Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Proměny

psychologický

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Changes

Minutáž

80

Žánr

psychologický

Země původu

Česká republika, Itálie

Copyright

2009

Rok výroby

2009

Premiéra

29.04.2009

Jazyková verze

česká

Režie

Tomáš Řehořek

Scénář

Tomáš Řehořek
Doporučujeme

Čtyři lidé, kteří spolu nemají nic společného. Čtyři osudy, které jsou svedeny dohromady. Čtyři životy, které se mají změnit.

Ambiciózní autorský projekt Proměny začal vznikat, když bylo jeho tvůrci Tomáši Řehořkovi (nar. 1987) dvacet let. Později se jej ujala producentka Nelly D. Jenčíková, a tak vznikl snímek v moderním audiovizuálním stylu, propojující v mozaikové skladbě příběhy čtyř lidí. Protagonisty jsou mladá žena, toužící po dítěti, a její partner, svobodná matka, nezvládající péči o dvě malé děti, trenér atletiky, nespokojený se svou prací i se svým životem, a stará venkovská žena, trpící samotou. Značně vyspekulované vyprávění se odvíjí „na přeskáčku“, nicméně z něj postupně vyplývají vztahy mezi postavami (stará žena je matkou dívky s dětmi, trenérovi se nabídnou obě mladé ženy do postele); k propletenci osudů přispívají i dvě téměř totožné autohavárie (partner mladé ženy srazí starou ženu a jej zase srazí trenér). – Na snímku je jasně patrná inspirace módními filmovými trendy, včetně použití klipového stylu (práce se střihem či barvou, jízdy, časosběrné záběry nebe s oblaky, sluncem či měsícem, symbolické obrazy apod.). Mladý filmař usiloval o natočení díla, jež by se vymykalo mainstreamu současné české kinematografie. Zdá se však, že si vzal příliš veliké sousto: nedokázal dodat příběhům osamělých a odcizených postav patřičný existenciální rozměr a formu nadbytečně zahltil přemírou „audiovizuality“ (obraz podporuje neméně „trendový“ soundtrack Dejana Pejoviče). -tbk-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Mladý pár se u gynekologa dozví, že v otěhotnění partnerky, zoufale toužící po dítěti, brání mužovy pomalé spermie. Mají „to“ prý stále zkoušet. Cestou domů muž srazí autem starou ženu. Snaží se jí pomoci. Po návratu se v přepychovém bytě s výhledem na město dvojice nepohodne. – Ve venkovském domku se osamělá stará žena modlí růženec. – Tlustý mistr nabídne po směně svezení nové šičce z továrny na boty. Po jeho nepokrytém návrhu však mladá žena vystoupí. Doma na ni čekají křičící dvojčata. Nemá pro ně jídlo. Staví se proto v bytě, kde místo otce dětí narazí na jeho spolubydlícího, který právě sleduje pornofilm. Ten jí dá jídlo, ale když se s ní chce pomilovat, žena ho odmítne a odejde. – Atletický trenér je na tréninku nespokojený se svěřenci. – Bába si stěžuje zájemci o králíky, že ji opustila dcera a že je stále sama. – Blondýnka, toužící po dítěti, se ve městě dívá na dětské oblečky za výklady i na maminky s dětmi. Na poště se seznámí s nějakým mužem, a pak je s ním doma v posteli. Později má na mobilu vzkaz od partnera, že se jí omlouvá za včerejšek a že jede domů. Muž si koupí u stánku jídlo, ale vzápětí ho srazí auto. – Svobodná matka vyrazí ven s plačícími dětmi. Míjí domek staré ženy. Marně shání půjčku v bance, marně se pokouší umístit dvojčata ve školce. Zkusí krást v krámě, ale musí utéct před prodavačkou. Večer se vztekle vrhne na otce dětí, kterého zahlédne v parku. Kolem jede v autě pár z návštěvy u gynekologa. – Matka nechá kočárek s dětmi před nemocnicí. Jde na diskotéku. – Trenér se při tréninku poraní. Na testech mu doktor řekne, že by měl dělat nějakou jinou práci. Večer se muž vydá na diskotéku. Venku se mu nabídne za peníze svobodná matka. Jdou k němu, ale ona se s ním nedokáže vyspat. Baví se o svých zpackaných životech. Trenér ji pak doveze před nemocnici a dá jí peníze. Žena se tam shání po dětech. Kolem ní vezou bábu, již srazilo auto. – Trenér se na poště potká s blondýnkou. Ta ho pozve k sobě. Ale muž se s ní nedokáže pomilovat a raději odejde. Na ulici srazí autem jejího partnera, jemuž blondýna právě marně telefonuje. – Svobodná matka jde opět kolem domku. Zatímco je stará žena na zahradě, dívka vevnitř hledá peníze. Obě se střetnou a pohádají se; jsou to matka a dcera. – Bába hodí v prázdném kostele růženec před oltář a později se ve tmě vrhne pod auto. – V nemocnici ji vezou kolem dcery, čekající na dvojčata. Dívka přijde k jejímu lůžku. Usmíří se. – Blondýna dostane zprávu a vydá se do nemocnice, kde na chodbě kvůli zraněnému čeká trenér (nevidí se však). Ten se tu potká se svobodnou matkou, odcházející od báby. Dívka konstatuje, že teď bude s dětmi bydlet u ní. Zve ho na návštěvu a on souhlasí. Trenér pak zruší tréninky. – Blondýna je u partnerova lůžka. – Šťastný pár je později doma v přepychovém bytě. Pod ním je město. -tbk-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme

Písně

Sole Eyed,

Wounds on Cherry Tree,

Good at Frost,

Silver Bullet,

různé skladby a písně

Hudba k písni

Khoiba (Sole Eyed),

Ohmsquare (Wounds on Cherry Tree),

Jan P. Muchow (Good at Frost),

Van Basten (Silver Bullet)

Text písně

Ema Brabcová (Sole Eyed),

Charlie One (Wounds on Cherry Tree),

Kateřina Winterová (Good at Frost)

Nosič

35mm

Formát

Widescreen

Barva

colour

Zvuk

Dolby Digital

Verze

česká