisty (což byla podle něj nešťastná náhoda). Vzápětí se vydává s bratry Mickaëlem a Jasonem a s bratrancem Moisem svým autem BMW Alpine na loupež kamionu s mědí, odstaveném na parkovišti v blízkém městě. Zločin se však nezdaří, Mickaël je lehce postřelen a Fred srazí autem hlídače Boniface, který byl Jasonův kamarád a dal mu tip. Po honičce s policajty prorazí Fred za volantem zátaras, ale stejně se ocitnou v pasti. Fred vystoupí a křičí na policisty, že je jen zloděj a ne vrah. Pak s příbuznými ujede. Ráno po dlouhé noci odkáže Fred ostatní na svou přítelkyni, která jim prý pomůže. Odjede sám a vzpomíná na otce, který se zabil, když svým autem vjel obrovskou rychlostí do policejního zátarasu. – Právě osmnáctiletý Jason, který podstoupil křest ve zločinu, nyní ve stanu při mši podstoupí opravdový křest... – Snímek byl v předpremiéře uveden na Febiofestu 2015 za účasti režiséra a vstupuje do distribuce formou day-and-date release, tzn. že souběžně s kinopremiérou bude k dispozici i na VOD. -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

JEAN-CHARLES HUE (nar. 1968, Eaubonne, Val-d’Oise) studoval videoart a experimentální film na Vysoké národní umělecké škole v Cergy-Pontoise (ENSAPC). Vytvořil kolekci videofilmů o španělských Romech. Dlouhá léta se věnuje francouzským Jenišům, tedy rodovému společenství kočovníků, spjatých společnou kulturou a jazykem; dlouhodobě sleduje zvlášť rod Dorkelů, s nimiž by mohl být po matce vzdáleně spřízněný. Členové rodu se také stali protagonisty jeho hraných filmů Bavorák Páně a Táhni do pekel, za nějž autor získal Cenu Jeana Viga; tento film byl také za účasti tvůrce uveden na Febiofestu 2015. Zabývá se i sochařskou a multimediální tvorbou. – Filmografie: (neúplná; režie, není-li uvedeno jinak) střm. dok. Marta (2005), dokument, zabývající se městskou mytologií v mexické Tijuaně, Carne viva (2009), napůl hraný napůl dokumentární snímek z prostředí kočovníků La BM du Seigneur (2011, Bavorák Páně; + sc.), kriminální drama s etnografickými prvky opět z prostředí kočovných Jenišů o nezdařené loupeži náklaďáku s mědí Táhni do pekel (2014, Mange tes morts; + sc.) opět s rodinou Dorkelových. -tbk-

CENY:
Cena Jeana Viga.

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Frédéric Dorkel

Frédéric Dorkel

Fred Dorkel

Jason François

Jason François

Jason Dorkel

Michaël Dauber

Michaël Dauber

Mickaël Dorkel

Moïse Dorkel

Moïse Dorkel

Moise Dorkel

Philippe Martin

Philippe Martin

Tintin

Christian Milia-Darmezin

Christian Milia-Darmezin

Boniface

Joseph Dorkel

Joseph Dorkel

Sagamore Stévenin

Sagamore Stévenin

Violette Dorkelová

Violette Dorkelová

Elie Kiki Dauberová

Elie Kiki Dauberová

Max Horne

Max Horne

Režie

Jean-Charles Hue

Scénář

Jean-Charles Hue,

Salvatore Lista (spolupráce)

Kamera

Jonathan Ricquebourg

Výprava

Christophe Simonnet

Střih

Isabelle Proustová

Zvuk

Antoine Bailly

České titulky

neuvedeno

Producent

Louise Hentgenová (vedoucí produkce),

Thierry Lounas

Hudba

Vincent-Marie Bouvot

Písně

různé skladby a písně

Původní název

Mange tes morts

Anglický název

Eat Your Bones

Copyright

2014

Rok výroby

2014

Premiéra

02.04.2015

Přístupnost

přístupné od 15 let

Výrobce

Capricci Films,

Arte (spolupráce),

Cofinova 10 (spolupráce),

CNC (účast),

Ciné Plus (účast)

Distribuce

Artcam