Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, jehož 46. ročník se koná od 25. ledna do 5. února 2017, uvede ve spolupráci s Českým filmovým centrem a společností Jan Němec - Film dosud největší retrospektivu filmů zásadní osobnosti nejen československé nové vlny.

Na festivalu proběhne mezinárodní premiéra Němcova posledního filmu Vlk z Královských Vinohrad, který byl poprvé uveden loni v létě na MFF Karlovy Vary. Dále festival promítne režisérovy filmy z šedesátých let včetně jeho nejslavnějších děl Démanty noci a O slavnosti a hostech. K vidění bude také výběr exilových snímků vyrobených pro různé televizní stanice, mimo jiné i ojedinělý projekt Czech Connection. Promítat se bude také dokument o mnichovské dohodě Mír podle Mnichovské dohody (Peace in Our Time?), který natočil spolu s Otto Olejáram pro britskou stanici Channel 4. V rámci retrospektivy budou představeny i všechny Němcovy porevoluční filmy včetně obnovené mezinárodní premiéry filmu Heart Beat 3 (2010), který festival ve spolupráci s CFC, JNF a i/o post otitulkoval ve 3D. Rotterdamské publikum se bude moci s osobností Jana Němce seznámit také skrze biografickou epizodu z dokumentárního seriálu České televize Zlatá šedesátá.

„Nápad připravit retrospektivu vznikl poté, co byl Vlk z Královských Vinohrad před dvěma lety prezentovaný jako připravovaný projekt na festivalu v Karlových Varech,“ říká Evgeny Gusyatinskiy, dramaturg MFF v Rotterdamu, který přehlídku Němcovy tvorby spolu s Irenou Kovářovou kurátorsky připravil. „Retrospektivu nevidíme jako posmrtnou poctu nebo cokoliv podobného. Ve skutečnosti sama neuvěřitelná hravost Němcovy tvorby napovídá, že on sám by byl proti jakémukoliv formálnímu pomníku. Je to také nejrozsáhlejší retrospektiva jeho tvorby, jaká byla kdy sestavena. Mnoho z filmů bude v mezinárodním kontextu prezentováno vůbec poprvé, což – jak doufáme – přitáhne více pozornosti k Němcově různorodému a velmi výjimečnému dílu,“ dodává Gusyatinskiy.

Retrospektiva vzniká v úzké spolupráci s Českým filmovým centrem, které stálo u projektu od začátku. „Přehlídku se podařilo zorganizovat díky spolupráci řady domácích i zahraničních subjektů, od společnosti Jan Němec – Film, přes Národní filmový archiv, Českou televizi, Krátký film Praha, televizi ZDF a mnoha dalších. Za vstřícnost a velké osobní nasazení bych také chtěla velmi poděkovat paní Ivě Ruszelákové a Arletě Němcové, bez nichž by se celá retrospektiva nemohla podařit,“ říká vedoucí CFC Markéta Šantrochová. „Je to trochu jako neskutečný sen – když jsme o tom s Evgenyiem poprvé mluvili, ani jsem nedoufala, že by to v takovém rozsahu mohlo vyjít. Přípravy, řešení práv a nosičů, ale i objevování některých filmů byly jako dobrodružná jízda a děkuji všem, kteří nám pomohli. Bylo až dojemné vidět, nakolik jméno Jana Němce rezonuje, jak otevírá dveře i srdce mnoha lidí, a nakolik nám všichni maximálně vyšli vstříc. Je jen velká škoda, že tato zatím největší přehlídka jeho tvorby proběhne už bez účasti autora,“ dodává Šantrochová.

Více o retrospektivě a kompletní program na stránkách festivalu.

Festival představí také celovečerní debut režisérky Terezy Nvotové Špína, který uvede v prestižní sekci Bright Future. Špína vypráví příběh dospívající Leny, jejímž světem otřese hrůzná událost. Sedmnáctiletou hrdinku zneužije ta nejdůvěryhodnější osoba: oblíbený učitel Robo, o kterém spolu se svou kamarádkou tajně sní a kterého má ráda celá Lenina rodina. Tak jako většina obětí znásilnění se Lena rozhodne o trýznivé skutečnosti mlčet. Nakonec ji ale její pocity dovedou k pokusu o sebevraždu. Rodina je v šoku, Lena skončí v psychiatrické léčebně…

V sekci Limelight bude promítnut snímek  Personal Shopper (Osobní nákupčí) režiséra Oliviera Assayase, natočený s českou účastí, zčásti realizovaný v Česku.

Zdroj: České filmové centrum