Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Událo
sti

Doporučujeme
Alena Prokopová 11. 7. 2017

Česká televize v Karlových Varech

Veřejnoprávní televize se na MFF Karlovy Vary prezentovala jako největší koproducent domácích filmů i sebevědomý garant vlastní produkce.

Česká televize v Karlových Varech Foto: Dora Kubíčková (Filmový přehled)
© Sirius Film

Křižáček

2017

Režie: Václav Kadrnka

Režisér a scenárista Václav Kadrnka na sebe upozornil minimalistickým autobiografickým snímkem Osmdesát dopisů (2011), v němž se zabýval rodinnými vztahy; konkrétně strádáním kvůli otci, který v 80. l...

© Miro Remo

Richard Müller: Nepoznaný

2016

Režie: Miro Remo

Intimní portrét populárního a zároveň kontroverzního zpěváka je v slovensko-českém koprodukčním hudebním dokumentu Richard Müller: Nepoznaný talentovaného režiséra Mira Rema pojednán na pozadí příprav...

Zdroj: Bontonfilm, © Martin Poláček (various.cz), Milan Jaroš (foto)

Svět podle Daliborka

2017

Režie: Vít Klusák

Stylizovaný dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka sleduje život a názory „obyčejného“ českého neonacisty. – Lakýrník Dalibor K. z Prostějova natáčí amatérské horory a klipy se sebou v hlavních ro...

© BIOGRAF JAN SVĚRÁK / Lukáš Fišárek a Jiří Karásek (grafika), Ondřej Pýcha (foto)

Po strništi bos

2017

Režie: Jan Svěrák

Režisér Jan Svěrák se po šestadvaceti letech vrátil ke svému úspěšnému celovečernímu debutu Obecná škola (1991). Podle knižní předlohy Po strništi bos, v níž jeho otec Zdeněk Svěrák vzpomíná na dětstv...

Na 52. MFF Karlovy Vary se Česká televize představila jako koproducent čtyřmi celovečerními hranými projekty, které byly vybrány do letošních soutěžních sekcí. V hlavní soutěži svou dominanci mezi dvanáctkou titulů prokázala středověká road movie Václava Kadrnky Křižáček, která získala letošní hlavní cenu – Křišťálový glóbus. V sekci soutěžních dokumentárních filmů měla Česká televize hned dva zástupce: filmový portrét radikálního neonacisty z Prostějova Svět podle Daliborka kontroverzního režiséra Víta Klusáka a intimní pohled do života legendárního zpěváka Richard Müller: Nepoznaný slovenského režiséra Mira Rema.

V sekci Na východ od západu se představilo rodinné drama Juraje Lehotského Nina – příběh dvanáctileté dívky, které se vinou rozvodu rodičů bortí všechny dosavadní jistoty. Česká televize, která letos byla i hlavním mediálním partnerem festivalu, vedle soutěžní čtveřice představila i jedenáct dalších koprodukčních titulů, které si vesměs už odbyly premiéru v domácích kinech. Nabízely však zajímavý materiál pro dramaturgy jiných festivalů i pro zahraniční sales agenty.

V prostorách Domu ČT, který stál už tradičně na Divadelním náměstí, na cestě mezi hlavními festivalovými hotely – Thermalem a Puppem –, se představili i tvůrci řady nových filmových projektů. Režisér Jan Svěrák zde uvedl svou novinku Po strništi bos, kterou inspirovala autobiografická kniha jeho otce Zdeňka, jenž je rovněž autorem scénáře. Děj je situovaný do období druhé světové války, a předchází tak událostem, které úspěšná autorská dvojice zpracovala ve svém prvním společném projektu – Obecné škole. Film bude mít v kinech premiéru 17. srpna.

V Domě televize se představil i další úspěšný projekt navazující na předchozí úspěšné dílo známé autorské dvojice: trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského. Také v tomto případě jde o scenáristovu „rodinnou autobiografii“, časově předcházející úspěšným Pelíškům. První titul série, Rodinný přítel, měl premiéru 27. 4., a další díly trilogie budou uvedeny do kin ještě letos: Dezertér má premiéru v září a Nápadník v listopadu.

Delegace tvůrců v čele s režisérem Karlem Janákem představila jiný právě vznikající film – Důvěrného přítele, který se má pohybovat na hraně mezi sci-fi a milostným příběhem. V hlavní roli snímku chystaného do kin na začátku příštího roku se objeví Vojtěch Dyk. Ondřej Havelka zase prezentoval svůj nový film Hastrman, inspirovaný románovým bestsellerem Miloše Urbana. Loutkový sci-fi muzikál Lajka, který vzniká už několik let, před návštěvníky uvedli režisér Aurel Klimt a herci Karel Zima a Petr Čtvrtníček. Ondřej Trojan spolu s herečkou Kateřinou Winterovou přiblížili vznik svého nového filmu Toman.

 

hastrman
Hastrman (foto: Česká televize)

 

Produkčně značně náročný projekt – dvoudílnou minisérii Marie Terezie, která vznikala v koprodukci čtyř veřejnoprávních evropských televizí (ORF, ARTE, ZDF a České televize), představil zájemcům v Domě televize jeho režisér Robert Dornhelm. Velký zájem byl také o nový televizní film talentovaného režiséra Víta Karase Přání k mání, který se natáčel přímo v Karlových Varech. Podobně jako v případě Karasovy první úspěšné „vánoční“ pohádky Micimutr zvažuje ČT uvedení snímku s předstihem v kinech.

Zájemci o novou, původní seriálovou tvorbu dostali příležitost seznámit se s novým, dvanáctidílným komediálním seriálem Trapný padesátky, jehož autorkou je spisovatelka Irena Obermannová, a s druhou řadou seriálu První republika. Alena Činčerová divákům přiblížila, jak pro její dokumentární seriál Modrá krev vznikaly portréty známých šlechtických rodů, a Soňa Červená s režisérkou Olgou Sommerovou přiblížily biografický dokument Červená. Jiří Bartoška, Fero Fenič a generální ředitel České televize Petr Dvořák pak představili nové díly rozsáhlého televizního projektu GEN.

MFF Karlovy Vary se do programu České televize promítl i tradičním reportérským projektem Marka Ebena Festivalové vteřiny a přenosem slavnostního zakončení z Velkého sálu hotelu Thermal. Televizní diváci se dočkali i speciální série tematických filmů: ve vysílání se tak objevil Dům s věžičkou, který získal hlavní cenu v sekci Na Východ od Západu na 47. MFF Karlovy Vary, či gruzínský Kukuřičný ostrov, který byl oceněný Křišťálovým glóbem před třemi lety. Na počest čerstvé držitelky Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary, Umy Thurmanové, televize reprízovala dvoudílný akční thriller Quentina Tarantina Kill Bill, který hollywoodská herečka uvedla i v karlovarském Letním kině.

Držitele Ceny prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii připomenula Česká televize dokumentárním portrétem Václav Vorlíček, král pohádek a komedií a bláznivou veselohrou „Pane, vy jste vdova!“