Migrace je hlavním tématem letošního ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. Festival, který 3. až 8. května hostí Třeboň, nese název Kde domov můj? Anifilm představí tvorbu českých rodáků, kteří žijí a tvoří v zahraničí. Přijede i držitel Oscara Jan Pinkava, režisér animovaných filmů. Anifilm promítne stovky snímků, připravené jsou přednášky, výstavy a koncerty, sdělila dnes mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Anifilm, jenž se sloučil s Anifestem a podle odborníků patří mezi deset předních světových přehlídek svého druhu, letos nabídne šest soutěží. K nejsledovanějším patří kategorie celovečerních animovaných filmů pro dospělé diváky a pro děti, následuje mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů a mezinárodní soutěž studentských animovaných filmů. Diváci tak v Třeboni uvidí filmy proslulých autorů, jako jsou například Charlie Kaufman, Adam Elliot, Theodore Ushev či Ihor Kovaljov. Soutěž videoklipů obohatí vizuální zpracování hudebních počinů Keitha Richardse, Davida Gilmoura či kapely The Prodigy.

Mezi potvrzenými hosty programu, kteří zasednou i ve festivalových porotách, je Jan Pinkava, český výtvarník a režisér, který jako dítě na konci 60. let s rodiči opustil Československo. V roce 1993 začal pracovat pro studio Pixar a nyní vyvíjí speciální animovaný obsah pro Google. Svou účast potvrdila také britská nezávislá filmařka Vera Neubauerová, která se v narodila a studovala v Praze. Vedle své filmové tvorby se v Londýně věnuje také výuce a produkci. Zlínský rodák Jakub Pistecký emigroval se svou rodinou do Kanady v roce 1982. Podílel se na filmu Hvězdné války II: Klony útočí. Od té doby pracoval na mnoha filmech (například Iron Man, Transformers). Festival připomene animovanou tvorbu Paula Fierlingera, jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA, po válce žil v tehdejším Československu, z něhož v roce 1967 uprchl na Západ.

Novinkou letošního Anifilmu je podle Zajícové přehlídka současné české animace, uváděná pod názvem České obzory. „Přehlídka, reagující na velmi pozitivní jev – nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže,“ uvedla. Novinkou je divácká cena, díky níž může publikum zvolit z 30 snímků nejlepší český film festivalu.

Dalším blokem na letošním Anifilmu bude program s názvem Od čmáranic k pixelům. Zaměří se na španělskou produkci, která se v posledních letech prosazuje i úspěšnými celovečerními filmy. Jeden takový – Posedlý (Pos eso) – loni na Anifilmu zvítězil.