Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Zlatí úhoři

drama, poetický

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Golden Eels

Minutáž

83

Žánr

drama, poetický

Země původu

Československo

Copyright

1979

Premiéra

08.02.2007

Jazyková verze

česká

Režie

Karel Kachyňa

Scénář

Karel Kachyňa
Doporučujeme

Slavný český film režiséra Karla Kachyni na motivy povídek Oty Pavla.

První Kachyňova adaptace velmi oblíbených autobiografických povídek spisovatele Oty Pavla (1930-1973) Zlatí úhoři (1979), nazvaná podle jedné z autorových próz, vznikla jako komorní televizní film. Předcházely jí dva dřívější přepisy studentů FAMU, Kapři pro wehrmacht (1975; r. Karel Smyczek) a Smrt krásných srnců (1975; r. Vladimír Merta) a následoval ji ještě další Kachyňův snímek Smrt krásných srnců (1986), rozvíjející a zčásti i opakující téma Zlatých úhořů. (Na scénáři obou Kachyňových filmů se podílel tehdy zakázaný Dušan Hamšík.) – Známý český filmař opakuje v souladu s předlohou princip nahlížení událostí očima dětského hrdiny, v tomto případě nejmladšího ze tří synů svérázného tatínka, vášnivého rybáře a milovníka života. Chlapec zvaný Prdelka naplno prožívá idylický čas v chalupě převozníka Proška i první rybářská dobrodružství. Krásné časy však rychle zmizí po okupaci republiky v roce 1939. Ve filmu se objevují ozvuky lidické tragédie i další nacistické zvůle (zatčení Rozvědčíka, odjezd tatínka a dvou starších bratrů do koncentráku). Nejpodstatnější je ovšem nostalgická atmosféra života u řeky (vše se odehrává na Křivoklátsku u Berounky) a následný zlom do šedi krušných dnů. -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Tatínek odváží svou rodinku (tři kluky a maminku) autem na prázdniny k převozníku panu Proškovi na Berounku. Bájí o rybách a rybaření i o králi rybářů Proškovi. – Nejmladší synek Prdelka jde večer vyzvednout tatínka z hospody U Rozvědčíka. Seznámí se tu s krásnou paní Rozvědčíkovou. – Maminka se ráno na tatínka zlobí. Prdelka jí na jeho pokyn ukradne prádelní šňůru, kterou potřebují na návnady. Otec vezme večer po dešti chlapce k vodě. Je přesvědčen, že potáhnou zlatí úhoři. Pošle dítě s provazem do proudu rozvodněné řeky a pak ho jen tak tak vytáhne. – Prdelka nesmí druhý den s ostatními na ryby. Pan Prošek mu dá prut a on chytí a zabije svou první rybu. Převozník přibije nakrátko její kůži na dveře a chlapec je pyšný. – Prdelka přinese paní Rozvědčíkové pstroužka, kterého ubodal nožem v tůni pod skálou. – Kluci s maminkou najdou v lese spoustu hřibů. Matka je však smutná: podle pověry to znamená brzkou válku. Má vizi, při níž vidí mrtvoly synků v řece. – Je válka. Rodina se přestěhovala z Prahy do venkovského domku po babičce. Pan Prošek přinese mamince zásoby potravin pro tatínka a starší chlapce, kteří odcházejí do transportu. – Prdelka se vydá k Proškovi a uloví tři úhoře. Pan Janouch mu je vyudí. Ale tatínek prohlásí, že jsou přesolení, a smutný chlapec je s brášky zakope. Ráno se s otcem rozloučí. – Prdelka si vezme ze skříně tatínkův prut, klobouk a bundu a vydá se pytlačit na rybník blízko zámečku, v němž jsou němečtí vojáci. S pomocí hospodského Oplta uteče zlému porybnému. Maminka se na něj zlobí. Jenže chlapec ji neposlechne a jde znovu k rybníku. Tentokrát ho porybný chytne. Ale jen ho na oko vyplatí na zadek a poradí mu, jak lépe pytlačit. – Prdelka prodává ryby po okolí, ale jen do doby, než Němci udělají slavnostní výlov rybníka. – Po tragédii v nedalekých Lidicích pošle maminka syna k Proškovi. – Prdelka chytí tři pstroužky pod skálou, kde pak Němci loví ryby pomocí granátu. – Chlapec přinese úlovek paní Rozvědčíkové. Je svědkem, jak se odbojář Rozvědčík marně pokusí utéct při výslechu. Nacistický komisař odveze i jeho ženu. Prdelku před ním zachrání na poslední chvíli pan Prošek. – Podle převozníka večer potáhnou úhoři. Chlapec s ním opravdu nestačí strkat nachytané ryby do necek. Ráno vzpomíná na tatínkova slova o zlatých úhořích a pustí úlovek zpět do řeky. -tbk-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Radoslav Brzobohatý

Radoslav Brzobohatý

Rozvědčík

Eliška Balzerová

Eliška Balzerová

Rozvědčíková

Tomáš Murdych

Tomáš Murdych

bráška

Michal Vejrostek

Michal Vejrostek

bráška

Jiří Císler

Jiří Císler

porybný

Václav Mareš

Václav Mareš

komisař SS

Josef Vorel

Josef Vorel

Zdeněk Zindel

Zdeněk Zindel

Luděk Munzar

Luděk Munzar

vypravěč

Pomocná režie

Milada Mikešová

Předloha

Ota Pavel

Architekt

Jan Oliva

Návrhy kostýmů

Eliška Kachyňová

Písně

různé skladby a písně

Původní název

Zlatí úhoři

Anglický název

Golden Eels

Copyright

1979

Premiéra

08.02.2007

Výrobce

Československá televize Praha,

Hlavní redakce vysílání pro děti a mládež (Československá televize Praha)

Vývozní společnost

Telexport

Nosič

2-D, DVD-K

Barva

colour

Verze

česká