Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity / Pozvánky

Doporučujeme
Redakce 9. 5. 2017

V květnu proběhne 22. ročník festivalu Zlatý voči

18. a 19. května se v studentském klubu Celetná uskuteční mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize Zlatý voči. Tématem letošního ročníku je deformace.

V květnu proběhne 22. ročník festivalu Zlatý voči Foto: Zlatý voči

„Deformovat lze filmový materiál, úhel pohledu nebo způsob vyprávění příběhu, prakticky cokoliv, co je předmětem filmového média, tak i médium samotné. Oko filmaře teoretika je zdeformováno jeho znalostmi z filmové teorie a historie. Filmy teoretiků audiovize se zásadně liší od divákům známé produkce,“ říkají organizátoři přehlídky.

Filmy budou divákům k dispozici v pěti soutěžních a jednom nesoutěžním bloku, ve kterých budou zastoupeni autoři z různých částí světa (USA, Kanada, Černá Hora, Turecko a další). Festival zahájí vernisáž výstavy, která je připravována ve spolupráci se studenty ateliéru animované tvorby na VŠUP a bude přístupná po celou dobu festivalu.

Jednotlivé filmové bloky se budou prolínat s odborným programem, který se v letošním roce skládá ze dvou odborných panelových diskuzí na témata Internetové televize v českém kontextu a Problém filmové tvorby pro děti, její současný stav a budoucnost.

Doprovodný program bude zahrnovat čtení v podání Lukáše Csicselyho, performanci Matyáše Trnky, retrospektivy režiséra Jana Bušty nebo večerní hudební produkce v podání soul-jazzové skupiny Jay Dee´s, dále alternativní post-punk kapely Schrödingerova kočka a DJs. Celý festival je zdarma a pro širokou veřejnost.

O vítězných snímcích 22. ročníku Zlatý voči rozhodne čtyřčlenná porota, v niž zasedne filmová historička a kritička Jindřiška Bláhová, filmový režisér Jan Bušta, studentka filmové vědy Zuzana Černá a teoretik moderního umění Karel Císař. Nejlepší filmy vytvořené zdeformovaným pohledem teoretika filmu budou náležitě oceněny zdeformovaným zlatým okem ve skle. Cenu vytvořil Ateliér WAGA.

Více informací na www.zlatyvoci.cz a facebok.com/zlatyvoci.

Zdroj: Zlatý voči