Počet letních kin se v Česku během posledních desetiletí snížil, ale ne dramaticky. V roce 1999 bylo v ČR 112 letních kin, v roce 2004 jich bylo 104. V roce 2010, kdy ministerstvo kultury naposledy vydalo Zprávu o české kinematografii, bylo letních kin 98. Během více než deseti let tak jejich počet klesl o 12 procent, přitom klasických jednosálových kamenných kin za stejnou dobu zmizelo téměř 29 procent. Vyplývá to z údajů projektu Česko v datech.

„Letní kina stále těží z popularity, kterou si vybudovala za minulého režimu, a zároveň se stávají oblíbeným způsobem trávení večerů ve větších městech,“ uvedla Zuzana Lhotáková ze společnosti SAS Institute, která se na průzkumu podílela.

Zájem o letní kina vzrostl v šedesátých letech minulého století, kdy jejich počet přesáhl stovku a většina z nich byla upravena pro širokoúhlé promítání. Ještě v roce 1989 si lidé v tehdejším Československu mohli zpříjemnit prázdniny ve 152 letních kinech. Počty letních kin po roce 1989 klesaly, ale pomalejším tempem, než klasických kamenných kin. Zatímco do roku 1993 zmizelo podle dat Unie filmových distributorů 23 procent kamenných kin, v případě letních kin a kinokaváren to byl dvanáctiprocentní pokles.

Období po roce 1989 znamenalo konec především pro velké kamenné amfiteátry, na jejichž údržbu se v nových podmínkách nenašly peníze. Další hrozbou pro letní kina se v novém století stala digitalizace. Postupem času se však na trhu objevily cenově dostupné promítací přístroje splňující nároky distributorů a také ceny za půjčení starších filmů jsou poměrně nízké. Dařit se začalo nejen pojízdným kinům, které promítají pokaždé na jiném místě, ale i kinům spojeným s nejrůznějšími kulturními zařízeními nebo festivaly.

Například Boskovice na Blanensku rekonstruují za 25 milionů korun letní kino, v němž se už konala část letošního čtyřdenního kulturního festivalu pro židovskou čtvrť. Hotová je první etapa za 12 milionů korun, která se týkala hlediště. Jeho kapacita se zvýšila na 2000 míst. Další etapy mají vylepšit zázemí, promítací stěnu i parkoviště. Na první etapě se podílelo čtyřmi miliony korun ministerstvo kultury a dvěma miliony Jihomoravský kraj. Počet míst na sezení se zvýšil z 1500 na 1800 a dalších 200 míst je ke stání.

V červnu se otevřel také areál Karlínských kasáren v Praze. Objekt byl léta opuštěný. Nyní v něm vzniklo kulturní centrum a na nádvoří je letní kino. Také Spolek pro Faunapark ve Frýdku-Místku plánuje v areálu bývalého ředitelství společnosti Slezan vytvořit lokalitu pro trávení volného času. Počítá s různými akcemi pro veřejnost včetně letního kina.

Zdroj: ČTK