Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity / Pozvánky

Doporučujeme
Redakce 10. 8. 2017

Praha bude hostit filmové přehlídky Hvězdy Hongkongu a Be2Can

V Praze se uskuteční filmové přehlídky Hvězdy Hongkongu a Be2Can. Zatímco Be2Can nabídne vítězné a dramaturgicky výrazné filmy z festivalů Berlinale, Benátek a Cannes, Hvězdy Hongkongu obsáhnou filmy významných režisérů, jakými jsou Wong Kar Wai, Johnie To, Andrew Lau a Pang Ho Cheung. K oslavám 20. výročí hongkongské kinematografie se v kině Lucerna mohou diváci připojit 14. až 17. září. Be2Can se bude konat od 4. do 10. října v kinech Lucerna, Evald a Světozor a od 12. do 18. října v dalších městech po celé ČR.

Praha bude hostit filmové přehlídky Hvězdy Hongkongu a Be2Can Ta, která odešla (foto: Film Europe)

„Dne 1. července 1997 předala britská vláda Hongkong po více než 100 letech Číně a bývalá kolonie se tak stala zvláštní administrativní oblastí Číny. Dvacet let v dějinách místní kinematografie tím pádem můžeme ohraničit velice přesně,“ uvedla za organizátory přehlídky Hvězdy Hongkongu Karla Stojáková ze společnosti Axman Production.

Hlavním hostem přehlídky Hvězdy Hongkongu bude režisér Pang Ho Cheung. Jeho romantická komedie Love in a Puff se odehrává v Hongkongu po zákazu kouření ve veřejných prostorách. Dále přijede ředitel hongkongského filmového festivalu a znalec tamější kinematografie Roger García, který bude o hongkongském filmu v Praze i přednášet. Ve výběru festivalu je desítka snímků, akční filmy, romantické komedie i dramata. „Desítka filmů reprezentuje důležité režiséry i zásadní milníky posledních 25 let hongkongské kinematografie,“ uvedl dramaturg a specialista na východoasijský film Jiří Flígl.

Ozdobou Be2Can budou podle organizátorů vítězné tituly všech tří prestižních festivalů; snímek filipínského režiséra Lava Diaze Ta, která odešla (Benátky 2016), maďarský snímek O těle a duši režisérky Ildikó Enyediové (Berlinale 2017) a vítězný snímek letošních Cannes Čtverec švédského režiséra Rubena Östlunda. Filmy doplní odborné úvody a doprovodný program včetně přednášek a diskusí ve festivalovém centru kina Lucerna.

„Doprovodný program letos půjde do hloubky. Nejde jen o témata kulatých stolů, ale obecně i pohled do zákulisí festivalů. Chceme výrazněji zapojit odborníky i běžné diváky, ukázat jim, že současný festivalový film není elitářská záležitost, ale naopak příležitost vnímat svět kolem sebe otevřeněji,“ řekl umělecký ředitel Be2Can Vít Schmarc.