Emil Zátopek patří u nás i v zahraničí mezi sportovní legendy. Jeho zlatý vytrvalecký hattrick z roku 1952 na olympijských hrách v Helsinkách, kdy zvítězil v běhu na 5 i 10 kilometrů a maratonu, dodnes žádný sportovec nedokázal zopakovat. Nový dokument Davida Ondříčka jednoduše nazvaný Zátopek přibližuje klíčové události v atletově životě a umožní nám prožít okamžiky, které se nezapomenutelně zapsaly do dějin. V České televizi má film premiéru v pátek 5. srpna, symbolicky v den zahájení letních olympijských her v brazilském Riu.

Poslední dobou se i díky zmíněnému sportovnímu svátku Zátopkově osobnosti věnuje zvýšená pozornost. V loňském roce vydal Pavel Kosatík první ucelený životopis o Zátopkovi nazvaný Emil běžec 00:10. [1] Letos vyšel komiks Jana Nováka a Jaromíra 99 Zátopek… když nemůžeš, přidej, přibližující jeho příběh pozoruhodnou výtvarnou formou. A ne náhodou je i letošní olympiáda spojena s kultem jeho osobnosti. Motiv, který zdobí oficiální oblečení české výpravy, vychází ze stylizované postavičky běžce, jež přidával Zátopek ke svému podpisu. Svými úspěchy má pak být pro současné sportovce vzorem a inspirací. Emil Zátopek je najednou zkrátka všude. Pro úplnost se sluší dodat, že David Ondříček připravuje také celovečerní hraný film [2], na jehož scénáři pracoval s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Zafinancování je však vzhledem k předpokládanému vysokému rozpočtu složité. Nicméně režisér doufá, že právě v průběhu olympiády by mohl Zátopek případné producenty a investory zaujmout. [3] Nový televizní dokument lze tedy s jistou nadsázkou přičíst mapování Zátopkova příběhu v rámci příprav na natáčení zmíněného celovečerního snímku.

Ondříček v dokumentu prostřednictvím vzpomínek Zátopkovy manželky, přátel, známých i soupeřů přibližuje klíčové události v běžcově životě, přičemž dominantní pozici v tomto směru samozřejmě zaujímá klíčová olympiáda v Helsinkách. Bohaté dobové záznamy zachycují atmosféru závodů, čemuž napomáhají i výpovědi tehdejších závodníků a pamětníků.

Dokument nepředkládá pouze souhrnný výčet faktů o Zátopkově životě, ale Ondříček se snaží jeho osobnost přiblížit prostřednictvím těch, kteří jej osobně znali. Dává dohromady výpovědi a vzpomínky odrážející v sobě Zátopkovu povahu a osobnost. Že stále zaujímá nejen mezi našimi atlety významné místo, dokládají i rozhovory se současnými sportovci, pro které svou pílí a odhodláním dodnes ztělesňuje vzor.

Oproti spíše civilněji laděnému dokumentu Miroslava Kačora z roku 2001 Pohádkový Péťa aneb život(a)běh Emila Zátopka, jenž chronologicky mapuje jeho život a o historky v něm není nouze, se Ondříček soustřeďuje zejména na sportovní stránku atletova života a všímá si i toho, co z něj udělalo legendu – odhodlání a tvrdý trénink. Jeho příprava nebyla postavena pouze na tom naběhat co nejvíce kilometrů. Z dnešního pohledu už legendární tréninkové metody, jako je běhání v těžkých pohorkách či jelení skoky, si na vlastní kůži vyzkoušeli někteří ze současných vrcholových sportovců.

Svým odhodláním, pílí a tvrdými tréninky dosáhl kopřivnický rodák neuvěřitelných úspěchů. Snad tato módní vlna z poslední doby přispěje k tomu, že si více budeme vážit významných osobností z naší minulosti. Prostřednictvím dokumentu si připomeneme nejen nepříliš zmapované slavné okamžiky v dějinách české atletiky, ale zároveň i dobu, kdy sport byl postaven na přátelství, nešlo o komerci a nad neuvěřitelnými výkony sportovců se nevznášel stín pochybnosti o čistotě jejich výkonů. Vše bylo o odhodlání, vůli a tvrdé dřině, což Emil Zátopek svým přístupem zosobňoval.

Dokument Zátopek vznikl v koprodukci České televize a Ondříčkovy společnosti LuckyManFilms, o níž bylo v poslední době slyšet zejména v souvislosti se snímkem Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově a koprodukčním filmem Seana Ellise Anthropoid. Sám režisér, jehož zatím poslední celovečerní film Ve stínu měl premiéru před čtyřmi lety, chystá vedle již zmiňovaného ambiciózního projektu zatím blíže nespecifikovaný televizní film, který by měl být uveden v roce 2017 v České televizi. [4]

 

Zátopek (Česká republika 2016), režie: David Ondříček, scénář: David Ondříček, Tomáš Klímek, kamera: Jan Šuster, Marek Dvořák, hudba: Jan P. Muchow, střih: Tomáš Klímek, účinkují: Emil Zátopek, Dana Zátopková a další, 52 min. Premiéra: 5. 8. 2016

 

Poznámky:

[1] Richard Kozohorský v roce 2016 vydal knihu Zatracenej Zátopek a na konci letošního srpna má vyjít do češtiny přeložená publikace Ricka Broadbenta Vytrvalost – Emil Zátopek.

[2] http://www.luckymanfilms.com/en/movies/films-in-pre-production/emil-zatopek

[3] http://archiv.ihned.cz/c1-65388420-fenomen-zatopek-se-diky-riu-vraci-vznikl-komiks-dokument-a-chysta-se-i-celovecerni-film

[4] http://ceskapozice.lidovky.cz/nevidim-ceskeho-tvurce-ktery-by-se-snazil-zvratit-chod-sveta-p56-/tema.aspx?c=A160729_102619_pozice-tema_houd