Snímek Poslední cyklista režiséra a scenáristy Jiřího Svobody natočený v produkci České televize byl oceněn na 20. Jewish Film Festivalu v Dallasu. Dvoudílný film popisující podle námětu Tomáše Töpfera život adoptované dívky během druhé světové války si odvezl Cenu diváků.

Foto: Česká televize

Film Poslední cyklista byl po dlouhé době českým zástupcem na festivalu, který vybírá ze světové kinematografie nejlepší díla s židovskou tematikou. Snímek o osudu novorozeněte, které se z klášterního sirotčince ocitne v židovské rodině, zaujal podle slov organizátorky přehlídky Rachelle Weissové Craneové diváky natolik, že v zimě uspořádají v Dallasu další projekce.

Film Poslední cyklista byl natočen v roce 2014. V hlavních rolích se představili Sabina Rojková, Marta Vančurová, Ági Gubíková, Vincent Navrátil, Luboš Veselý či Lenka Vlasáková.

Ve světě se představí i další české filmy. „Do konce měsíce a během listopadu budou na přehlídce v Denveru o ceny usilovat filmy Učitelka režiséra Jana Hřebejka, Zloději zelených koní Dana Wlodarczyka a dokument Zátopek Davida Ondříčka. Série Modré stíny bude uvedena na 22. MFF Geneva Tous Ecrans a film Zločin v Polné na festivalu v San Diegu,“ oznámila tisková mluvčí ČT Plívová.

Zdroj: ČTK