Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 14. 7. 2017

Slavonice fest začátkem srpna bude už počtvrté

Na pětašedesát filmů v sedmi sálech a letním kině, třináct koncertů, pět tanečních party, výstavu Františka Skály i doprovodný program pro děti nabídne Letní filmový a hudební festival Slavonice Fest 2017. V této perle české renesance v jindřichohradeckém okrese se letos od středy 2. do neděle 6. srpna festival uskuteční už počtvrté. Zahájen bude slavnostní předpremiérou „dalšího posledního filmu“ otce a syna Svěrákových Po strništi bos.

Slavonice fest začátkem srpna bude už počtvrté Foto: Festaky.cz

„Festivaloví diváci tak budou úplně prvním publikem, které tento snímek uvidí. A to přímo na slavonickém náměstí, jednom z míst, kde se natáčel. Projekce se kromě autora scénáře Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka zúčastní například herci Jan Tříska a Tereza Voříšková,“ uvedla.

V rámci zahájení festivalu se uskuteční vernisáž Františka Skály v nedaleké Maříži a projekce vítěze letošního Mental Power Prague Film Festivalu, krátkého filmu Tomáš. Celý večer završí koncert skupiny Tata Bojs a afterparty s Dj Mardošou.

„Jsme zvědaví na letošní návštěvnost a je nám líto, že město není nafukovací. Loni prošlo kiny skoro sedm a půl tisíce diváků, kteří s posluchači na koncertech udělali neuvěřitelnou více než desetitisícovou návštěvnost. Rozšiřujeme proto kemp i ubytovací kapacity v okolí, a tak se sem snad všichni v srpnu vejdou,“ těší se na festival jeho organizátor, režisér a producent Ondřej Trojan. Podle něj bude letošní program pestřejší.

„Ubrali jsme dva koncerty, ale zato máme víc filmů i výstav, spojili jsme se Klubem nemocných cystickou fibrózou, který bude na festivalu s námi i se svým patronem, hercem Ivanem Trojanem. Baví nás i takové maličkosti, jako to, že můžeme nabitému slavonickému náměstí před předpremiérou Svěrákova snímku pustit Tomáše – šestiminutový film o klukovi, který přes to, že nechodí a nemluví, je akčnější než leckdo z nás,“ dodal.

Festivalové filmy budou soutěžit o Cenu diváků v sekcích Světový film, Český film, Výběr sochaře Jaroslava Róny a HBO. Po předloňské rakouské a loňské slovenské sekci festival letos díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti zařadí sekci Německý film. Ze zlatého fondu německé kinematografie se v něm objeví například Nebe nad Berlínem, Plechový bubínek a Touha Veroniky Vossové. Současnost zastoupí snímky Toni Erdmann, Love Steaks a Lotte. Součástí filmového programu bude potřetí soutěž krátkometrážních filmů studentů filmových škol, o vítězi rozhodne porota.

Z hudebníků vystoupí například Michal Hrůza, Katarzia, Visací zámek, Thom Artway, Ivan Hlas či Svatopluk Karásek.

Více informací je na webu www.slavonicefest.cz.

Zdroj: ČTK