Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 5. 7. 2017

Vítězové soutěže vertikálních filmů Nespresso Talents 2017

Na karlovarském festivalu se představili vítězové lokální i mezinárodní soutěže krátkých vertikálních filmů. Se svým filmem Golden Delicious uspěla Veronika Jelšíková (FAMU), druhý se umístil Lukáš Masner (filmová věda, FF UPOL) a jako třetí Luboš Kučera (FAMU). Vítězkou mezinárodního kola je Daria Kasheeva (FAMU) se snímkem To Accept.

Vítězové soutěže vertikálních filmů Nespresso Talents 2017 Zleva: Daria Kasheeva, Lukáš Masner, Veronika Jelšíková a Luboš Kučera (foto: Nespresso)

Vertikální formát dává mladým filmařům možnost vyzkoušet svou kreativitu prostřednictvím nové perspektivy. Zatímco videa na šířku vypadají dobře v televizi a v kině, vertikální video přichází ze světa mobilních zařízení. Podle statistik si totiž 58 procent video obsahů lidé prohlížejí prostřednictvím mobilů a tabletů.

„S téměř padesáti soutěžními příspěvky jsme po Mexiku druhou zemí s největším počtem zaslaných filmů. Takzvaný vertikální formát (9:16) je navíc zatím poměrně neokoukaný a nabízí mnoho zajímavých způsobů, jak jej využít,“ uvedla zástupkyně společnosti Nespresso pro Českou republiku Simone Jansenová, která soutěž pořádá. V porotě lokálního českého kola byli režisér a autor festivalových znělek Ivan Zachariáš, herečka Martha Issová a výtvarník a autor grafické koncepce festivalu Aleš Najbrt.

Soutěž Nespresso Talents je rozdělena na mezinárodní a lokální kolo, které bylo organizováno ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Spolu se třemi výherci lokálního kola se ve Varech představila také vítězka mezinárodního kola Daria Kasheeva, jejíž snímek To Accept uspěl u mezinárodní poroty. Animovanou tvorbu studentky FAMU můžete zhlédnout zde.

Vítězka české části soutěže Veronika Jelšíková získala 3000 eur (zhruba 78 000 Kč) za svůj snímek Golden Delicious. Schválně prý natočila snímek, který je pro každého diváka subjektivní, nese spoustu různých možností, jak se na něj dívat. „Natáčela jsem na fotoaparát před zeleným plátnem, takže se vlastně všechno dělalo v postprodukci. Měla jsem skvělý tým lidí. (…) Vyvíjím další krátký film, který bude už v tradičním formátu. Byla to ale pro mě skvělá zkušenost,“ uvedla režisérka, která mimo jiné stojí za produkcí úspěšného slovensko-českého filmu Atlantída, 2003 Michala Blaška.

Lukáš Masner, který obsadil druhé místo se svým impresivním snímkem Ještě zbývá čas, tematizoval „magickou přitažlivost toho, co je nad námi, zážitků, které překračují pocit všednodennosti.“ Jak zmínil, rád by natočil „další krátký film v duchu magického realismu, kde se bez příkrých švů sny a realita prolínají v jedno.“ Režisérova tvorba je ke zhlédnutí na jeho Vimeo kanálu.

Snímek You have the power je podle autora Luboše Kučery pokusem „o tříminutový vtip o hledání lásky“, jež je zčásti negací a relitivizací hesla, že „když něco chci, tak toho můžu dosáhnout“. Kučerův bakalářský film Zelená vdova, natočený na FAMU, můžete zhlédnout zde.

Více informací včetně rozhovorů s oceněnými režiséry a režisérkami najdete zde.

Zdroj: ČTK, red