Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Premi
éry

Doporučujeme
Martin Šrajer 28. 2. 2017

Muzzikanti

Nedlouho po Ostravakovi Ostravskem vstupuje do českých kin další komedie spjatá se Slezskem. Muzzikanti, natočení za výrazného přispění českých a slovenských hudebníků, jsou prvním filmovým projektem textaře, zpěváka, moderátora soutěžního pořadu, jehož účastníci odpovídali na otázky typu „Chtěl byste být gigolem?“ nebo „Spal jste s prostitutkou?“ (Nic než pravda), a nyní také producenta a scenáristy Petra Šišky.

Muzzikanti Foto: Petarda Production

Dříve než natáčení nového filmu režiséra Dušana Rapoše začalo nahrávání písní. Tu titulní nazpíval Jarek Nohavica, na těch dalších se podíleli mj. Lešek Wronka, Roman Izaiáš, Miro Bazger nebo Peter Cmorik. Také CD s 21 písničkami z filmu bylo uvedeno dlouho před premiérou – vyšlo v listopadu loňského roku. Stejně jako paralelně zveřejněný hudební videoklip jej tak lze vnímat jakou součást mezinárodní, nezvykle brzy spuštěné a poměrně masivní propagační kampaně (např. na plakátech oznamujících křest alba, potažmo zahájení jeho prodeje, nechyběla informace s prozatím předběžným datem premiéry). Kromě hudby byly ke zviditelnění filmu využity také komiksové kresby bratislavského výtvarníka Tomáše Rollera, jež se objeví i v samotném filmu.

Počínaje prvním dnem letošního roku se po republice začaly objevovat filmové plakáty, uvádějící datum s poměrně velkým předstihem naplánované české premiéry (2. března). Do slovenských kin snímek nicméně vstoupil o týden dříve, 23. února, a v plánu je také uvedení v polských kinech. Kromě toho proběhlo koncem února v Třinci a okolí několik předpremiérových projekcí a pražskou premiéru 1. března doprovodí koncert s herci a hudebníky, kteří spolupracovali na filmu. Za netradičním modelem distribuce stojí produkční společnosti Petarda Production (jejím většinovým majitelem je Petr Šiška), Three Brothers Production a spolumajitel Moravia Steel Ján Moder.

Šiškův scénář dramaturgicky ošetřil v Havířově žijící Dušan Rapoš, na jehož hudební trilogii Fontána pre Zuzanu (1985, 1993, 1999) budou Muzzikanti přinejmenším žánrově navazovat.[1] Rapoš zapracoval zejména na charakterizaci jednotlivých postav a literární předloze podle Šiškových slov dodal „hlavu a patu“. Prvotním autorským záměrem údajně bylo natočit „pohodový film s hezkými herci a písničkami, ale také z nádherného prostředí.“ Tímto nádherným prostředím je překvapivě míněno Těšínské Slezsko, kam se tvůrci rozhodli zasadit „zajímavý příběh, samozřejmě propojený láskou, muzikou, napětím, ale bohužel i smrtí.“[2]

První klapka pětadvacetidenního natáčení padla ve středu 10. srpna 2016 v areálu Matice Slezské v Dolní Lomné. Pavel Kříž, který v loňském roce rozšířil svůj herecký rejstřík rolí Adolfa Hitlera v Lídě Baarové (2016), ve filmu ztvární potetovaného dlouhovlasého rockera a zároveň správce kempu.[3] Jeho přítelkyni Kláru, která je, jak bývá v českých filmem zvykem, výrazně mladší než její filmový partner, si zahrála Michalina Olszańska. Také pro čtyřiadvacetiletý objev polského filmu půjde o vystoupení ze škatulky, neboť většina českých diváků ji zná jako chladnokrevnou Olgu Hepnarovou (Já, Olga Hepnarová, 2016) a ani v rodném Polsku dosud neměla možnost zahrát si v čistokrevné komedii.

Herecký výkon Olszańské bude ovšem v hotovém filmu „zkreslen“ hlasem Marty Jandové, která nazpívala hereččiny písničky, a Hany Vagnerové, která ji předabovala. Trailer, v němž se ke slovu dostávají výhradně muži, plakát, na kterém k sobě výraznou pozornost poutají nohy Olszańské nebo níže citovaná slova režiséra, která můžete brát jako doporučení i varování, ovšem napovídají, že zbavení ženy jejího hlasu bude pro film a jeho pojetí genderových vztahů v lecčem symptomatické:

Muzzikanti mají nejblíže k romantické filmové baladě, ve které se snoubí romantika a síla hor v neobyčejných příbězích muzikantů a lidí kolem nich. Film odehrávající se na česko-slovensko-polském trojmezí, v drsném, ale půvabném kraji Těšínského Slezska, kde slovo chlapa má stále svou sílu, půvab žen přitahuje odnepaměti a hudba má své nezastupitelné místo, je plný písniček a melodií, od folklorních kořenů až po mladou rockovou současnost.“[4]

 

Muzzikanti_plakatMuzzikanti (Česká republika 2017), režie: Dušan Rapoš, scénář: Petr Šiška, kamera: David Ployhar, střih: Adam Dvořák, hrají: Pavel Kříž, Michalina Olszańska, Patrik Děrgel, Martin Dejdar, Maroš Kramár, Sara Sandeva, Markéta Konvičková, Magdalena Wronková, Eva Vejmělková, Karolina Gudasová, Jaromír Nohavica, Norbert Lichý a další. Bohemia MP, 109 min. Premiéra: 2. 3. 2017.

 

Poznámky:

[1] Pozoruhodný je zejména třetí díl Fontány pre Zuzanu, z velké části natáčený v Zimbabwe a na ČSFD zajímající místo v první stovce nejhorších filmů všech dob. Představitelka titulní role Eva Vejmělková si zahrála také v Muzzikantech.

[2] Uhlář, Břetislav, Balada z Těšínského Slezska s titulní písní Jarka Nohavici. moravskoslezsky.denik.cz [online]. [cit. 2017-24-02]. URL: <http://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/balada-z-tesinskeho-slezska-s-titulni-pisni-jarka-nohavici-20160517.html>.

[3] Hercova atypická vizáž se společně s faktem, že Kříž bude po básnících opět hrát s Vejmělkovou, stala hlavním lákadlem pro bulvární média, která četností zmínek o filmu jasně převážila ta seriózní.

[4] Honus, Aleš, Dušan Rapoš: Muzzikanti jsou romantickou filmovou baladou. novinky.cz [online]. [cit. 2017-24-02]. URL: <https://www.novinky.cz/kultura/425950-dusan-rapos-muzzikanti-jsou-romantickou-filmovou-baladou.html?source=FBS>.