Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Premi
éry

Doporučujeme
Veronika Zýková 4. 5. 2017

Ministerstvo lásky

Se sloganem "Nemilosrdná komedie o mezilidských vztazích, která jde až na dřeň" vstupuje do českých kin chorvatsko-český film Ministerstvo lásky.

Ministerstvo lásky Foto: CinemArt

Ministerstvo lásky je třetím celovečerním hraným filmem režiséra a scenáristy Pava Marinkoviće, v roce 2009 debutoval „chcípáckou“ komedií Milostný život zbabělce (Ljubavni život domobrana), která je z českého pohledu zajímavá tím, že si v ní jednu z hlavních rolí zahrál Jan Budař. Marinković však již o tři roky dříve sklidil na festivalech úspěch se svým scénářem k původně televiznímu filmu Treseta – příběh ostrova (Trešeta), u nějž bývá někdy uváděn také jako spolurežisér s Draženem Žarkovićem. Je rovněž autorem dokumentu o režisérovi Lordanu Zafranovićovi Okupace, 27. obraz (Okupacija, 27. slika), jenž byl uveden mj. na karlovarském festivalu a je ke zhlédnutí na portálu DAFilms.cz.

Protagonistou filmu Ministerstvo lásky je Krešo, biolog, který však o práci v oboru přišel, a tak musel vzít zavděk zaměstnáním, které mu dohodil tchán. Spolu s kolegou Šikićem se vydává na venkov vyšetřovat, zda vdovy po padlých vojácích s někým nežijí „na hromádce“, a tedy nepobírají neoprávněně příspěvky od státu. Kdo by očekával výraznější spojitost se stejnojmenným ministerstvem ze slavného Orwellova 1984, bude zklamán. Marinković rozehrává komediální scény vycházející z kontrastu dvou naprosto odlišných povah mužů, kteří jsou nejprve v pátrání neúspěšní, ale poté Krešo najde funkční metody a dosáhne nečekané efektivity, uznání a peněžních odměn. Je jen otázkou času, kdy se o působení „ministerstva“ lidé dozví.

Sám režisér charakterizoval Ministerstvo lásky takto: „Vlastně je to film o životě. O člověku, který sice žije rodinný život, ale ve skutečnosti se cítí osamělý. Zahání svou vlastní samotu tím, že hledá vdovy, které bojují proti osamělosti se svými novými partnery. Film je k popukání, ale zároveň i smutná komedie. A prozkoumává lidskou potřebu nebýt sám a milovat se navzájem…“[1]

Film nabízí to, co se od lehké komedie dá očekávat, tedy kromě humoru i milostnou romanci, vývoj Krešova manželství a vztahu se synem, jenž k němu vzhlíží, a pochopitelně řešení morálních dilemat, která provází pochybný kariérní úspěch.

Snímek byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Montrealu, českou předpremiéru měl na 27. ročníku přehlídky Dny evropského filmu. Za herecké výkony ve filmu byli na festivalu v Mostaru oceněni Stjepan Perić (hlavní role) a Dijana Vidušin (vedlejší role).

 

ML_poster_webMinisterstvo lásky (původní název Ministarstvo ljubavi, Chorvatsko – ČR 2016), scénář a režie: Pavo Marinković, kamera: Simon Tanšek, hudba: Hrvoje Crnić Boxer, Mydy Rabycad, hrají: Stjepan Perić, Dražen Kühn, Olga Pakalović, Ecija Ojdanić, Milan Strljić, Dijana Vidušin, Ksenija Marinković. Falcon, 103 min. Premiéra 4. 5. 3017

 

 

Poznámky:

[1] https://www.facebook.com/ministerstvolasky/