Šiesty statočný Aurel Klimt / O kouzelném zvonu

komedie, pohádka

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

Aurel Klimt, the Magnificent Sixth / The Magic Bell

Minutáž

15

Země původu

Česká republika

Copyright

1998

Rok výroby

1998

Jazyková verze

česká

Režie

Aurel Klimt

Scénář

Aurel Klimt

Námět

Aurel Klimt

Anotace

Za Aurela Klimta uvádí jeho absolventský film s autorovou pomocí loutková ruská babka z jeho dalšího filmu Pád. – Klimtův snímek, realizovaný s poloplastickými loutkami a s kreslenými pasážemi, je originální pohádkou pro celou rodinu. Okouzluje svou hravostí, vtipem, řadou původních gagů, „muzikálovými“ vstupy i nevšedním výtvarným pojetím Martina Velíška. – Aurel Klimt zpracoval látku i pro loutkové divadlo Minor pod názvem Kouzelný zvon.

Obsah

Městečko Podkrkavice je pyšné na svůj zvon, jejž kdysi dostalo od tibetského krále za sud výtečného jogurtu. Zvon způsobuje, že obyvatelé městečka jsou velmi dobrosrdeční. Každý den ráno je budí do nového dne a oni vstávají se zpěvem. – Do městečka dorazí cirkus. Jeho ředitel je hrabivec a dostane zálusk na zvon. V představách už vidí, jak zbohatne díky novému číslu se „zvonokončertem“. Marně se však od Podkrkavických snaží jejich chloubu koupit. Když nepořídí, chce zvon v noci ukradnout. Než však vyšplhá ke kostelu na hoře Krkavici, je ráno, a on je odhalen. Uteče s cirkusem tak rychle, že tu zapomene středně velikého slona. Toho se ujme holčička Zuzanka. Obyvatelé pro zvíře postaví altán a uspořádají na jeho počest oslavu. – Zatímco se v Podkrkavici hoduje, ukradne zvon rota uherských žoldáků. V kovárně ho přetaví na kanon a odtáhne s ním kamsi za Ural. – Občané ráno zjistí ztrátu. Městečko se propadne do smutku. – Zuzanka se slonem se vydají zvon hledat. Putují přes Rusko a Tibet až na konec světa k Pekingu, kde proti sobě stojí dvě vojska: uherské a čínské. Když selže kanon, roty svedou písňovou bitvu, která skončí společným sborem. Zuzanka toho využije a se slonem se zmocní děla. Odtáhnou je zpět, v kovárně přetaví na zvon a ten vrátí na kostelní věž. Za svou chrabrost dostanou od spoluobčanů metály. -tbk-

Produkční údaje

Původní název

Šiesty statočný Aurel Klimt / O kouzelném zvonu

Anglický název

Aurel Klimt, the Magnificent Sixth / The Magic Bell

Copyright

1998

Rok výroby

1998

Výrobce

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění, ČESKÁ TELEVIZE, TS Čestmíra Kopeckého (ČESKÁ TELEVIZE), KRÁTKÝ FILM PRAHA a. s., Studio Jiřího Trnky (KRÁTKÝ FILM PRAHA a. s.)

Technické údaje

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.