Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 3. 8. 2017

David Ondříček připravuje film Dukla 61

Režisér David Ondříček natáčí dvoudílný televizní film Dukla 61 o největším poválečném důlním neštěstí v tehdejším Československu, při němž v roce 1961 v havířovském Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Aktuálně se natáčí v bývalém černouhelném Dole Žofie v Orlové na Karvinsku. Hlavní role hrají Marek Taclík, Martha Issová, Jiří Langmajer a Václav Neužil.

David Ondříček připravuje film Dukla 61 Foto: Lucky Man Films
© Miloš Fikejz (2003)

David Ondříček

23.06.1969

Praha, Československo

„Dějiny důlních pokroků jsou psány krví bezejmenných obětí. Dukla 61 je pro mě jejich připomenutím, příběhem toho, že nejen uhlí má paměť,“ uvedl autor scénáře Jakub Režný. Film bude na pozadí důlní katastrofy vyprávět osud rodiny elitního havíře v období, kdy se chystal přechod z šestidenního pracovního týdne na pětidenní a kdy se socialistický plán musel plnit za každou cenu.

„Příběh havířovské rodiny z roku 1961 mě od prvního okamžiku fascinoval. Extrémně nebezpečná práce, kdy se na pokraji sil každý den dotýkáte smrti, a zároveň na tu dobu extrémní finanční ohodnocení a život v určité elitě,“ uvedl režisér Ondříček.

Požár v Dole Dukla vypukl ke konci ranní směny 7. července 1961, poté co procházející horník náhodou zavadil o spouštěcí mechanismus dopravníku a uvedl ho do provozu, aniž si toho někdo všiml. Gumový pás běžel naprázdno, bez kontroly, třením nakonec vzplál a od něj se vznítila i dřevěná výztuž. Požár dlouho nikdo nezaregistroval nebo nepátral po příčině zápachu, a když dostal dispečer hlášení o hustém kouři a povolal záchranáře, bylo už pozdě. Oheň se rychle šířil a uzavíral lidem ústupové cesty. O život přišlo 108 havířů, nejmladšímu nebylo ani 17 let, nejstaršímu bylo 56.

Zdroj: ČTK