Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Luca Tóth

scenáristka, výtvarnice, režisérka

Datum narození

07.04.1989

Místo narození

Budapešť, Maďarsko
Doporučujeme
Superbia

Superbia

2016
Režie, Námět, Scénář, Výtvarník, Střih, Animace
hlavní animace

LUCA TÓTHOVÁ (nar. 7.4.1989, Budapešť, Maďarsko) studovala bakalářský stupeň (2008-2011) Univerzity umění a designu Moholy-Nagye v Budapešti (MOME) a magisterský stupeň absolvovala na Královské umělecké koleji (RCA) v Londýně. V animované tvorbě klade důraz na výtvarnou a zvukovou složku a barevnost, dává průchod fantazii a sdělení situuje do imaginárních světů. Své filmy vytváří ve vizuální laboratoři FAKT 13. Spolu s Kristófem Jurikem režírovala studentský krátký animovaný film Mézes-Mázos (2009, Domov, sladký domov) o soupeření zlostného donutu s klidnou bábovkou nejenom o rozinky. Jako animátorka se podílela na oceňovaném filmu Left (2012, Opuštěný) Eamonna O’Neilla o následcích odloučení dvou přátel. Za absolventský animovaný krátký film The Age of Curious (2013, Období zvědavosti) o třech přátelích, kteří se vydávají na snovou cestu za poznáním, získala Cenu poroty v Annecy, zvláštní uznání na stuttgartském festivalu Trickfilm a další ocenění. Koprodukční krátký snímek Superbia (2016) o oddělených společenstvích mužů a žen v surreálné krajině byl uveden v české distribuci jako předfilm dokumentu Nechte zpívat Mišíka (2017; r. Jitka Němcová). -vaza- (3/2017)

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.