Superbia

podobenství

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Superbia

Minutáž

15

Země původu

Maďarsko, Česká republika, Slovensko

Copyright

2016

Rok výroby

2016

Premiéra

08.03.2017

Režie

Luca Tóth

Scénář

Luca Tóth

Námět

Luca Tóth

Anotace

Koprodukční krátký snímek Superbia (což v latině znamená pýcha) se představil v prestižní sekci Týdne kritiky na 69. ročníku festivalu v Cannes 2016 jako jediný animovaný film. Jeho maďarská autorka Luca Tóthová prozradila v jednom z rozhovorů, že ideou bylo zobrazit společnost, v níž je vžitá nerovnost. – V imaginární krajině žijí jako divošky nahé dominantní ženy, jejichž prsa symbolizují moc a sílu, která bývá tradičně spojována s muži. Ti jsou naopak v pozici slabších usedlých tvorů, působících jako snadná kořist. V harmonii přebývají v jeskyni. Bytosti budují oddělená společenství na březích životodárné Mléčné řeky, vyvěrající v horách z vemene posvátné krávy až do chvíle, než zavedené pořádky naruší přirozená přitažlivost a objeví se první smíšený pár... – Režisérka převrácením tradičních rolí vytváří zajímavý kontrast. Na běžně prezentovaný ideál krásy reaguje vykreslením ženských těl v nejrůznějších podobách a detailech. Velkoryse využívá mnoho motivů a symbolů, z nichž některé použila už ve svém absolventském filmu The Age of Curious (2013, Období zvědavosti). Oba snímky spojuje precizní práce s barvami, jež vyjadřují nálady a umocňují smyslovost. Atmosféru dokresluje hudební a zvuková (smích, sténání) stopa. – Superbia byla do české distribuce uvedena jako předfilm k dokumentu Nechte zpívat Mišíka (2017; r. Jitka Němcová) a rovněž se dostala mezi bonusy na stejnojmenném DVD. -vaza-

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Luca Tóth

Scénář

Luca Tóth

Výtvarník

Luca Tóth

Zvuk

Péter Benjámin Lukács (design zvuku)

Animace

Luca Tóth (hlavní animace), Soma Sebesvári (animace), Gábor Mariai (animace), Nicole Stafford (animace), Krisztián Király (animace), Markéta Kubátová (animace), Bohdan Buďárek (animace), Flóra Anna Buda (dodatečná animace)

Výkonná produkce

Gábor Osváth (výkonný producent)

Producent

Péter Benjámin Lukács

Vedoucí produkce

Annamari Ligosztájeva (Maďarsko)

Hudba

Hudba

Czaba Kalotás

Produkční údaje

Původní název

Superbia

Anglický název

Superbia

Copyright

2016

Rok výroby

2016

Premiéra

08.03.2017

Přístupnost

nevhodné pro děti do 12 let

Výrobce

Fakt Visual Lab, MAUR film (koprodukce), Artichoke (koprodukce), Boddah (koprodukce)

S podporou

Státní fond kinematografie ČR, Audiovizuálny fond SR, The Animation Workshop VIA University College, Saint Audio

Nositelé copyrightu

Fakt Visual Lab, MAUR film, Artichoke, Boddah

Distribuce

CinemArt

Technické údaje

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.