Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Premi
éry

Doporučujeme
Jan Křipač 31. 5. 2017

Tehdy spolu

Přesně rok od uvedení rodinné komedie Děda (2016) vstupuje do české kinodistribuce druhý film režisérské dvojice Marta Santovjáková Gerlíková – Jiří Novotný.

Tehdy spolu Foto: A-Company CZ
© A-company

Děda

2016

Režie: Mejla Basel, Marta Santovjáková Gerlíková, Jiří Novotný, Mejla Basel

Prázdninová komedie z Valašska Děda navazuje na tradici dětských či rodinných filmů, jaké se dříve natáčely zejména v Gottwaldovském studiu. Jejími autory jsou scenáristka, produkční a zpěvačka Marta ...

I tentokrát je celý projekt navázaný na valašské prostředí: byl vyroben v tamní produkční společnosti Wallachia se záměrem prezentovat tradice, zvyky a kulturu regionu. Navíc jsou oba filmy propojeny realizačními okolnostmi, za kterých vznikly. Po dokončení Dědy totiž zůstalo nevyužito množství natočeného materiálu, se kterým mohli tvůrci nadále pracovat. Nejprve z něho sestříhali instruktážní film pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a následně se rozhodli zakomponovat některé scény, poeticky rozvíjející motivy z hospodářského i církevního roku, do hraného příběhu.

Autorkou námětu nového filmu je režisérka Santovjáková Gerlíková, která si ke spolupráci na scénáři přizvala hudebního skladatele Petra Kubelíka. „Na základě povídání místních starousedlíků jsme sepsali příběh Židovky, která přijíždí z Plzně ke své tetě na vesnici, kde se schovává před deportací. Jejíma očima se následně diváci seznamují s Valašskem a vším, co k němu patří,“ upřesňuje Santovjáková Gerlíková.[1]

Během psaní scénáře autoři zjistili, že se jejich příběh podobá skutečnému osudu Ilsy Reiner-Eichnerové – židovské dívky, jíž místní obyvatelé poskytli během války útočiště před hrozícím transportem. Se stále žijící pamětnicí proto natočili rozhovor, do něhož zarámovali fiktivní děj filmu.

Vzhledem k tomu, že značná část filmu byla již předem hotová, byl celý projekt dokončen poměrně rychle. Natáčení zbývajících hraných scén probíhalo od února letošního roku ve Velkých Karlovicích, Pulčinách a Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Kamery se ujal – stejně jako v případě Dědy – druhý režisér filmu Jiří Novotný. Do hlavní role byla obsazena Barbora Černotová. Hlavní představitel Dědy – hudebník František Segrado – tentokrát ztvárnil roli místního učitele. Vypravěčkou příběhu je vsetínská rodačka Eliška Balzerová.

Snímek Tehdy spolu měl slavnostní premiéru 27. května na letošním ročníku Zlín Film Festivalu. Záměrem tvůrců je navázat na úspěch předchozího filmu, který má za sebou více než šest set představení po celé republice a dodnes zůstává na programu některých kin.

tehdyspolu-plakatTehdy spolu (ČR 2017), režie:  Marta Santovjáková Gerlíková, Jiří Novotný, scénář: Marta Santovjáková Gerlíková, Petr Kubelík, kamera a střih: Jiří Novotný, hudba: Petr Kubelík, hrají: Barbora Černotová, Nikola Bednáriková, Petr Kovář, František Segrado, Eliška Balzerová a další. A-Company CZ, 75 min. Premiéra: 1. 6. 2017.

 

Poznámky:

[1] Chrást, Viktor. VIDEO: Snímek z Valašska ukáže příběh Židovky ukryté před deportací. zlin.idnes.cz [online]. [cit. 2017-26-05]. URL: <http://zlin.idnes.cz/film-tehdy-spolu-z-valasska-dfw-/zlin-zpravy.aspx?c=A170411_2318544_zlin-zpravy_ras>.