Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 10. 5. 2017

První podání představí na karlovarském festivalu mladé filmaře

Sekce První podání představí začátkem července během karlovarského festivalu mladé filmové režiséry z celé Evropy. Mezi desítkou studentů a absolventů prezentujících svá díla, z nichž mnohá získala různá ocenění, bude i český režisér Damián Vondrášek. Uvede krátký snímek Vězení. Za toto intimní sociální drama byl nominován na cenu Magnesia za nejlepší studentský film udílenou v rámci Českého lva.

První podání představí na karlovarském festivalu mladé filmaře Vězení (foto: Czech Film Center)

„Sekce První podání podporovaná evropskou organizací European Film Promotion (EFP) staví do centra pozornosti výjimečné mladé režiséry. Festival se uskuteční od 30. června do 8. července už podvaapadesáté,“ uvedla Simona Andělová ze společnosti 2media. Její účastníci budou ve Varech diskutovat s filmovými profesionály, což jim má rozšířit mezinárodní síť kontaktů.

Finální výběr ze šestadvaceti nominovaných sestavil umělecký ředitel MFF v Karlových Varech Karel Och a programová koordinátorka Anna Purkrábková. V tomto roce svou práci s názvem Ateliér představí také islandská režisérka Elsa María Jakobsdóttirová, absolventka dánské národní filmové školy. Ocenění za svou scenáristickou práci, včetně nominace na Oscara za scénář ke snímku Do I Have to Take Care of Everything, dostala i Kirsikka Saariová z Finska, která začala natáčet během svých studií na filmové škole ELO v Helsinkách. Do Karlových Varů přijede se svým absolventským filmem nazvaným Po třídním srazu.

Ve Varech dále uvedou své snímky i mladí filmaři z Gruzie, Lotyšska, Nizozemska, Rumunska, Slovenska, Švédska a Slovinska.

Loni do výběru České filmové centrum úspěšně poslalo krátký hraný snímek Ondřeje Hudečka Furiant o Ladislavu Stroupežnickém. Sekce První podání předloni po 17 letech nahradila úspěšnou sekci Variety Critics‘ Choice. Prvořadým kritériem výběru je umělecká a obsahová kvalita.

Zdroj: ČTK, red